دیابت – دکتر وب سایت رسمی محمد صفریان


عوارض سخت دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است و مسئول 4 میلیون مرگ در سال است. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه بیماری ناگهانی ناشی از تزریق ناکافی انسولین یا حشره کش یا هر دو است و با قند خون بالا نشان داده می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار کشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری دارد. شکر به دلیل غلظت زیاد و عوارض جانبی بسیار مهمتر است. ایجاد دیابت مشکلات زیادی را در بسیاری از اندام ها و بافت های بدن ایجاد می کند و منجر به عوارض بیماری می شود که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، عوارض زیاد و مرگ می شود.

عوارض مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است:

از چشم

تنظیم قند خون می تواند بر عروق چشم تأثیر مضر داشته باشد و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا کدورت عدسی های چشم یکی از شایع ترین بیماری ها در افراد دیابتی نسبت به افراد عادی است.

از مغز

یک جنبه می تواند به دلیل دیابت و تنظیم ناکافی شریان مغزی بسیار ناتوان کننده باشد. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی شده و منجر به عود می شود ، به طوری که احتمال سکته مغزی در افراد دیابتی دو برابر افراد سالم است.

نئولا

نوروپاتی دیابتی (احتمالاً با دیابت مرتبط است) یک عارضه شایع دیابت است که در آن سیستم عصبی بدن آسیب می بیند. اعصاب و انتهای عصبی اندام ها ، به ویژه ساق پا ، در اثر قند خون بالا آسیب می بیند ، که اغلب خود را به صورت خارش و کوچک شدن در کف پا نشان می دهد.

پا

تنظیم ناکافی قند خون و بینایی ناکافی پاها می تواند منجر به زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، پس از ضربه و ضربه ، دیابت شایع ترین علت برش است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و بیماری های خونی را دنبال می کنند. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در کبد ظاهر می شود ، اگر قند خون به درستی تنظیم نشود می تواند منجر به اسهال و در نتیجه پیوند کلیه شود.

قلب

دیابت میزان بروز مشکلات مختلف قلبی ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب و درد قفسه سینه ، حملات قلبی ، سکته مغزی ، تنگی عروق و فشار خون را بسیار افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد دیابتی حدود 2 تا 4 برابر بیشتر شایع است.

سقوط

از یک سو ، دیابت عرق بدن را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، تجزیه پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، تعریق در برخی از اندام ها مانند کف دست افزایش می یابد. تعریق بیش از حد روی دست ، مشکلی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

این که آیا دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد ، بستگی به علت ، زمان و میزان خوردن آن دارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان در این نوع دیابت تهیه ابزارهای لازم برای دستیابی به شرایط مطلوب برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون بالا با هدف پیشگیری ، تاخیر یا کنترل عوارض این بیماری است. رویکرد عمومی مراقبت های بهداشتی برای دیابت نوع 2 شامل کاهش مصرف رژیم غذایی و برای دیابت نوع 1 شامل شمارش سطح قند خون برای تنظیم مصرف انسولین است.

دیدگاهتان را بنویسید