سهامداران نفس راحتی کشیدند/ هفته تلخ بورس به پایان رسید


به گزارش تجارت نیوز، معاملات بورس تهران در هفته دوم شهریورماه با کاهش شاخص همراه بود. سهامداران پرونده تجاری را در این هفته تلخ بستند.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ با کاهش ۷ میلیون و ۹۷۵ هزار واحدی همراه شد. تابلوهای بازار در پایان برای شاخص کل رقم یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد را به نمایش گذاشتند. شاخص هم وزن امروز نیز مانند شاخص کل افت جزئی را تجربه کرد و در رقم ۴۱۰ هزار واحد تثبیت شد. با توجه به این موضوع، بازدهی شاخص کل در هفته دوم شهریور ماه برابر با منفی ۱.۶ درصد و بازدهی شاخص هم وزن نیز منفی ۰.۳۵ درصد ثبت شد.

هفته تلخ سهامداران به پایان رسید

بورس تهران در هفته ای که گذشت روزهای سختی را پشت سر گذاشت. بسیاری از مردم در بازار در مسیر پارک پول خود در بورس به فعالیت خود ادامه دادند. در واقع خرید و فروش سهام با رکود شدیدی در بورس تهران مواجه شد و به نظر نمی رسد فعلا فضای رکودی بازار شکسته شود.

فضای ایجاد شده به دلیل ابهامات متعدد پیرامون بورس و شواهد رفع آنها قابل مشاهده نیست. طبق معمول، بزرگترین ریسک بازار، عدم قطعیت برجام است که رکود در بازار سهام را تشدید کرده است. از سوی دیگر برخی کارشناسان بر این باورند که کاهش آهسته اما پیوسته شاخص کل تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که حتی اخبار مثبت منتشر شده از وضعیت سهام های مختلف از جمله خودروسازان نیز تاثیر چندانی در روند بازار نداشته است. خبر افزایش قیمت در چند بازار از جمله بازار کاغذ به گوش می رسد که باید باعث جهش در بورس نیز می شد. اما با توجه به ابهامات ذکر شده تا اطلاع ثانوی چنین جهشی انجام نخواهد شد.

اما کارشناسان معتقدند سهامداران در حال حاضر آنها به تغییرات ناگهانی و شوک درمانی در بازار امیدوار هستند. شوک هایی که هر از چند گاهی با انتشار اخبار مثبت از برجام بازار را تکان می دهد. اما به نظر می رسد بورس تهران برای رشد چشمگیر بازار به چیزی فراتر از یک شوک خبری نیاز دارد.