رژیم غذایی برای سنگ کیسه صفرا

غذایی که می خورید نقش مهمی در سلامت و تندرستی شما دارد. هنگامی که غذاها و نوشیدنی های مضر بیش از حد مصرف شوند، اغلب منجر به بیماری یا بیماری هایی می شود که می توانند کشنده یا حتی کشنده باشند.

در دهه‌های گذشته، افراد بیشتری به دلیل رژیم غذایی نامناسب و عادت‌های بد دچار سنگ کیسه صفرا شده‌اند. درمان سنگ کیسه صفرا یک جراحی پرهزینه است، اما با پیروی از رژیم غذایی موثر سنگ کیسه صفرا می توان از آن جلوگیری کرد.

سنگ کیسه صفرا زمانی تشکیل می شود که مواد معدنی در داخل کیسه صفرا جمع شوند. کیسه صفرا یک اندام مهم گوارشی است که صفرا را از کبد، مایع قلیایی که در هضم استفاده می شود، ذخیره می کند.

در صورت تشخیص بیماری سنگ کیسه صفرا، رژیم غذایی حاوی سنگ کیسه صفرا توصیه می شود. با رعایت منظم رژیم غذایی سنگ کیسه صفرا، خود را از جراحی گران قیمت کیسه صفرا نجات خواهید داد.

مقدار زیادی فیبر مصرف کنید

رژیم غذایی سرشار از فیبر غذایی یکی از بهترین راه ها برای درمان یا پیشگیری از سنگ کیسه صفرا است. فیبر به سیستم گوارش کمک می کند تا به شیوه ای کارآمد عمل کند. غذاهای پر فیبر عبارتند از نان سبوس دار، غلات سبوس دار، دانه های سبوس دار، کلوچه، نان شیرینی، غلات سبوس ذرت، پاستا سبوس دار و برنج قهوه ای.

میوه و سبزیجات بخورید

میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر محلول در آب هستند. میوه های مفید برای بیماران مبتلا به سنگ کیسه صفرا عبارتند از انگور، آب انگور تازه، سیب، زردآلو، توت فرنگی، تمشک، گواوا، انجیر، پرتقال، لیمو، مویز، گلابی، آووکادو و میوه های خشک شده مانند کشمش، خرما و آلو.

سبزیجاتی که باید در رژیم غذایی برای سنگ کیسه صفرا گنجانده شوند، بروکلی، لوبیا سبز، لوبیا قرمز، لوبیا قرمز، نخود خشک و کنگر فرنگی هستند. همچنین می توانید آب سبزیجات تازه مانند خیار و چغندر بنوشید، اما از مصرف کلم خودداری کنید.

مقدار زیادی آب بنوشید

حتما آب و مایعات فراوان بنوشید. آب سیستم گوارشی را در بهترین حالت نگه می دارد و به کلیه ها و کیسه صفرا کمک می کند تا مواد زائد را دائما دفع کنند.

از غذاهایی که می توانند باعث حمله کیسه صفرا شوند خودداری کنید

برخی از غذاها برای بیماران کیسه صفرا خوب نیستند و باید تا حد امکان از مصرف آنها پرهیز شود. این غذاها شامل گوشت خوک، تخم مرغ، مرغ، پیاز، لوبیا (نه لوبیا سبز)، آجیل و انواع غذاهای سرخ شده و چرب است. نوشیدنی هایی که باید از آن اجتناب کنید شیر، قهوه و نوشیدنی های الکلی است. همچنین از غذاهای شور و غذاهای فرآوری شده حاوی قند دوری کنید.

رژیم غذایی سنگ کیسه صفرا یک راه سالم و ارزان برای جلوگیری از سنگ کیسه صفرا و بیماری کیسه صفرا است. اگر مشکوک به سنگ کیسه صفرا هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید. بیماری کیسه صفرا می تواند کشنده باشد، اما می توانید با پیروی از رژیم غذایی سنگ کیسه صفرا از آن جلوگیری کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر