روند نزولی شمشیربازی سابر در ایران/ پرافتخارترین تیم کجاست؟


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، رقابت های شمشیربازی قهرمانی جهان در حالی به پایان رسید که هیچ یک از نمایندگان ایران نتوانستند آن طور که انتظار می رفت به مراحل پایانی راه یابند. در این میان بیشترین امیدها و توجهات به صبریست ها معطوف شد، اما نتوانستند انتظارات را برآورده کنند.

تیم سابر کشورمان در بازی اول کویت را شکست داد و به مرحله یک چهارم نهایی رسید اما در این مرحله مقابل ترکیه با نتیجه ۴۵ بر ۳۸ شکست خورد و در نهایت به مقام نهم دست یافت تا به روند نزولی ماه های گذشته ادامه دهد.

در این سال ها فدراسیون توجه بیشتری داشت جیر در آن شکی نیست و همه صاحب نظران بر آن اتفاق نظر دارند. جیر در چند سال اخیر نتایج خوبی کسب کرده و به این توجهات پاسخ داده است، اما چرا چند سالی از آن دستاوردهای گذشته خبری نبود؟

در المپیک ۲۰۲۰ توکیو همه چیز همین است بی عدالتی مربوط بود و عدم صعود به نیمه نهایی به گردن داور اوکراینی افتاد و در ماه های بعد صبریست ها عملکرد موفق قبلی را نداشتند. در مسابقات قهرمانی آسیا مدال نقره دوره قبل با برنز جایگزین شد و در بخش انفرادی مدالی کسب نشد.

تیم ملی دیروز جیر ایران که در سال های گذشته با قدرت های جهانی رقابت می کرد، مقابل ترکیه که بیش از ۱۵ پله از خودش پایین تر بود شکست خورد و به جمع ۸ تیم برتر صعود نکرد. این شرایط چیزی جز فاصله را نشان نمی دهد جیر ایران جزو قدرت های برتر دنیا نیست. مسئولان فدراسیون شمشیربازی چه بخواهند قبول کنند چه نخواهند روند کلی این روزها این سلاح رو به نزول است و تا دیر نشده باید فکری به حال آن کرد چرا که مطمئنا برای بازی های آسیایی سال آینده با مشکل مواجه خواهیم شد.

شاید این موضوع وجود داشته باشد که مجتبی عابدینی که نابغه شمشیربازی کشورمان بود دیگر حضور نداشته باشد و طبیعی است که تیم مشکلاتی داشته باشد اما چرا در این سال ها که تیم ملی اعزام شد حمایت خوبی صورت نگرفت. بیش از ۱۰۰ مسابقه و سرمایه گذاری و هدف فدراسیون فقط روی ۴، ۵ شمشیرباز بود.

به گزارش فارس، در مورد کارکنان فنی جیر گفتار هم زیاد است. پیمان فخری پس از شکست جیر در المپیک از سرمربیگری تیم ملی استعفا داد و فدراسیون چند ماه بعد امین قربانی را به این سمت منصوب کرد اما او در اسفندماه ظاهراً از سر ناامیدی استعفا داد و برگشت. در مسابقات جهانی مصر همانطور که در تصاویر مشخص بود ظاهرا فخری همه کاره بود و بازیکنان را هدایت می کرد و بهتر است فدراسیون در مورد نقش قربانی در تیم ملی بیشتر شفاف سازی کند.

پایان پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید