رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین بازنشستگی خود را از سیاست اعلام کرد


مانیل ، فیلیپین – رئیس جمهور رودریگو دوترته از فیلیپین روز شنبه اعلام کرد که از سیاست کناره گیری می کند و برنامه های خود را برای نامزدی در انتخابات سال آینده با پایان دوره ریاست جمهوری لغو کرد. برای جلوگیری از نبرد قانونی با مخالفانی که این حرکت را زیر سال بردند.

دوترته به خبرنگاران گفت: بسیاری از فیلیپینی ها با نظر معاون رئیس جمهور در نظرسنجی ها و مجامع عمومی مخالفت کرده اند.

“احساس قریب به اتفاق فیلیپینی ها این است که من واجد شرایط نیستم. و این قانون اساسی را نقض می کند. “دوترته گفت. “با عمل به خواست مردم … من هر کاری را که شما بخواهید انجام خواهم داد. و امروز من بازنشستگی خود را از سیاست اعلام خواهم کرد. “

این رهبر 76 ساله به دلیل سرکوب مواد مخدر ، شعارهای لفظی و سیاست های غیر متعارف شهرت دارد. این تصمیم قبلاً با پذیرش نامزدی حزب حاکم برای نامزدی وی در انتخابات نهم مه ، بسیاری از مخالفان او را ناراحت کرده بود. که او را یک فاجعه حقوق بشر در سنگر دموکراسی در آسیا می دانست.

دوترته پس از پیوستن به نیروها با بونگو ، دستیار سابق برای ثبت نام یک نامزد معاون ریاست جمهوری در حزب حاکم در مرکز کمیسیون انتخابات ، به طور غیرمنتظره از انتخابات کنار رفت.

دوترته (سمت چپ) دست سناتور بونگو را بلند می کند ، که در انتخابات سال آینده در مانیل گواهی نامزدی برای نامزدی رئیس جمهور را ارائه کرد. فیلیپین در 2 اکتبر 2021
AP

رئیس جمهور فیلیپین از نظر قانون اساسی به شش سال محدود شده است و احزاب مخالف می گویند در صورت پیروی از دستور وی ، مشروعیت انتخابات معاون ریاست جمهوری دوترته را که در دادگاه عالی اعلام شد ، زیر سال می برند.

در حالی که دو رئیس جمهور سابق پس از پایان دوره اخیر آنها در تاریخ ، برای پست های منتخب سطح پایین نامزد می شوند. دوترته اولین کسی بود که به عنوان نامزد ریاست جمهوری تصمیم گرفت. اگر کاندیدا را تعقیب کند و برنده شود این می تواند او را به ریاست جمهوری بازگرداند. اگر رهبر منتخب به هر دلیلی بمیرد یا ناتوان شود

کناره گیری دوترته می تواند راه را برای برنده شدن ریاست جمهوری دختر سیاستمدارش هموار کند.

زارا دوترته در حال حاضر شهردار شهر جنوبی داوائو است. و توسط تعدادی از طرفداران تشویق شد تا پیشنهاد جانشینی پدرش را بدهند. او نظرسنجی عمومی مستقلی در مورد اینکه چه کسی باید کشور را بعداً رهبری کند ، دارد.

اما پس از آنکه پدرش در ابتدا اعلام کرد که نامزد ریاست جمهوری است ، زارا دوترته اعلام کرد که نامزد ریاست جمهوری نخواهد شد. گفته می شود که او و پدرش توافق کرده اند که سال آینده فقط دوترته نامزد ریاست جمهوری شود.

هیچ عکس العملی فوری از سوی رئیس جمهور ، که یک هفته در مرخصی پزشکی بود ، وجود نداشت.

دوترته در سال 2016 به قدرت رسید و بلافاصله سرکوب مواد مخدر را آغاز کرد. این امر بیش از 6000 مظنون کوچک را کشته و دولت های غربی و گروه های حقوق بشری را نگران کرد. دادگاه بین المللی جنایی تحقیقات در مورد قتل ها را آغاز کرده است. اما او متعهد شد که با تحقیقات همکاری نمی کند و به بازرسان ICC اجازه ورود به کشور را نمی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید