دانش بنیان‌ها پای کار پرورش ماهی در قفس/ نصب و راه اندازی اولین قفس دریاهای مواج در قشم+عکس


به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، طراحی و ساخت نوع خاصی از قفس های پرورش ماهی در دریا موسوم به قفس پایه کششی که برای استقرار در دریاهای مواج نظیر دریای عمان و دریای خزر مناسب هستند در قالب یک پروژه تحقیقاتی دانش بنیان با مشارکت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) و دانشگاه جامع امام حسین(ع) انجام شده و برای اولین بار در کشور در آبهای جنوبی جزیره قشم به آب اندازی شد.

طراحی این قفس مشکل معرفی سازه مناسب برای توسعه صنعت پرورش ماهی در قفس در سواحل مکران را، که یکی از اصلی ترین چالش ها در این زمینه است، حل نموده و می تواند موجب اعتماد سازی در سرمایه گذاران خصوصی و ایجاد یک جهش در توسعه این صنعت در سواحل مکران شود.

 

جواد علیرضایی نجار، مدیر عامل موسسه حیات سبز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در حاشیه آیین افتتاح و به آب اندازی این قفس با اشاره به رسالت اصلی این موسسه که توسعه دانش بنیان صنایع مرتبط با کشاورزی و شیلات است افزود: توجه ویژه حاکمیت به اقتصاد دانش بنیان که در شعارهای سال های اخیر به شکل ملموسی قابل درک بوده و در شعار امسال نیز صراحتا به آن اشاره شده است، خط مشی اصلی این موسسه را در حوزه کشاورزی و شیلات شکل داده و در همین راستا پروژه های متعددی با رویکرد دانش بنیان و با تمرکز بر اشتغالزایی پایدار در مناطق مختلف کشور تعریف شده است.

رونق شیلات سبب تحرک در دیگر صنایع وابسته می‌شود

پروژه های مرتبط با صنعت پرورش ماهی در قفس که جزو صنایع زود بازده، درآمدزا و اشتغال آفرین بوده و موجب تحرک بخش قابل توجهی از صنایع و بنگاه های وابسته نظیر صنایع تولید غذای ماهی، صنایع فرآوری ماهی، توربافی و شبکه توزیع می شود، جزو پروژه های اولویت اول ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی و شیلات بوده و گفته ها حکایت از عزم دولت برای فعال سازی و رشد تولید ماهی تا ۴۷۰ هزار تن از طریق توسعه این صنعت طی ۴ سال را آینده دارد.

 

تمرکز بر سواحل مکران و بومی‌سازی نیازهای دریایی برای آبهای متلاطم

یکی از اصلی ترین پهنه ها برای توسعه این صنعت سواحل مکران بوده که در حال حاضر به دلیل شرایط دریایی خشن این سواحل و عدم معرفی سازه مناسب برای استقرار در این سواحل و همچنین مشاهده تجربیات ناموفق استفاده از سازه های نامناسب، هیچ تولیدی در طول این سواحل انجام نمی شود.

 

از همین رو موسسه حیات سبز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با مشارکت دانشگاه جامع امام حسین(ع) برای اولین بار در کشوراقدام به طراحی و ساخت نوع خاصی از قفس های پرورش ماهی در دریا موسوم به قفس های پایه کششی کرده که مناسب برای استفاده در آبهایی با امواج بلند بوده و به واسطه ماهیت نیمه مغروق آن قابلیت گذار از امواج بلند و شرایط دریایی خشن را دارند.

شکست انحصار خارجی

به گفته وی، فناوری این قفس ها تنها در انحصار یک شرکت خارجی بوده و با تکمیل این پروژه، دانش مورد نیاز برای تامین نیازهای فناورانه کشور در این حوزه بومی سازی شده است.

 

جواد علیرضایی نجار خاطرنشان کرد: با اتمام فرآیند طراحی و ساخت این قفس ها با صرف ۱۰ هزار نفر ساعت کار علمی جهادی و انجام تست های علمی و آزمایشگاهی و به منظور انجام تست های عملکردی و اولیه آن، اولین نمونه از این قفس ها در آبهای جنوبی جزیره قشم به آب اندازی شده و با تکمیل مطالعات میدانی فاز بعدی توسعه این پروژه به ظرفیت ۵۰۰۰ تن متشکل از قفس های ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ تنی اجرایی خواهد شد.

در این فاز چالش های اصلی این صنعت نظیر چالش های سازه ای و مکانیکی، تکثیر بچه ماهیان بومی و اقتصادی، تولید غذای با کیفیت با ضریب تبدیل بالا و همچنین تکمیل زنجیره ارزش این صنعت نظیر صنایع فرآوری و صادرات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/ ۸۸۰۵۵
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید