روسیه در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، “واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل توسط آنتونیو گوترش او می خواست هر کاری که می تواند انجام دهد تا اوکراین را از انجام تحریکات “بمب کثیف” جلوگیری کند.

در این نامه آمده است: ما از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهیم هر کاری که می‌تواند برای جلوگیری از وقوع این جنایت شنیع انجام دهد.

نبنزیا وی هشدار داد: ما استفاده از بمب کثیف توسط رژیم کی یف را به عنوان یک اقدام تروریسم هسته ای در نظر خواهیم گرفت.

تاس همچنین در گزارش خود به اطلاعات دریافتی از وزارت دفاع روسیه اشاره کرده و بر اساس این اطلاعات گزارش داده است که در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد گفته شده است که این اقدام تحریک آمیز می تواند با حمایت کشورهای غربی است و روسیه از کشورهای غربی برای نفوذش بر رژیم می خواهد اف درخواست برای طرح های خطرناک که صلح و امنیت بین آنها بین المللی تهدید به توقف

نماینده روسیه در نامه خود همچنین تاکید کرد: در چارچوب تبلیغات تبلیغاتی علیه روسیه، می‌خواهیم تاکید کنیم که فدراسیون روسیه قصد یا برنامه‌ای برای استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین ندارد.

این نامه در همان زمان ارسال شد که “آره استولتنبرگدبیر کل ناتو بالوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، ادعاهای روسیه در مورد استفاده احتمالی اوکراین از یک بمب کثیف را مورد بحث قرار دادند. دبیرکل ناتو در توییتی نوشت: من با آستین و والاس در مورد ادعای نادرست روسیه صحبت کردم و به ادعای مسکو اشاره کردم که اوکراین در حال آماده شدن برای استفاده از یک بمب کثیف در خاک خود است، اگرچه متحدان ناتو این موضوع را رد کرده اند. روسیه نباید از این درخواست به عنوان بهانه ای برای تشدید تنش استفاده کند. ما در حمایت از اوکراین محکم هستیم.

استولتنبرگ پیش از این در مصاحبه ای برای یک سیاستمدار او گفت که معتقد نیست اوکراین بتواند از “بمب کثیف” در خاک خود استفاده کند.

زودتر روز دوشنبه، “ایگور کریلوف“رئیس نیروهای حفاظت هسته ای، شیمیایی و بیولوژیکی روسیه (NCB) گفت که رژیم … اف این می تواند یک انفجار بمب کثیف ایجاد کند. وی توضیح داد که در صورت انفجار بمب کثیف، ایزوتوپ های رادیواکتیو توسط سیستم مانیتورینگ بین بین المللی در اروپا هستند و سپس روسیه به استفاده از سلاح های هسته ای تاکتیکی متهم خواهد شد. مطابق با کریلوفیک بمب کثیف ممکن است حاوی اکسید اورانیوم از عناصر سوخت هسته ای مصرف شده باشد که در انبار سوخت مصرف شده یک نیروگاه هسته ای ذخیره شده است. علاوه بر این، می توان از ذرات رادیواکتیو حاصل از ذخیره سازی سوخت هسته ای مصرف شده چرنوبیل استفاده کرد.

این مقام نظامی توضیح داد: «بمب کثیف» محفظه‌ای با ایزوتوپ‌های رادیواکتیو و انفجاری است و زمانی که مواد هسته‌ای منفجر می‌شود، با امواج انفجار پخش می‌شود و مناطق وسیعی را آلوده می‌کند و باعث مسمومیت با تشعشعات می‌شود.

از سوی دیگر، سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که احتمال استفاده اوکراین از بمب کثیف (بمب حاوی مواد رادیواکتیو) در خاک خود با هدف محکومیت مسکو در این زمینه وجود دارد.

دیمیتری هم همینطور پسکوف سخنگوی کاخ کرملین همچنین تهدید استفاده از کی را واقعی خواند اف از “بمب کثیف” او تاکید کرد که این تصمیم گرفتن باور یا عدم باور خطر ناشی از آن بر عهده کشورهای غربی است.

پسکوف وی گفت: اینکه آنها (غرب ها) به اطلاعات طرف روسیه اعتماد ندارند، به این معنا نیست که دیگر تهدید استفاده از بمب کثیف احساس نخواهد شد و از بین خواهد رفت. تهدید همچنان پابرجاست. این اطلاعات توجه نمایندگان وزارت دفاع روسیه را به خود جلب کرد و اکنون بر غرب است که این تهدید را باور کند یا نه.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز در بیانیه ای جداگانه خاطرنشان کرد که مسکو در حال آماده شدن برای طرح موضوع احتمال استفاده کی یف از بمب کثیف در سازمان ملل است.

نگرانی مسکو از این موضوع در بحبوحه ترس فزاینده مقامات و رسانه های غربی از وقوع جنگ هسته ای در اوکراین است. در واقع، بسیاری از رسانه ها و مقامات غربی به وضوح از دکترین تسلیحات هسته ای روسیه آگاه هستند یا عمدا در مورد آن دروغ می گویند. بر اساس دکترین روسیه، استفاده از سلاح هسته ای بدون تهدید ملموس علیه این کشور ممنوع است.

«بمب کثیف» که به آن «مدیوم رهاسازی» می گویند رادیولوژیکیا همان طور که RDD نیز شناخته می شود، از ترکیبی از مواد منفجره معمولی با مواد رادیواکتیو تشکیل شده است. چنین یک بمب معمولاً از دینامیت یا سایر مواد منفجره برای انتشار غبار یا دود رادیواکتیو و ایجاد آلودگی رادیواکتیو استفاده می کند.