شرکت آب منطقه‌ای کردستان: شنا در پشت سدها و تاسیسات آبی استان ممنوع است


 آرش آریانژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار کرد: همه ساله با شروع فصل گرما شاهد حضور گردشگران در حاشیه رودخانه‌ها، دریاچه سدها و کانال‌های آبیاری و زهکشی برای شنا و گذران اوقات فراغت هستیم که بی‌توجهی به تابلوهای شنا ممنوع و علائم هشداردهنده، در این مناطق حوادث تلخی را رقم می‌زند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان خاطرنشان کرد: عواملی مانند شرایط رسوبی کف دریاچه سدها، وجود ریشه و شاخه درختان و عدم دید کافی و امکان برخورد با اجسام سفت و نوک تیز، تأسیسات آبی همچون دریاچه سدها را به محل نامناسبی برای شنا تبدیل می‌سازد.

به گفته وی، برخی از سازه‌های آبی در زیر آب تعبیه شده‌اند که در مجاورت آن‌ها مکش آب به شدت افزایش می‌یابد، بنابراین شنا در این تاسیسات آبی باعث می‌شود که افراد به زیر آب کشیده شده و در نتیجه غرق شوند.

وی افزود: علاوه بر این، تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب بسیار شدید و خطرناک بوده و نوع طراحی کانال‌های آبیاری کشاورزی با استخر و مکان‌های تفریحی کاملا متفاوت است، به طوری که حجم آب زیادی با دبی متغیر در کانال‌ها جریان دارد و این کانال‌ها بسیار عمیق و شدت جریان آب در آن‌ها زیاد است که حتی برای شناگران ماهر نیز خطرناک است.

آریانژاد با بیان اینکه همه ساله قبل از شروع فصل گرما، اقدامات خوبی توسط این شرکت در زمینه  پیشگیری از بروز حوادث در تأسیسات آبی صورت می‌گیرد، گفت: اطلاع‌رسانی ممنوعیت شنا در دریاچه سدها، رودخانه‌ها و کانال‌های آبیاری و زهکشی، شناسایی نقاط حادثه‌خیز بازسازی و تجدید نصب علائم هشداردهنده، تهیه کلیپ‌های مرتبط با خطرات شنا در تاسیسات آبی، مصاحبه با صدا و سیما و خبرگزاری‌ها و همچنین درج آگهی ممنوعیت شنا در روزنامه‌های محلی از جمله این اقدامات است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان افزود: آگاهی و توجه جدی هرچه بیشتر شهروندان به تذکرات همکاران حفاظت فیزیکی، بنرها و علائم هشداردهنده نصب شده در مناطق شنا ممنوع، نظیر رودخانه‌ها و دریاچه سدها، می‌تواند باعث کاهش چشمگیر آمار حوادث دلخراش و جبران ناپذیر شود.

وی اظهار کرد: وجود رسوبات، جریان‌های زیرسطحی، عمق زیاد و اختلاف دمای لایه های مختلف آب، اشباع و لغزشی بودن حاشیه دریاچه سدها و رودخانه‌ها و شیب تند دیواره کانال‌های آبیاری، این محل‌ها را به مکانی بسیار خطرناک حتی برای شناگران ماهر تبدیل کرده، لذا لازم است تا شهروندان به این مسأله توجه ویژه‌ای داشته باشند که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی این اماکن را برای شنا انتخاب نکنند و در صورت فوت، براساس قانون هیچ دیه‌ای به بازماندگان تعلق نخواهد گرفت.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید