درخواست ائمه جمعه آبادان و خرمشهر از هیئت دولت برای تحقق دستور رئیس جمهور


به گزارش خبرگزاری فارس از خرمشهر، توسعه منطقه آزاد اروند شامل بخش های وسیعی از دو شهر آبادان و خرمشهر برای بهره مندی مردم این منطقه از مزایای قانونی مناطق آزاد بود، اما در این سال ها دولت ها دو الزام مهم برای برخورداری مردم از امتیازات این منطقه یعنی استقرار گمرک در خروجی های منطقه آزاد اروند و اعمال حاکمیت در این منطقه را نادیده گرفته اند، باعث شد این ادعای عمومی بر زمین بماند.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم این دو موضوع مهم دوباره به عنوان یک درخواست عمومی از سوی مردم آبادان و خرمشهر مطرح و مورد استقبال رئیس جمهور قرار گرفت اما این استقبال نه تنها به نتیجه رسید.
در پی سفر اخیر آیت الله رئیسی به شهر آبادان که به منظور بررسی وضعیت این کلانشهر و برای آرامش خانواده های قربانیان انجام شد، موضوع دوگانگی اداری و سیاسی حاکمیت در این منطقه یکی از دلایل آن تلقی شد. برای چنین حوادثی

نماینده ولی فقیه در خوزستان نیز در این سفر از رئیس جمهور خواست در امر استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مبادی خروجی منطقه آزاد اروند به نفع مردم به ویژه تسریع شود. اصناف متاثر از حادثه متروپلیس[ung[ataordnita;img[abiexjag[melil-kompitu

اکنون با گذشت دو هفته از سفر آیت الله رئیسی به شهر آبادان و تعیین مهلت یک هفته ای برای تعیین تکلیف این سوال، اما ائمه جمعه آبادان و خرمشهر در خطبه های نماز جمعه امروز این دو شهر شکایت از وزرای شورای عالی مناطق آزاد به دلیل عدم اجرای دستور رئیس جمهور. ، خواستار تحقق این مهم شد.

لزوم تحقق دستور رئیس جمهور از هیات وزیران اعضای شورای عالی مناطق آزاد

حجت الاسلام عادل پور امام جمعه خرمشهر در خطبه های امروز نماز جمعه این شهر گفت: رئیس جمهور در سفر نوروزی خود به خرمشهر دستور تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات این منطقه را داد که اروند آزاد بود.

وی افزود: آیت الله رئیسی در سفر خود به آبادان در پی حادثه کلانشهر مجدداً دستور یک هفته ای را برای حل این مشکل صادر کردند، اما دو هفته پیش خطاب به رئیس جمهور که دستور شما صادر شد و اجرا نشد.
امام جمعه خرمشهر همچنین خطاب به رئیس جمهور و اعضای شورای عالی مناطق آزاد گفت: حل این دوگانگی برای رشد، توسعه و پیشرفت منطقه ضروری است و آبادان و خرمشهر باید اقدام جهادی انجام شود. ” آقایان وزرا و دبیر شورای عالی مناطق آزاد اجازه نمی دهند دستور رئیس جمهور سر جای خود بماند.

ضرورت تعیین تکلیف حاکمیتی برای جلوگیری از کلان شهرها

حجت الاسلام غبیشاوی امام جمعه آبادان نیز امروز در خطبه های نماز جمعه این شهر با اشاره به اینکه نبود دولت متمرکز در آبادان و خرمشهر باعث ایجاد مشکلات و نارضایتی مردم از وضعیت موجود شده است، گفت: او مشکل حاکمیت دوگانه را مطرح کرد. در اروند مردم همچنان امیدوارند که این وعده محقق شود.

وی افزود: شرایط برای اجرای این مهم در منطقه آزاد اروند هم اکنون فراهم است.

امام جمعه آبادان با اشاره به حادثه تلخ این کلانشهر گفت: از دولت انتظار می رود مدیریت یکپارچه در این حوزه تعیین کند تا از وقوع چنین حوادث تلخی جلوگیری شود.

تاخیر در ترخیص کالا از گمرک منطقه آزاد اروند

خروج گمرک از مبادی ورودی به منطقه آزاد اروند و استقرار آن در مبادی خروجی آن منطقه موضوعی بر اساس قانونی است که در مرحله اجرا همواره مورد اعتراض بوده و اکنون که آیت الله رئیسی صراحتاً دستور داده است. ایجاد گمرک در مبادی خروجی این منطقه آزاد شده در منطقه و همچنین دستور ائمه جمعه این منطقه از مسئولین مشخص باشد.
انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید