روسیه قطعنامه شورای امنیت را وتو کرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مسکو روز جمعه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در محکومیت همه پرسی الحاق شرق اوکراین به اراضی فدرال روسیه را وتو کرد.

۱۰ عضو شورای امنیت به قطعنامه پیشنهادی آمریکا و آلبانی برای محکومیت جدایی شرق اوکراین و چین، هند، برزیل و چین رای مثبت دادند. گابن از قطعنامه مذکور نیز خودداری کرد.

لیندا توماس گرین فیلدسفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در این باره گفت: بار وی گفت: این (قطعنامه) همه پرسی غیرقانونی در شرق اوکراین را محکوم می کند. من از همه کشورها می خواهم که تغییرات در اوکراین را به رسمیت نشناسند، زیرا این قطعنامه از روسیه می خواهد که فورا نیروهای خود را از اوکراین خارج کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه اعلام کرد که چهار منطقه اوکراین یعنی دونتسک، لوهانسک، زاپوریژژیا و احمق تر به درخواست ساکنان آن مناطق پس از اعلام نتایج همه پرسی، به سرزمین های فدرال روسیه ضمیمه خواهد شد.

همه پرسی که در شرق اوکراین برای پیوستن به روسیه برگزار شد، مورد حمایت گسترده جامعه بین المللی قرار گرفت بین المللی او محکوم شد و کشورهای اروپایی و آمریکا اعلام کردند که این انتخابات را به رسمیت نمی شناسند.

همچنین «آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: هرگونه تصمیم برای ادامه الحاق مناطق دونتسک، لوهانسکخرسون و زاپوریژژیا از اوکراین تا روسیه ارزش قانونی ندارند و مستحق محکومیت هستند.

اکنون انتظار می رود پیش نویس قطعنامه توسط ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل در مورد تغییرات در شرق اوکراین بررسی و احتمالاً به رأی گذاشته شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رسما از الحاق ۴ منطقه از جنوب و شرق اوکراین به این کشور خبر داد. «ولادیمیر پوتین» روز جمعه در سخنرانی خود در کاخ کرملین اعلام کرد: توافق الحاق لوهانسکدونتسک، زاپوروژیه و خرسون به فدراسیون روسیه. لوهانسکدونتسک، زاپوروژیه و خرسون بخشی از خاک روسیه شدند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه الحاق چهار منطقه جدید به فدراسیون روسیه را بیانگر اراده مردمی میلیون ها نفر دانست و افزود: اراده میلیون ها نفر در این مناطق پس از فاجعه تجزیه روسیه به واقعیت تبدیل شد. اتحاد جماهیر شوروی

پوتین با اشاره به اقدامات دولت اوکراین علیه ساکنان منطقه دونباس گفت که اکنون ساکنان این منطقه هستند لوهانسک و دونتسک، پس از سالها محاصره و نفرت، برای همیشه شهروندان روسیه هستند.

رئیس جمهور روسیه در ادامه یادآور شد که مسکو برای دفاع از خاک خود دست به هر کاری خواهد زد و رژیم کی یف باید به خواست مردم احترام بگذارد. پوتین در بخشی از سخنان خود به اقدامات غرب که باعث جنگ در اوکراین می شود و تلاش آنها برای گسترش ناتو اشاره کرد و گفت: غرب حجاب را از چهره خود برداشته و قصد داشته ما را مجبور به پذیرش تصمیمات استبدادی او، تضعیف کند. ما و بازگرداندن دوران جنگ سرد.

پوتین ادامه داد که اروپایی ها به دنبال حفظ استعمار خود با کمک ابزارهای جدید و تحمیل هژمونی بر دیگران برای رسیدن به منافع خود بودند. غرب می خواهد کشورها از حاکمیت خود چشم پوشی کنند[hom u sa[ansitra lest jirrikorri g[at-terroriżmu g[al dan il-g[an.Il-President tar-Russja fakkar: Ir-Russja hi pajji]عالی است و ما نمی پذیریم که قوانین نادرست بین المللی را زیر پا بگذاریم[ixuskontli;ijietinternazzjonalifoloz

به گفته پوتین، غرب در حال گسترش نفرت علیه روس ها است. غرب مدعی شد که با روسیه شریک است، اما عملکرد آن نشان می دهد که این کشور را کشوری استعماری می دانست.

رئیس جمهور روسیه بر جنگ غرب تاکید کرد و یادآور شد که آمریکا و انگلیس کشورها و شهرها را به ویرانه تبدیل کردند و واشنگتن اجساد بسیاری را در بسیاری از کشورها پشت سر گذاشت.