شورای امنیت خواستار تشکیل سریع دولت در لبنان شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش رویترز به نقل از خبرگزاری مهر، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای خواستار «تدابیر تسریع برای تشکیل دولت برای اجرای اصلاحات لازم» در لبنان شد.

شورای امنیت سازمان ملل همچنین در بیانیه خود از همه بازیگران سیاسی در لبنان خواسته است که منافع ملی را در اولویت قرار دهند و با چالش های پیش روی مردم لبنان نسبت به یکدیگر و اختلافات داخلی مقابله کنند و همه گروه ها برای تشکیل دولت با یکدیگر همکاری کنند.

در ۲۳ ژوئن، نجیب میقاتی، نخست وزیر موقت لبنان برای تشکیل دولت جدید منصوب شد، اما با افزایش بحران مالی ویرانگر لبنان، از نظر سیاسی مسیر دشواری برای توافق بر سر کابینه جدید وجود دارد.

اعضای شورای امنیت همچنین به لزوم اجرای فوری اصلاحات ملموس به منظور فراهم شدن امکان انعقاد سریع توافق با صندوق بین المللی پول برای برآورده شدن خواسته های مردم لبنان اشاره کردند.

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل در مورد لبنان کمتر از ۱۰ روز پیش منتشر شد. سایت اینترنتی لبنانی بولتن وی در اطلاعیه ای فوری اعلام کرد: نجیب میقاتی، نخست وزیر، مسئول تشکیل دولت جدید لبنان، فهرست پیشنهادی اعضای کابینه جدید را به رئیس جمهور این کشور و با ارائه فهرست اعضای کابینه مورد نظر لبنان ارائه کرده است. نخست وزیر، روند تشکیل دولت لبنان اما در این مرحله[alfistadjuaktarserjuIs

اعضای کابینه جدید لبنان باید توسط رئیس جمهور تایید شوند و سپس از پارلمان لبنان رای اعتماد بگیرند.

نجیب میقاتی کمتر از بیست روز پیش به عنوان مسئول تشکیل کابینه جدید این کشور انتخاب شد. اما کابینه لبنان هنوز تشکیل نشده است.