راهنمای گردشگری برای کودکان نداریم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، درد رویداد ملی ایران و گردشگری غذا در قرن جدید که روز یکشنبه در سالن همایش های زاندیر و زاندیر برگزار شد، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش گفت: رویکرد اقتصادی به گردشگری داریم که آن را یک رویکرد اقتصادی می دانیم. صنعت و رویکردی که آن را یک فعالیت و رویداد فرهنگی می داند و می دانیم که از دیدگاه ما باید رویکرد فرهنگی را ببینیم زیرا رویکرد اقتصادی داریم پس گردشگری موتور محرکه همه هنرهاست.

وی افزود: بیش از سه هزار نوع نان داریم. وقتی به جاذبه‌ها نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که جاذبه‌ای مانند غذا در بالا وجود دارد. چون متنوع و پر مخاطب است. من به خاطر علاقه ام هستم می توان دیدن که کارهای خوبی در این زمینه در حال انجام است. حقایق و ایده هایی در زمینه آموزش وجود دارد. واقعیت این است که ما افراد زیادی از بدو تولد تا پایان کودکی در سیستم آموزشی داریم که حدود ۲۴ میلیون نفر است. این جمعیت بسیار مهم است زیرا تقریباً ۳۰ درصد جامعه را شامل می شود. بیش از ۱۰۵ هنرستان گردشگری داریم که در حال گسترش هستند، حدود ۳۵۰ کمپ داریم که برخی از آنها ۳۵۰ هکتار است مانند کمپ بهنار. کودکان عوامل بی چون و چرای مصرف خانوار هستند. این جامعه باید خوب بداند زیرا خانواده ها مصرف خود را با فرزندان خود هماهنگ می کنند.

نوری با بیان اینکه چرا ۸ میلیون فرزند داریم اما راهنمای گردشگری برای آنها نداریم؟ وی بیان کرد: سند تحول بنیادین را داریم در این سند یک راهبرد ۵-۵ وجود دارد که می گوید ۱۰-۲۰ درصد ساعات تدریس باید خارج از کلاس باشد. اگر اینها را حساب کنید تعداد دانش آموزان نجومی می شود بنابراین باید در همه گروه ها بسته هایی برای این موضوع جمع آوری کنیم. در اماکن گردشگری جایی برای خلاقیت کودکان وجود ندارد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: بر اساس مطالعات گردشگری، گردشگری برای کودکان مفید است الهام می بخشد این است. در هر شرایطی باید از ظرفیت کودکان استفاده کرد. مهماندار در هواپیما به جای اینکه یک اسباب بازی به او بدهد و بگوید برو، باید به کودک یاد بدهد که هواپیما چیست، غذا چیست. نوری تصریح کرد: آمادگی ایجاد هنرستان برای هتل ها، هنرستان های نزدیک صنعت را داریم قسمتی از سیاست های اکنون برای برخی وزارتخانه های این هنرستان ها نیز ایجاد شده ایم. این را بدانید که در صورت استخدام دانشجو شاهد خلاقیت در این زمینه خواهید بود.