طبقه بندی معلمان بالاخره به مرحله اجرا رسید


خبرگزاری فارس – اداره آموزش و پرورش: پیش از نگارش سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، موضوع طبقه بندی معلمان دغدغه مسئولان نظام تعلیم و تربیت محسوب می شد اما تا زمانی که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به طور مشخص عنوان «طبقه بندی» را درج کرد، اقدام اجرایی صورت نگرفت. از معلمان.”

در راه حل ۱۰-۲ در مورد استقرار نظام سنجش مدارک عمومی، تخصصی و حرفه ای که معیارهای ارزشیابی و به روز رسانی نمرات تحصیلی و آموزشی (نظام طبقه بندی) معلمان و تقویت انگیزه آنها را تعیین می کند. ارتقای شغلی بر اساس نظام استاندارد اسلامی و همچنین در راهکار ۱۱-۴ ایجاد نظام سنجش صلاحیت معلمان شامل شایستگی ها و ارزشیابی اخلاقی، دینی، انقلابی، حرفه ای و تخصصی با توجه به اصول و اهداف سند تحول راهبردی می باشد.

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در دسامبر ۲۰۱۳ رونمایی شد. از آن زمان تاکنون حدود ۱۱ سال می گذرد، اما هنوز وزارت آموزش و پرورش طعم شیرین اجرای سند تحول را نچشیده است. اگرچه گاهی برخی اقدامات را اجرای سند تحول می نامند، اما در این زمینه اتفاق نظر حاصل نشده است.

* مسیر قانونی تصویب نظام طبقه بندی معلمان

این روزها یکی از دغدغه های معلمان از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش، اجرای طبقه بندی معلمان است; اتفاقی که سال هاست در آموزش و پرورش وعده آن داده شده است اما در عمل اتفاقی که قرار است بیفتد نمی افتد.

طرح طبقه بندی معلمان در گذشته مطرح شده بود و گاهی بودجه ای برای رتبه بندی در نظر گرفته می شد، اما بعداً معلمان اعلام کردند آنچه اجرا شده رتبه بندی نبوده و افزایش حقوق را با -طبقه بندی تغییر دادند.

در نهایت مقرر شد دولت لایحه طبقه بندی معلمان را تهیه و به مجلس ارائه کند. این پیش نویس قریب به یک سال در شورای اسلامی به طول انجامید و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تصویب شد و پس از رفع ایرادات شورای نگهبان، در ۲۵ اسفند به تصویب شورای نگهبان رسید و در نهایت در اسفندماه توسط رئیس جمهور ابلاغ شد. ۱۴۰۰.

آیین نامه طبقه بندی معلمان در ۲۱ تیر ۱۴۰۱ پس از کشمکش در دولت تصویب شد و برای اجرا به آموزش و پرورش رفت، اما در این میان اتفاقات متعددی افتاد که مشخص شد اجرای این آیین نامه نیز با مشکل مواجه شده است زیرا روش اجرای آن باید آماده می شد و مقدمات اجرای آن فراهم می شد.

از جمله ایراداتی که نمایندگان مجلس به آیین نامه طبقه بندی معلمان داشتند این بود که تعداد قابل توجهی از معلمان به دلیل نداشتن کد استخدامی از شمول قانون طبقه بندی خارج شدند و تعداد معلمان مد نظر قانونگذار در نظر گرفته نشد. توجه. حساب، یا اینکه سیستم رتبه بندی مرکز ارزیابی نبود.

*روند اجرای قانون طبقه بندی معلمان آغاز شده است

به هر حال بالاخره مشکلاتی که مجلس با آیین نامه طبقه بندی معلمان داشت برطرف شد و مقدمات اجرای آن آغاز شد.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در خصوص آخرین مراحل اجرای قانون طبقه بندی معلمان و آیین نامه اجرایی آن بر اهمیت اجرای دقیق طبقه بندی معلمان توسط ادارات کل آموزش و پرورش استان ها تاکید کرد و گفت: قانون طبقه بندی معلمان یک قانون است. فرصتی برای بهبود نظام آموزشی، صلاحیت معلمان و معیشت معلمان.

وی با تاکید بر نقش کمیسیون‌های حسابرسی در اجرا و تسریع این قانون، تسریع در روند اجرای این قانون در مناطق و استان‌ها را به کمیسیون‌های حسابرسی استان‌ها موظف کرد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: با تصویب نهایی آیین نامه طبقه بندی در دولت و رفع ایرادات مطرح شده در کمیسیون تلفیق مجلس، روند اجرایی این قانون آغاز شده است.

* درخواست آخرین مدرک تحصیلی برای اجرای طبقه بندی

جلسه مشترک مدیران کل آموزش و پرورش استان های کشور با وزیر آموزش و پرورش و اعضای شورای معاونین وزیر در روز پنجشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ تشکیل شد.

در این جلسه میز کار طبقه بندی با حضور مدیران کل فناوری، برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی و سنجش و نظارت بر کیفیت آموزشی تشکیل شد و نحوه تشکیل این ستادها در سطوح پایین اعم از استان ها و مناطق و وظایف و مأموریت های این میزهای کاری تشریح شده است.

در این جلسه مدیران مرکز فناوری، برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی و سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش هر بخش مرتبط را با آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی مرتبط با رشته‌های خود تشریح کردند.

انتخاب و فعالیت ارزیابان حرفه‌ای در استان‌ها، درخواست آخرین مدرک تحصیلی برای اجرای طبقه‌بندی، خوداظهاری برای تکمیل فرم‌های فردی، تکمیل مراحل امتیازدهی و ت – استقرار هر یک از مربیان در درجات مختلف به صورت سیستماتیک و غیره از مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه به صورت مجازی بود.

* امیدواریم تا مهرماه رده بندی معلمان اجرایی شود

به سراغ مدیران آموزش و پرورش برخی مناطق رفتیم تا ببینیم نظر آنها درباره رتبه بندی چیست و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است.

علیرضا ورناصری مدیر آموزش و پرورش شهرستان اندیکا به خبرنگار فارس گفت: اگر طبقه بندی معلمان اجرا شود در واقع به معیشت معلمان کمک می کند که این اتفاق بسیار خوبی است.

ادامه: منتظر رتبه معلم از وزیر آموزش و پرورش هستیم. چرا که به هر حال ایشان از مدیران استانی و انقلابی هستند و اگر خدا بخواهد طبق وعده مهر ماه می تواند طبقه بندی را اجرا کند.

ورناصری افزود: مجموعه ای از کارهای انجام شده توسط امور اداری در رابطه با مستندسازی فرهنگیان؛ در همین راستا با مدیران مدرسه جلسه ای برگزار کردیم و آن ها نیز با همکاران خود در میان گذاشتند و هر وقت اعلام کردند همکاران ما مدارک خود را آپلود می کنند.

صادق نیسی گمروی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز نیز به خبرنگار فارس گفت: کارگروه ها و کمیته های حسابرسی در اداره کل، مناطق و نواحی تشکیل شده است و آماده انجام آنچه در خصوص طبقه بندی خواسته می شود، هستیم. از معلمان

به گزارش فارس، با توجه به اعلام وزیر آموزش و پرورش مبنی بر آغاز روند اجرای قانون طبقه بندی معلمان، باید دید فرهنگیان طعم شیرین طبقه بندی را چه زمانی خواهند چشید و آیا این موضوع تا مهرماه تکمیل می شود. ?

انتهای پیام/