ضرورت توسعه دیپلماسی هنر و سینما بین دو کشور عراق و ایران – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز از سفر خود به بغداد به همراه محمدکاظم. را صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق به این کشور سفر کرد و در نشستی مشترک در خصوص مسائل فرهنگی و سینمایی دو کشور ایران و عراق گفتگو کرد.

محمد خزاعی در این دیدار با اشاره به جایگاه و توانمندی های منطقه ای سینمای ایران، بر اهمیت توسعه فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران اشاره کرد و گفت: توسعه دیپلماسی هنری و سینمایی موجب تسهیل و تقویت آن می شود. روابط سیاسی بین ملت ها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند نقش اساسی در بازار منطقه ای و بین المللی برای معرفی توانمندی های سینمایی و رونق و تحرک اقتصادی در چرخه اکران فیلم داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی، دیپلماسی تصویر و سینما یا فرهنگ را در تقویت روابط بین‌الملل ملت‌ها مهم دانست و خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و نزدیکی ملت‌ها و گسترش روابط دیگر امری ضروری است. از برنامه های نظام دیپلماسی و رایزنی های فرهنگی که خوشبختانه مورد توجه ویژه شما قرار گرفته است آه تو شما به این رشته نگاه کنید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی با توانمندی های فرهنگی محقق و تضمین می شود افزود: هرجا فرهنگ و هنر به کمک دیپلماسی بیاید دستاوردهای پایدار شکل می گیرد.

وی افزود: متأسفانه در سال های گذشته فرصت های زیادی را از دست دادیم زیرا از نقش بی بدیل فرهنگ و سینما غافل شدیم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه چه ابزاری مانند سینما می تواند کشورها را از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به یکدیگر نزدیک کند، گفت: خوشبختانه تعاملات فرهنگی و هنری خوبی بین دو ملت ایران و عراق و دو کشور در حال گسترش است. به دلیل وجود جوامع مذهبی و تمدنی دیرینه خود ظرفیت های زیادی برای گسترش همکاری ها دارند.

در این دیدار محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به حضور رئیس سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر، زبان فصاحت است و با توجه به جوامع فرهنگی، تمدنی و مذهبی دو کشور، ظرفیت سینما و سریال قابل تقویت و تقویت است.» از همکاری ها و روابط استفاده می شود.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی و نشان دادن اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک دادند.

وی با بیان اینکه به دلیل وجود جوامع فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق روابط عمیقی داریم، گفت: این جوامع باعث شده مردم عراق از تولیدات و سریال های ایرانی استقبال کنند.

استقبال گسترده از آثاری چون: مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و… نشان می دهد که روح حاکم بر تولید سینما و تلویزیون این گونه آثار با جامعه عراق همگن است.

را صادق با اشاره به اینکه همواره به دنبال ایجاد فرصت برای تولیدات مشترک بوده ایم، افزود: ملت عراق ملتی دوست داشتنی، عاطفی و استقبال کننده است. نواز آن ها هستند

وی خاطرنشان کرد: مشترکات فراوانی بین مردم ایران و عراق وجود دارد، موضوعاتی مانند سلمان فارسی، جوامع تاریخی، غدیر، حماسه اربعین، داعش و … که ساخت فیلم در رابطه با آنها تأثیر مثبتی بر روحیه مردم دارد. پیوند بین دو ملت

وی پیشنهاد کرد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی دو ملت کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و باورهای مشترک استفاده کرد.

وی از آمادگی سفارت ایران در عراق برای هر نوع همکاری در زمینه فرهنگی و سینمایی خبر داد.