دلیل سفر امیر عبداللهیان به مسکو مشخص شد


به گزارش تجارت نیوز، وی دلایل سفرهای متعدد امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به مسکو را مسئله اوکراین، افغانستان، سوریه، مسائل آسیایی غرب و روابط دوجانبه تهران و مسکو عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه در گفت وگو با خبرنگاران درباره سفر امیر عبداللهیان به مسکو، گفت: روابط ایران و روسیه روز به روز در حال گسترش است و موضوعات بسیار گسترده ای برای گفت وگو داریم. و این مستلزم آن است که مقامات دو کشور دیدارهای مکرر و نزدیک داشته باشند.

وی بیان کرد: البته یک بخشی از مسائل مسائل بین المللی است که می طلبد با هم مشورت کنیم. یک قسمت در اوکراین است که خود وزیر به آن اشاره کرد. در هر صورت برخی از کشورهای اروپایی با توجه به روابط نزدیک جمهوری اسلامی ایران خواستار نقش آفرینی ایران در این امر هستند. بدیهی است که همان طور که رهبری فرمودند در ابتدا این موضوع بود و اساساً ما موافق جنگ و خونریزی نیستیم و به دنبال کاهش تنش هستیم. اگرچه مقام معظم رهبری در دیدار با ولادیمیر پوتین، منطق این بحث را به صراحت بیان کردند.

ایران و روسیه یکی پس از دیگری

سفیر کشورمان در مسکو تاکید کرد: نکته بعدی در مسائل منطقه ای مربوط به مسائل افغانستان، مسائل مربوط به سوریه و مسائل مربوط به غرب آسیا است. روسیه نیز با تروریسم مبارزه می کند، بیایید با یکدیگر گفتگو کنیم.

جلالی در خصوص روابط دوجانبه تهران و مسکو نیز گفت: در این مورد روابط ما بسیار گسترده است، از نظر تجاری نیز با افزایش مبادلات تجاری با روسیه مواجه هستیم. از سوی دیگر ما به دنبال تحقق کریدور شمال-جنوب هستیم که در این زمینه مذاکرات زیادی بین مقامات دو کشور و در آینده نزدیک نمایندگان روسای جمهور سه کشور صورت گرفته است. ایران، روسیه و آذربایجان تا مجوز این قطار در باکو تجمع خواهند کرد و از کریدور شمال به جنوب که رشت – آستارا است، عملیات اجرایی آن انجام خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر اینها در حال بحث قرارداد ۲۵ ساله با روسیه هستیم که پیش نویس را به طرف روسی ارائه کردیم، طرف روسی نظرات خود را به ما اعلام کرد و طبیعی است که این موضوع در حال بررسی است. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم این قرارداد را با هم امضا کنیم. قبلا هم گفتم که این یک توافق است و هیچ چیز پنهانی در آن نیست و در مجلس جمهوری اسلامی ایران بررسی می شود.

سفیر ایران در روسیه همچنین تاکید کرد: ما در حوزه های دیگر مانند پولی، بانکی، لجستیکی، همکاری های دریایی و دریای خزر مسائل زیادی داریم و البته حضور وزیر امور خارجه می تواند کمک جدی به توسعه این موضوعات بین دو کشور کند. دو کشور.” هر چه رابطه طولانی تر شود.