روسیه به دنبال کشاندن ایران به جنگ اوکراین است تا سیاست خارجی ما را «گروگان» بگیرد/ بهترین سیاست ایران حفظ بی طرفی است


حسین علایی، بنیانگذار و اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره جنگ اوکراین می گوید: منافع ملی ایران نیز ایجاب می کند که دولت جمهوری اسلامی ایران در جنگ اوکراین بی طرف باشد و از فرصت برای حل مسائل کشور استفاده کند. با اروپا و ایالات متحده به نفع مردم استفاده کنید.

اگر ایران بتواند به تفاهم خوبی برای صادرات گاز و نفت به اروپا دست یابد، صلح در منطقه پایدارتر خواهد شد.

مشکل اصلی ایران در حال حاضر برداشتن همه تحریم ها و تلاش برای ورود به بازار جهانی و رفع تنش بین آمریکا و اروپا با جمهوری اسلامی است تا مردم کشور راضی باشند.

بنابراین بهترین سیاست برای جمهوری اسلامی ایران حفظ بی طرفی در جنگ اوکراین و تلاش برای پایان دادن به آن و برنامه ریزی برای حل اختلافات با آمریکا و اروپا و ساده سازی صادرات انرژی به کشورهای مختلف جهان به ویژه است. به کشورهای غربی

متن گفتگوی سردار حسین علایی با شفقنا به شرح زیر است:

جنگ روسیه علیه اوکراین به این زودی ها پایان نخواهد یافت

با توجه به ادامه جنگ در اوکراین، با توجه به تهدیدات هسته ای پوتین و ادامه حملات به این کشور، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ و این جنگ تا کی ادامه خواهد داشت؟

به نظر می رسد که جنگ روسیه علیه اوکراین به این زودی ها پایان نخواهد یافت، زیرا دو طرف در مورد پایان دادن به جنگ از یکدیگر فاصله دارند. روسیه خواهان پایان یافتن جنگ زمانی است که شرایط زیر برای پوتین فراهم شود:

۱- اعلام رسمی اوکراین مبنی بر اینکه الحاق استان های اشغالی اوهانسک و دونباس و همچنین جزیره کریمه به روسیه را می پذیرد و اوکراین هیچ ادعایی ارضی بر آنها و همچنین سرزمین های اشغالی شرق ندارد. اوکراین.

۲- ما دولت اوکراین را به روسیه تضمین می کنیم که این کشور برای همیشه به پیمان ناتو نخواهد پیوست.

۳- بی طرفی اوکراین در رابطه با اختلافات آمریکا، اروپا، غرب و روسیه.

۴- دولت اوکراین باید از نقض حقوق روس ها دست بردارد. ۵- حفظ حضور ناوگان دریایی روسیه در سواستوپل و دریای سیاه. ۶- ایجاد یک دولت طرفدار روسیه در اوکراین برای تضمین خواسته های فوق.

تفاوت بین خواسته های طرف های درگیر به قدری زیاد است که دستیابی به صلح کار دشواری است

بر این اساس است که روسیه اعلام کرده است که در صورت لزوم از سلاح های هسته ای برای حفاظت از سرزمین های اشغالی اوکراین استفاده خواهد کرد. اما در مقابل اوکراین، به دنبال پایان دادن به جنگ است که:

۱- ارتش روسیه باید به تجاوزات خود به سرزمین اوکراین پایان دهد و تمامی سرزمین های اشغالی اوکراین را تخلیه کند. ۲- روسیه باید تمامیت ارضی اوکراین را به رسمیت بشناسد.

۳- روسیه نباید در امور داخلی اوکراین دخالت کند و به حاکمیت ملی آن کشور احترام بگذارد. بنابراین واضح است که فاصله خواسته های طرفین درگیر آنقدر زیاد است که دستیابی به صلح کار دشواری است.

از سوی دیگر، باید توجه داشت که در حال حاضر آمریکا و ناتو روسیه را در قطور جنگ اوکراین گرفتار کرده اند و از این فرصت برای تضعیف کامل روسیه استفاده خواهند کرد تا نگران تهدیدات روسیه در اروپای شرقی نباشند. آینده. با این نگرش است که سیل کمک های نظامی و اقتصادی به اوکراین انجام می شود تا روسیه نتواند به این راحتی اعلام پیروزی کند.

روسیه ممکن است از سلاح های هسته ای تاکتیکی در جنگ استفاده کند

– احتمال تحقق تهدیدات هسته ای پوتین چقدر است؟

تجربه نشان داده است که قدرت های تسلیحات هسته ای در شرایط خاصی از این سلاح ها استفاده کرده اند. مردم جهان هرگز بمباران اتمی شهرهای ژاپن توسط آمریکا را فراموش نخواهند کرد. بنابراین روسیه که در چند سال اخیر قدرت هسته ای خود را افزایش داده و سلاح های هسته ای خود را مدرن کرده است.

این کشور می تواند از سلاح های هسته ای تاکتیکی برای دستیابی به برخی از اهداف خاص خود در جنگ استفاده کند. اما این موضوع بستگی زیادی به ارزیابی روسیه از واکنش احتمالی آمریکا و ناتو به استفاده از سلاح هسته ای در نزدیکی اروپا دارد.

اگر جنگ فرسایشی طولانی شود و روسیه نتواند به پیروزی قاطع امیدوار باشد و فشارهای تحریم ها و محدودیت های اقتصادی وضعیت حکومت پوتین را بدتر کند، ممکن است رئیس جمهور روسیه چنین تصمیم خطرناکی را اتخاذ کند.

دولت های غربی علاقه مند به ادامه جنگ فرسایشی هستند تا روسیه را در جریان جنگ اوکراین مسئول بدانند

الحاق بخش‌هایی از اوکراین به خاک روسیه چه پیامدهایی در آینده خواهد داشت؟ و آیا این مناطق توسط اوکراین پس گرفته خواهد شد؟

به نظر می رسد هدف اصلی و محوری روسیه حفظ اشغال شرق اوکراین و الحاق اراضی و استان های نوار شرقی اوکراین به خاک روسیه برای رفع تهدید ناتو از خاک روسیه است. در حال حاضر، روسیه از تمام نیروهای زمینی خود برای حفظ اشغال این مناطق استفاده کرده و به دنبال اقداماتی است که بازپس گیری آنها را برای اوکراین تقریبا غیرممکن می کند.

طبیعی است که اولویت اوکراین باید عقب راندن ارتش متجاوز روسیه از خاک خود و بازپس گیری اراضی اشغالی آن کشور باشد. اما باید توجه داشت که ارتش اوکراین در مقایسه با استعداد ارتش روسیه نیروی کوچکی است که بعید است به راحتی بتواند عملیات های منتهی به آزادسازی مناطق از دست رفته را طراحی و اجرا کند.

تنها امید اوکراین کمک های خارجی به ویژه حمایت از تسلیحات آمریکایی و اروپایی است. کشورهای غربی نیز ارتش اوکراین را به گونه ای مسلح می کنند که جنگ ادامه دارد و اوکراین هر روز بیشتر به کمک های غرب وابسته می شود.

بنابراین نوع سلاح و تجهیزاتی که اروپایی ها و آمریکا در اختیار اوکراین قرار می دهند بسیار مهم است. بر این اساس به نظر می رسد دولت های غربی به دنبال پایان دادن به موضوع جنگ نیستند، بلکه علاقه مند به ادامه جنگ فرسایشی هستند تا بتوانند حساب روسیه را در جریان جنگ اوکراین تسویه کنند.

بنابراین نباید انتظار داشت که تحول مهمی در میدان نبرد رخ دهد و اوکراین به زودی بتواند سرزمین های اشغالی خود را از ظلم و ستم ارتش استکبار روسیه رهایی بخشد.

فرسایش جنگ به نفع آمریکا و البته به ضرر اروپا و اوکراین است

– مواضع اروپا و آمریکا را در ادامه جنگ در اوکراین چگونه می بینید؟ آیا احتمال گسترش جنگ در مقیاس بزرگتر وجود دارد؟

اوکراین از نظر ژئوپلیتیکی برای اروپا و آمریکا اهمیت زیادی دارد. آنها از یک سو اوکراین را مانع اصلی نفوذ روسیه به غرب می دانند و از سوی دیگر اوکراین را پل اصلی کنترل و مهار روسیه و جلوگیری از جاه طلبی های پوتین می دانند. بنابراین، اروپا و ایالات متحده از دولت اوکراین در برابر روسیه به صورت یکپارچه و منسجم حمایت می کنند و خود را متعهد به تقویت کل نظامی اوکراین می دانند. طرح آمریکا و اروپا این است که اوکراین در درازمدت به عضویت ناتو درآید و حوزه عمل ناتو را تا مرزهای روسیه گسترش دهد. لازم به ذکر است که مهمترین ماموریت ناتو از زمان تشکیل تا کنون مقابله با تهدیدات اتحاد جماهیر شوروی و روسیه امروزی بوده است و لذا عدم پرداختن به موضوع تهدید روسیه باعث فروپاشی ناتو خواهد شد. در آینده.

از سوی دیگر آمریکا به دنبال کنترل و مدیریت اروپا است و بهترین راه برای حکومت آمریکا کنترل بازار انرژی اروپا است که با حمله روسیه به اوکراین در اختیار آمریکا قرار گرفت. بنابراین با ادامه جنگ در اوکراین، آمریکا همچنان به تضعیف روسیه ادامه می دهد و سیاست اقتصادی و امنیتی اروپا را تحت تأثیر قرار می دهد و از قاره سبز در راستای اهداف خود استفاده می کند. بر این اساس است که ادامه جنگ و فرسایش آن به نفع آمریکا و البته به ضرر اروپا و اوکراین است.

روسیه با کشاندن ایران به جنگ اوکراین می خواهد سیاست خارجی ما را به گروگان بگیرد

غربی ها ادعا می کنند که ایران تسلیحات نظامی به روسیه فروخته است که در جنگ اوکراین از آن استفاده می شود. هدف از این درخواست ها چیست و آیا در آینده عواقبی برای کشور خواهد داشت؟

این نظر وجود دارد که روسیه از ابتدای حمله به اوکراین به دنبال این بود که ایران را به آن جنگ بکشاند تا تنها نباشد و فشار تحریم ها را بر ایران افزایش دهد و از قطعنامه قطعنامه هسته ای ایران رهایی یابد. موضوع و سیاست خارجی ایران.گروگان است و بتواند رفتار مستقل ایران را به نوعی مهار کند.

شاید به همین دلیل است که روسیه در موضوع خرید هواپیماهای بدون سرنشین از ایران وساطت کرده و مرتباً برای آن منفجر و تبلیغ می کند، علیرغم اینکه موضع رسمی وزارت امور خارجه ایران، حمایت نکردن از تسلیحات از طرف های متخاصم است. برای حفظ موضع بی طرفی و تلاش برای پایان دادن به جنگ.

به هر حال جنگ اوکراین فقط برای جمهوری اسلامی ایران از نظر انسانی مهم است اما موضوع به ایران مربوط نمی شود. ایران که خود تجربه تهاجم ارتش صدام به سرزمین عزیزش را داشت، عموما مخالف هر نوع جنگی است و متجاوز را محکوم می کند و به دنبال پایان دادن به جنگ بین کشورهاست.

منافع ملی ایران نیز ایجاب می کند که دولت جمهوری اسلامی ایران در جنگ اوکراین بی طرف باشد و از فرصت برای حل مشکلات کشور با اروپا و آمریکا به نفع مردم استفاده کند. اگر ایران بتواند به تفاهم خوبی برای صادرات گاز و نفت به اروپا دست یابد، صلح در منطقه پایدارتر خواهد شد.

مشکل اصلی ایران در حال حاضر برداشتن همه تحریم ها و تلاش برای ورود به بازار جهانی و رفع تنش بین آمریکا و اروپا با جمهوری اسلامی است تا مردم کشور راضی باشند. بنابراین بهترین سیاست برای جمهوری اسلامی ایران حفظ بی طرفی در جنگ اوکراین و تلاش برای پایان دادن به آن و برنامه ریزی برای حل اختلافات با آمریکا و اروپا و ساده سازی صادرات انرژی به کشورهای مختلف جهان به ویژه است. به کشورهای غربی