رژیم غذایی و سرطان معده – رژیم های هماهنگی و مراکز ورزشی


افراد مبتلا به سرطان معده اغلب در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از شکم را بردارید

آسیب یا آسیب به غدد ، سلول های خاص و اعصاب معده بر ریه ها تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب رساندن به مجاری تنفسی که غذا را وارد معده می کنند (که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

بدون گرسنگی به دلیل سرطان خود

مشکلات تعادل می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

افزایش وزن یک مشکل رایج در افرادی است که مبتلا به سرطان سینه هستند. استنشاق گاز می تواند باعث انسداد شود و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به معده اختلال ایجاد کند که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، بدن قادر است از انرژی تغییر غذاها استفاده کند. در نتیجه ، انرژی به سرعت مصرف می شود. افزایش فعالیت بدنی همراه با غذای کمتر باعث کاهش وزن بدن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افرادی که به سرطان معده مبتلا می شوند اغلب اشتها ندارند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند غذای زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی را جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان مسمومیت معده دارد.

قوی ماندن در این موقعیت مهم است حتی زمانی که تقاضا تغییر کرده است. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و توانایی و درمان آثار سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن ناشی از بیماری کمک کند:

غذا را حذف نکنید سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر فقط برای چند لقمه.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به گوشت ها یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از آرد گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند آب میوه های شیک ، نرم یا خامه ای) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی مایعات کم کالری و پروتئین بالا بخورید.

انواع غذاهای سالم و سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان را آماده کنید تا در آنجا حضور داشته باشید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غذاهای صبحانه ، بستنی ، پنیر و بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید باشد ، ممکن است وزارت بهداشت استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در شکم یا معده قرار می گیرد. پس از راه اندازی لوله ، می توان آب را برای افزودن مواد مغذی (مواد مغذی) به آن وارد کرد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، رژیم متعادل می تواند منجر به رژیم متعادل شود ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش یافته باشد.

هنگام غذا خوردن احساس سیری می کند

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این عمل می تواند اتفاق بیفتد چه جراحی انجام شود و چه نباشد. جراحی سرطان دستگاه گوارش اندازه دستگاه گوارش را کاهش می دهد و می تواند زخم را برطرف کند. این جراحی همچنین ممکن است به عصب آسیب برساند ، که با وارد شدن غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با گسترش شکم یا بدن برای سازگاری با تغییرات ارتعاش ، افزایش می یابد. حتی بدون جراحی ، ممکن است معده شما به آرامی خالی شود و مدت طولانی تری طول بکشد.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک بخورید. این بسیار ساده تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن آب همراه غذا ، به ویژه نوشیدن آب خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای سرشار از فیبر مانند نان و غلات را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از سایر غذاها می شوند.

افرادی که مبتلا به سرطان معده هستند ممکن است کمبود ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری هارمونی

www.faasoo.ir

دیدگاهتان را بنویسید