صادرات کالاهای آذربایجان شرقی به ۹۰ کشور جهان/ احیای فرش تبریز به عنوان ارز رایج صادراتی


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرم ظهر امروز در بیست و ششمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی که در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، اظهار داشت: اتاق بازرگانی تبریز قطب اقتصادی استان است. زیرا می توان از آن به عنوان مکانی برای تعامل و ارتباط استفاده کرد.بخش خصوصی، بخش دولتی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی به تکمیل دایره ارتباطات تجاری کمک می کنند.

وی بیان کرد: آذربایجان شرقی به عنوان قطب تولید و تجارت کشور شناخته شده و سابقه درخشانی در این زمینه دارد، از این رو تلاش ما بر این است که گذشته این استان را در عرصه تجارت و به عنوان پیشگام در این عرصه احیا کنیم. صنعت برای معرفی

خرم از تولید و صادرات به عنوان ارکان اصلی کشور نام برد و افزود: دو موضوع جدای از سیاست های اقتصادی کشور استراتژیک ترین موضوع است که مرتباً مورد تاکید مقام معظم رهبری است. یکی بستن چاه های نفت با تکیه بر صادرات و تولید غیرنفتی و دوم تقویت ملت و دولت ایران.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر فعال شدن حوزه اقتصادی در کشور تصریح کرد: حوزه اقتصادی مهمترین شاخص توسعه محسوب می شود و در صورت تقویت این حوزه، سایر بخش ها می توانند موجب رشد و پویایی کشور شوند. یک مکمل..

وی ضمن اشاره به اینکه تحریم ها آسیب جدی به اقتصاد کشور وارد کرد، تحریم های خودخواسته و فشارهای دیپلماتیک را در این زمینه موثر دانست و گفت: در دولت سیزدهم دیدگاه جدیدی به نام «دیپلماسی متوازن» شکل گرفته است.

خرم تصریح کرد: در این نگاه نگاه ما به اروپا و نگاه اروپا به ما نباید به گونه ای باشد که به دنبال آنها بدویم، بلکه باید بیشتر تلاش کنیم تا با کشورهایی که چندان به مسائل تحریم توجه نمی کنند از جمله کشورهای همسایه در ارتباط باشیم. . و منطقه

استاندار آذربایجان شرقی ضمن اشاره به برگزاری ۲۲ نشست کاری با مسئولان و نمایندگان اقتصادی کشورهای همسایه در سال گذشته در استان، تقویت روابط صادرات در رابطه با چندجانبه گرایی را ضروری دانست.

وی بخش خصوصی را مهم ترین و بزرگترین فرصت استان اعلام کرد و افزود: متعهد هستیم از این بخش به عنوان توانمند، پشتیبان و رفع موانع حمایت کنیم.

صادرات به ۹۰ کشور

خرم با تاکید بر اینکه حرکت توسعه در حوزه صادرات آغاز شده است، گفت: امسال نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش در حوزه صادرات غیرنفتی داشته ایم اما تلاش ما به این محدود نمی شود. و با نگاهی به جمعیت ۷۰۰ میلیونی کشور در منطقه است، به طوری که در حال حاضر به ۹۰ کشور جهان صادرات داریم.

وی تکمیل زنجیره تولید و صادرات را یکی از نیازهای لازم برای رشد و توسعه اقتصادی دانست و افزود: با این اقدام می توان به جایگاه قطب تولید در زمینه تولید خودرو، کیف و کفش بازگردیم. صنایع غذایی، شیرینی، شکلات و فرش برگردیم به قبل.

تلاش می کنیم برند فرش تبریز را به عنوان ارز رایج در صادرات مطرح کنیم

خرم گفت: طی سال های گذشته حوزه صادراتی فرش ما آسیب جدی دیده است اما تلاش می کنیم برند فرش تبریز را به عنوان ارز رایج در صادرات احیا کنیم.

تولید ۵.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان

وی ادامه داد: آذربایجان شرقی در سال گذشته پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی تولید کرد که پیش بینی می شود در سال آینده این میزان به ۸ میلیون تن برسد.

خرم گسترش در حوزه شرکت های دانش بنیان را یکی از آفت های این حوزه دانست و گفت: تلاش داریم با ایجاد شهرهای صنعتی-تجاری در مرزهای مشترک با کشورها و نیروهای همسایه آذربایجان شرقی را به عنوان قطب صادرات معرفی کنیم. افراد فعال را وارد شرکت های دانش بنیان در بازارهای جهانی کنید.

ارزش افزوده استان در معدن کمتر از ۵ درصد است.

وی با انتقاد از اینکه ارزش افزوده استان در معدن کمتر از ۵ درصد است، تاکید کرد: این موضوع در استانی که بالاترین ذخایر معدنی کشور را دارد قابل قبول نیست.

خرم بر سرمایه گذاری ویژه در حوزه مس از جمله برای استفاده در صنایع پایین دستی و کاتد صادراتی تاکید کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید