درصد کمیسیون مشاوره املاک چقدر است؟


طرح کنترل و ساماندهی اجاره بهای مسکن در مجلس تصویب شد. این طرح شامل سه بخش کلی ثبت قراردادها در سامانه، تفکیک هزینه مشاور املاک از اجاره بها و تشویق مالکان به ثبت اجاره در سامانه می باشد.

برای دسترسی سریعتر به اخبار بازار مسکن اینستاگرام Camapress را دنبال کنید. از جانب اینجا وارد می شود.

به گزارش کماپرس، اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس درباره کلیات طرح کنترل اجاره بها اظهار کرد: افزایش اجاره بها در چند سال اخیر تکان دهنده بوده است. مردم انتظار داشتند که دولت کاری برای کنترل این موضوع انجام دهد. اما دولت در بحث کنترل اجاره بها لایحه ای به مجلس ارائه نکرد و به همین دلیل مرکز تحقیقات راه اندازی شد.

اخبار مرتبط را بخوانید:

سه مورد ارائه شده در این طرح هیچ گونه تعارض منافعی نداشته و مالکان را از اقدام طبق قانون مصون می دارد. در حال حاضر مرکز پژوهش ها و مجلس به دنبال تنظیم بازار هستند که بر اساس ثبت نام و تشویق تفکیک کمیسیون مشاوران املاک از میزان اجاره بها است. اگر به درستی پوشش داده شود، در برابر شرایط نامطلوب زیادی مقاومت می کند. کارمزد کمیسیون ملک ۰.۵ درصد است که به نسبت هر دو طرف معامله دریافت می شود. علاوه بر ۰.۵ درصد، مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد افزایش می یابد.

اجاره در سال ۱۴۰۱ چقدر بود؟

اردیبهشت ماه امسال میزان افزایش اجاره بها اعلام شد. به گفته رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی، سقف اجاره بهای مسکن در تهران ۲۵ درصد و در شهرستان ها ۲۰ درصد رشد می کند. در حال حاضر ۴۰ هزار تومان ودیعه مسکن در سراسر کشور در نظر گرفته شده است که طبق اعلام بانک مرکزی برای کلانشهر تهران ۶۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها ۴۵ میلیون تومان است. مستاجران شهرهای کوچک نیز از تسهیلات ۳۵ میلیون تومانی با بازپرداخت ۵ ساله و سود ۱۸ درصد بهره مند می شوند.

بسیاری از مردم در شهرهای مختلف از افزایش اجاره بها و پایین بودن نرخ سپرده راضی نیستند.

انتهای پیام/

برای دسترسی سریعتر: