رضایت شورای عالی فضای مجازی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانمحمدحسن نیازی عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص گزارش وزارت ارتباطات از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی، اظهار داشت: دوستان وزارت ارتباطات گزارش خوبی از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات و توجه اعضا ارائه کرده است.[afnadwaril-progresstan-NetwerkNazzjonalital-Informazzjonilir/ieval-attenzjonital-membriIl-kunsillin[atarukolluesprimas-sodisfazzjontieg[ubdanir-rapport

استقلالی افزود: دوستان در وزارت ارتباطات تلاش های قابل تحسینی برای جبران عقب ماندگی ها انجام می دهند و در این راستا کار بزرگی را آغاز کرده اند تا هر چه زودتر برنامه به پایان برسد.

عضو شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه شده، کارهای زیادی برای توسعه شبکه فیبر نوری در کشور در حال انجام است.اطلاعات ملی; به ویژه در زمینه ارتباطات پرسرعت توسعه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه با توجه به لایه اطلاعاتی شبکه ملی اطلاعات، عزیزان در وزارت ارتباطات در تلاش برای توسعه کار هستند، گفت: همکاری خوبی بین وزارت ارتباطات و مرکز ملی فضای مجازی برای به دست آوردن شاخص های نشان دهنده پیشرفت اجرای شبکه ملی اطلاعات در حال انجام است.

اعتزیری با اشاره به جلسه اخیر شورا درباره علت استقبال روزافزون مردم از سوی پیام رسان های داخلی، گفت: شبکه های پیام رسان داخلی تقریباً تمامی خدمات ارائه شده توسط پیام رسان های خارجی را در اختیار کاربران قرار داده اند و روز به روز در حال افزایش هستند. آنها در حال حاضر در حال توسعه بخشی از خدمات خود هستند، به همین دلیل افزایش استقبال عمومی آنها امری طبیعی و امیدوارکننده است.

وی همچنین با بیان اینکه ارائه خدمات دولتی در پیام رسان های داخلی افزایش می یابد، تصریح کرد: این موضوع پیش از این جزو مصوبات سطح بالای فضای مجازی بود. لازم به ذکر است که شبکه ملی اطلاعات به همین منظور طراحی و پیاده سازی شده است که با هدف حذف هزینه های پهنای باند و سایر هزینه های اضافی، خدمات یا هر نوع سرویسی که در داخل کشور وجود دارد. شبکه های داخلی و البته ارائه خواهد شد. ، با افزایش توسعه شبکه ملی اطلاعات، خدمات بیشتری ارائه خواهد شد.

به گزارش مهر، اعضای شورای عالی فضای مجازی در جلسه ۲۱ تیرماه جاری موضوع تمرکز شبکه اطلاع رسانی کشور در استان تهران را مورد بحث و بررسی قرار دادند. بر این اساس اعضا تاکید کردند با توجه به اینکه در حال حاضر تمامی اطلاعات کشور با مرکز استان تهران مبادله می شود، به منظور تمرکززدایی شبکه، مراکز اطلاع رسانی کشور به حداقل ۸ واحد افزایش می یابد.

شورای عالی فضای مجازی همچنین تصویب کرد که تا پایان سال اولین قطب مرکز داده کشور در منطقه پیام استان البرز افتتاح و ۳ قطب دیگر مرکز داده کشور در سال جاری راه اندازی شود. سایر بخش ها در سال های آینده .

در پایان جلسه اعضای شورای عالی فضای مجازی تصمیم گرفتند تا ارائه خدمات دولتی از طریق شبکه‌های پیام‌رسان داخلی را افزایش دهند. از این رو با توجه به افزایش تعداد کاربران شبکه‌های پیام‌رسان داخلی در ماه‌های اخیر، تصمیم بر آن شد تا ارائه خدمات دولتی دیجیتال در این شبکه‌ها افزایش یافته و خدماتی مانند مرورگرهای داخلی و موتورهای جستجوی داخلی راه‌اندازی شود.