رهاسازی نفتکش ایرانی پس از ۶ ماه – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، در پی توافق مقامات دریایی جمهوری اسلامی ایران و یونان، نفتکش ایرانی پس از ۶ ماه توقف، ساعاتی پیش آب های یونان را به مقصد از پیش تعیین شده خود ترک کرد.

به گزارش تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای درباره موفقیت کشورمان در کارزار سیاسی-حقوقی و رهاسازی نفتکش حامل پرچم ایران از چنگ رژیم آمریکا افزود. پس از توافق مقامات دریانوردی جمهوری اسلامی ایران و یونان، محموله نفتی کشتی ایرانی پس از شش ماه توقف، ساعاتی پیش از آبهای یونان به مقصد از پیش تعیین شده خود خارج شد.

این کشتی که اردیبهشت ماه سال جاری با پرچم کشورمان در آب های بین المللی عازم مقصد خود بود به دلیل شرایط نامساعد جوی و نقص فنی و متأسفانه در اقدامی خلاف استانداردهای جهانی مجبور به پناهندگی به بنادر یونان شد. و کنوانسیون ها، محموله نفت نقض شد.[u;ietmaqbudaWaral-konfiska;iettrasferitag[alvapurmikriminnkumpanijaAmerikanabiexji;itrasportatlejnl-Amerika

اقدام یونان که با اتکا به رای دادگاه محلی و به بهانه همکاری قضایی با آمریکا انجام شد، از همان ابتدا با مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران مواجه شد و با توجه به اینکه این اقدام نقض قانون تلقی شد. حقوق بین الملل دریانوردی آزاد، اقدامات جمهوری اسلامی ایران، اقدامات سیاسی و حقوقی گسترده ای را برای مقابله با آن در دستور کار خود قرار داد.

با مجموعه اقدامات برنامه ریزی شده، پیگیری ها و مذاکرات قانونی و قضایی، سرانجام علی رغم فشارهای غیرقانونی دولت سوم برای ادامه دزدی دریایی، تصمیم دادگاه بدوی محلی یونان مبنی بر توقیف محموله نفت ایران در نفع طرف آمریکایی در تجدیدنظر و دادگاه های عالی یونان باطل شد و تصمیم به استرداد کالا و انتقال مجدد کالای مذکور به – نفتکش ایرانی و مقدمات لازم برای نفتکش و آن صادر شد. محموله برای خروج از خاک یونان. آب ها

در این چارچوب و به منظور حل و فصل موضوع، در ماه های گذشته مذاکرات و گفتگوهای فشرده ای بین دو کشور ایران و یونان صورت گرفت و تفاهم نامه ای بین طرفین به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم نامه که در جریان سفر نماینده دولت یونان به تهران به امضای مقامات بندری و دریایی دو کشور رسید، طرفین همکاری های لازم را برای ارتقای امنیت دریایی در دستور کار قرار خواهند داد.

در همین راستا مقرر شد علاوه بر شناور حامل پرچم جمهوری اسلامی ایران، دو فروند شناور یونانی نیز که در ماه های اخیر به دلیل اختلافات حقوقی در خلیج فارس متوقف شده بودند، همزمان توقیف شوند. . به مقصد رفتند.