رژیم غذایی و انواع درمان در بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین


درمان تخصصی سرطان لنفوم

در این مقاله ، علاوه بر تعریف و مطالعه بیماری هوچکین ، م theثرترین روش ها برای درمان و درک بهتر این بیماری را مورد بحث قرار خواهیم داد.

بیماری هوچکین لنفوم هوچکین یک بیماری کوچک اما نسبتاً شایع است. اگرچه این بیماری به عنوان یک سرطان طبقه بندی می شود ، اما زمان بالینی می تواند بستگی زیادی به درمان خاص لنفوم هوچکین داشته باشد. در این مقاله ، ما رایج ترین و م effectiveثرترین درمان لنفوم هوچکین را بر اساس آخرین داده های پزشکی و گزینه های موجود در مورد این بیماری بررسی می کنیم. به مجله پزشکی Apple Health گوش دهید.

بیماری هوچکین چیست؟

سیستم ایمنی بدن بخش مهمی از دفاع بدن به عنوان مهمترین فعالیت آن در آب و هوای بدن و میکروب ها و باکتری ها است. سیستم لنفاوی شامل مجموعه ای از عروق ، غدد ، مغز استخوان ، اندامهای لنفاوی و مایعی به نام لنف است.

هنگامی که آنها وارد بدن ما می شوند ، میکروب ها و عوامل بیماری زا توسط سلول های ایمنی بدن جمع آوری شده و به سلول های بدن منتقل می شوند و در آنجا توسط گروهی از سلول های ایمنی کشته و از بین می روند.

اگر شبکه لنفاوی مختل شود و به درستی عمل نکند ، بدن قادر به تعامل با عوامل بیماری زا نخواهد بود و به سرعت تعدادی عفونت ایجاد می کند.

بیماری هوچکین یا لنفوم هوچکین یک نوع سرطان خون است و سیستم ایمنی بدن (به نام لنفوم) می تواند بر هر قسمتی از بدن ، از جمله سلول های استخوانی ، مغز استخوان یا ساق پا تأثیر بگذارد. این نوع بیماری هوچکین را بیماری هوچکین معمولی می نامند.

درمان ویژه لنفوم هوچکین

نوع دیگری از لنفوم ، به نام لنفوم غیر هوچکین ، شدیدتر از بیماری هوچکین است.

نوع دیگر بیماری هوچکین بیماری غیر کلاسیک هوچکین (NLPHL) نامیده می شود. NLPHL یک بیماری نادر است و رفتار آن بسته به نوع سلول های درگیر و واکنش آنها متفاوت است. لازم به ذکر است که درمان غیر معمول نیز ممکن است با بیماری هوچکین معمولی متفاوت باشد.

درمان ویژه لنفوم هوچکین

خوشبختانه بر خلاف لنفوم غیر هوچکین ، لنفوم هوچکین در درصد بالایی از موارد به درمان پاسخ می دهد ، بیمار بهبود می یابد و می توان گفت درمان قابل اعتماد است. برای لنفوم هوچکین امکان پذیر است.

پرتودرمانی ، شیمی درمانی و داروهای سرطان رایج ترین و م effectiveثرترین درمان ها برای لنفوم هوچکین هستند. میزان و مدت شیمی درمانی و پرتودرمانی توسط پزشک و میزان بیماری تعیین می شود.

در بخش بعدی ، علاوه بر سه روش ذکر شده ، ما رایج ترین و م effectiveثرترین درمان ها برای لنفوم هوچکین و نحوه درمان هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی ، یکی از گزینه های درمانی سرطان لنفوم ، تعدادی از داروهای مرتبط ، که اغلب به آنها رژیم سرطان گفته می شود ، معمولاً به صورت خوراکی یا تزریق به بیمار تزریق می شود.

رژیم درمانی استاندارد برای لنفوم هوچکین به رژیم ABVD معروف است که شامل چهار دارو است: آدریامایسین ، بلئومایسین ، وینبلاستین و دوکسوروبیسین.

شیمی درمانی بر بیماران بسیار تأثیر می گذارد زیرا مواد شیمیایی دخیل ، علاوه بر سلول های سرطانی ، سلول های سالم را که در بدن رشد کرده و تکثیر یافته اند ، از بین می برد. نمونه بارز آن ریزش مو در قسمت های مختلف بدن است.

در طول شیمی درمانی ، پزشک معالج باید موارد زیر را در نظر بگیرد و به طور مرتب بیمار را بررسی کند.

  • عوارض ریوی
  • سرطان خون به دنبال درمان شیمی درمانی
  • بیماریهای قلبی ، به ویژه بیماریهای قلبی و عروقی
  • پوست
  • آسیب عضلانی و ضعف عصبی عضلانی
  • بسیاری از عفونت ها به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن است
  • افسردگی و مشکلات روانی ناشی از اختلالات شناختی
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان سینه

رادیوتراپی انجام دهید

امروزه با پیشرفت علم پزشکی ، راه حل م effectiveثرتری در تجویز مستقیم داروها به سلول های سرطانی با کمک نانوذرات طراحی و توسعه یافته است که با موفقیت های زیادی همراه بوده است. این فناوری این توانایی را دارد که مقدار مشخصی دارو را به سلول های سرطانی برساند و بنابراین عوارض جانبی کمتری برای بیمار خواهد داشت.

پرتودرمانی

راه حل درمانی یکی دیگر از روشهای درمانی قابل اعتماد برای لنفوم هوچکین است که با هدایت بافت به تومور سرطانی و تابش آن با اشعه قوی مانند اشعه ایکس دست دادن ، به DNA سلول های سرطانی آسیب می رساند.

یک تومور کوچک در مرحله پایین را می توان با پرتودرمانی درمان کرد ، اما اگر تومور پیچیده تر و دارای وضعیت بالا باشد ، پرتودرمانی باید به قاعده اولیه شیمی درمانی اضافه شود.

فرسایش استخوان ها

شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است در برخی از بیماران مبتلا به لنفوم هوچکین مثر نباشد. در این مورد ، پزشک شما پیوند سلول های خون ساز مغز مغز استخوان را به عنوان یک گزینه درمانی دیگر توصیه می کند. در این فرایند ، سلول های خونی از سلامت انسان یا مغز استخوان گرفته شده و در جایی از بدن کاشته می شوند. به تدریج ، سلولهای خونی سالم رشد می کنند و سیستم ایمنی بدن بازسازی می شود.

چه غذاهایی برای لنفوم مفید است؟

رعایت رژیم غذایی و رژیم غذایی سالم برای سرطان غدد لنفاوی خاص در افرادی که شیمی درمانی سرطان انجام می دهند بسیار مهم است. ضعف ها می تواند مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد کند. علاوه بر این ، به دلیل سرگیجه و استفراغ بعد از شیمی درمانی ، بیماران از خوردن غذا امتناع می کنند و در گذشته دچار مشکلات غذایی می شوند.

چربی های چرب مانند دانه ها ، چربی های رایج در آجیل و روغن زیتون ، پروتئین ضروری کافی و مقدار زیادی میوه و سبزیجات از جمله غذاهایی هستند که برای سرطان غدد لنفاوی مفید هستند.

شیمی درمانی می تواند مشکلات گوارشی و مشکل بلع را ایجاد کند. یکی از پاسخ های ارائه شده توسط متخصصان تغذیه این است که بتوانید به راحتی غذا بخورید ، ترک کنید و وعده های غذایی خود را در طول روز قطع کنید ، که این امر خطر تهوع و استفراغ را کاهش می دهد. همچنین به این بیماران توصیه می شود مایعات بیشتری مصرف کنند تا غذاهای جامد.

تشخیص بیماری پس از درمان

خوشبختانه به دلیل پیشرفت در درمان و ماهیت بیماری ، لنفوم هوچکین یکی از سرطان هایی است که به خوبی به درمان پاسخ می دهد و بیماران پس از اتمام دوره درمان می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. انجمن سرطان آمریکا در مطالعه ای بر روی همه افراد با مراحل مختلف لنفوم هوچکین ، شیوع 5 تا 10 ساله را به ترتیب 86 و 80 درصد پیدا کرد. بیماران مبتلا به مراحل 1 و 2 در صورت درمان تا 90 درصد 5 سال بقا خواهند داشت.

کلمات اخر

بیماری هوچکین سرطانی است که بر قسمت هایی از سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد و عملکرد سیستم ایمنی را مختل می کند. درمان های مختلفی مانند شیمی درمانی ، پرتودرمانی و داروها برای درمان بیماری هوچکین استفاده می شود. چشم اندازهای درمان بیماری هوچکین با استفاده از این روشها زیاد است و درمان لنفوم هوچکین امکان پذیر است. رژیم غذایی فرد با هوچکین نیز مهم است و توصیه می شود غذاهایی مانند غلات کامل ، روغن زیتون و میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید