دو عنوان کتاب کانون پرورش فکری در ژاپن منتشر شد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، پس از فعالیت های بین المللی مرکز در زمینه فروش کپی رایت و مذاکره با انتشارات کانوا از ژاپن، کپی رایت کتاب «رنگ ها» با متن و تصاویری از زندگینامه عباس کیارستمی و کتاب «من دارم. حرفی برای گفتن که فقط تو باور کنی» نوشته احمدرضا احمدی و تصاویری از عباس کیارستمی داده شد.

این کتاب ها به تازگی در ژاپن منتشر شده و طی مراسمی در روزهای ۱۷ و ۱۸ مهر ۱۴۰۱ (۹ تا ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲) در گالری ایزوروبا توکیو با حضور جمعی از فعالان و علاقه مندان به این عرصه رونمایی شدند.

همچنین نمایشگاهی از کتاب های کودک ایرانی که در دهه ۷۰ منتشر شده بود برپا شد. در این مراسم کیمیکو یاماموتو کارشناس حوزه آثار عباس کیارستمی به بیان تصاویر شاعرانه ای پرداخت که در آثار این هنرمند فقید به ویژه در دو اثر او که هنوز هم منتشر شده است، به چشم می خورد.

نظر خواننده ۲۰ ساله ژاپنی را درباره کتاب «من چیزی دارم که فقط شما آن را باور کنید» را می خوانیم: «وقتی کتاب «من چیزی دارم» را خواندم فکر کردم ارزش خواندن دارد و همیشه خواهد بود. ارزش صرف نظر از زمان و روند.

هم تصویر و هم متن پیام دارند و به نظر می رسد نوعی استعاره دارند. فکر می‌کنم کتابی با چنین کیفیتی می‌تواند فراتر از زمان باشد و این امکان را فراهم کند که بین نویسنده و خواننده گفت‌وگو ایجاد کند یا خواننده با خودش گفت‌وگو کند و در خود تأمل کند.

انتشارات کانوا در سال ۲۰۱۸ تاسیس شد و تاکنون چندین کتاب برای کودکان و بزرگسالان منتشر کرده است.