سازمان سگ های وارونه روی زمین ماند/ نگرانی از افزایش سگ های وارونه در شهرهای مازندران


عباس علیپور معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت وگو با فارس، با بیان اینکه شهرداری موظف به جمع آوری سگ های ولگرد است، اظهار داشت: شهرداری باید با هماهنگی ادارات منابع طبیعی و محیط زیست مکانی را آماده کند. برای قایقرانی سگ ها جمع آوری سگ ها و عقیم سازی آنها باید اقدام شود که طبق آخرین بررسی ها مدتی است که اکثر شهرها این اقدامات را انجام نمی دهند.

وی گفت: در خصوص ساماندهی سگ های وارونه چندین بار مکاتباتی از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران انجام شد و در کارگروه سلامت و ایمنی غذا بر حل مشکلاتی مانند زباله، فاضلاب و سگ های ولگرد تاکید شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ضمن ارائه توصیه های بهداشتی در خصوص این پدیده گفت: اگر مردم با مشکل سگ گزیدگی مواجه می شوند بهترین کار شستن زخم با آب و صابون است و این مهم است. نکته این است که نباید در زخم بخیه زد.

علیپور ادامه داد: باید در اسرع وقت فرد را به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی منتقل کنیم تا اقدامات واکسیناسیون انجام شود.

وی با هشدار به اینکه تاخیر در واکسیناسیون تبدیل به هاری می شود که درمان ندارد، گفت: درمان و واکسیناسیون سگ گزیدگی هر ساله هزینه های زیادی را به ما تحمیل می کند و اگر این هزینه ها صرف ساماندهی سگ های تلف شده شود، تبدیل می شود. بیرون با بار مالی کمتر

انتهای پیام/ ۸۶۰۳۴ / ج
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید