دانشگاه «محرم» برای همه سنین/ نوجوانان اینجا یک شبه مرد می شوند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه استان ها – مریم شریفی: تقریباً ۱۴۰۰ سال پیش بنی امیه با رفتار خود اسلام را کاملاً زیر و رو کردند و اگر قیام امام حسین (ع) نبود امروز اسلام واقعی از اسلام اموی متمایز نمی شد. در چنین شرایطی امام حسین (ع) با تمام اهل بیت خود به جنگ تزویر رفت و با قیام خود دانشگاهی بزرگ برای هر عصر و زمان از خود بر جای گذاشت.

از کودکی ۶ ماهه تا پیرمردی سپید مو، همه مردان و زنان در کنار امام حسین (ع) نقش آفرینی کردند و الگوی کاملی برای همه گذاشتند.

مردان و زنان مسلمان همه ساله در ایام محرم در عزاداری های حسینی شرکت می کنند و با مرور درس های بزرگ عاشورا به وظیفه خود در مواجهه با ظلم و ستم می پردازند. استبداد ستیزی، امر به معروف و نهی از منکر، امامت، اهمیت نماز اول وقت، حق الناس و هزاران درس بزرگ زندگی لحظه به لحظه در این قیام ارائه می شود.

درس هایی که بیش از همه ظالمان را شوکه می کند و به همین دلیل سال ها در طول تاریخ ظالمان فریاد حسینی را دریغ می کردند.

راه اندازی خانه کودک به منظور تبیین عاشورا

در این میان نقش کودکان و نوجوانان پررنگ بود، بنابراین باید آنان را با آموزه های دینی و فلسفه عاشورا آشنا کرد. معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: مادران مسلمان به همراه فرزندان خردسال خود از گذشته های دور در مراسم عزاداری حسینی شرکت می کنند و فرزندانشان از کودکی با مفاهیم بزرگی چون ولایت و شهادت آشنا می شوند. .

حجت الاسلام رضا دیلمی افزود: امسال برای اولین بار در کنار محافل مذهبی که خانواده ها در ایام محرم به آن سر می زنند بخشی را با عنوان «حسینیه کودکان» در نظر گرفتیم که کودکان و نوجوانان ما با زبان کودکانه آن را یاد خواهند گرفت. . فرهنگ غنی عاشورا با کمک اساتید مجرب

دانشکده

وی ادامه داد: آنچه کودکان در سنین پایین می آموزند مانند حکاکی چیزی بر روی لوح سنگی است و برای همیشه در ذهن آنها می ماند و به همین دلیل باید از ظرفیت محرم به طور ویژه برای آموزش کودکان استفاده شود.

حضرت ام البنین (س) الگوی بی نظیری برای تربیت نسل حسینی است

یک دانش آموز دختر گرگانی نیز به خبرنگار مهر گفت: حضرت ام البنین(س) بهترین الگو برای مادران مسلمان برای تربیت فرزندان فاطمی و حسینی است.

فاطمه قدری افزود: حضرت ام البنین علیهاالسلام بسیار ثابت قدم بود و به زندگی این بانوی بزرگ نگاه می کرد و ادب کلامی که در گفتگو با حضرت علی (ع) و فرزندانش داشت به ما نشان می دهد که در سیره اهل بیت چگونه خواهیم بود. al. -نظام بیت (علیه السلام) رفتار کنید

هیئت و حلقه های عزاداری روضه حسینی بهترین مکان برای تربیت نسل حسینی است. طلبه حوزه علمیه صدیقه فاطمه گرگان گفت: مادران ما باید با روایت زندگی حضرت ام البنین و اهل بیت(ع) نسلی فرهیخته را تربیت و به جامعه هدایت کنند.

به گفته وی، تشییع جنازه و مجالس حرم امام حسین (ع) در ماه محرم بهترین مکان برای پرورش نسل حسینی است.

نوجوانان کربلا الگوی نوجوانان ایرانی در دفاع مقدس بودند

یک کارشناس مذهبی کودک و نوجوان نیز به خبرنگار مهر گفت: با الگوهای محرمی چون حضرت علی اصغر(ع)، حضرت رقیه(س)، حضرت قاسم بن حسن(ع)، حضرت علی اکبر و سایر فرزندان ائمه(ع) اعلام کرد. که در واقعه کربلا سهمی داشتند.آفریدند

حجت الاسلام مهدی فاطمی منش افزود: اگر فرزندانی فرهیخته تربیت کنیم می توانند صدای هل من ناصر امام زمان خود را بشنوند و در نهایت خوب شوند مانند حضرت عباس (ع) که اهل ادب و اخلاق بود که صدای هل من ناصر را شنید و به امام حسین (ع) گوش فرا داد و او را یاری کرد.

وی بیان کرد: با بیان سیره مبارک کودکان و نوجوانان اهل بیت پیامبر(ص) و نقش آنها در واقعه عاشورا می توانیم روحیه ایثار، شهادت طلبی، همراهی با امام را به فرزندان خود بیاموزیم. ما عالی خواهیم شد

دانشکده

فاطمه شخصیت وی افزود: در دوران هشتم یک سال دفاع مقدس ۳۶ هزار شهید دانش آموز داشتیم، یعنی حدود ۶ نفر از شهدای ما دانش آموزان نوجوان بودند که با الگو گرفتن از نوجوانان کربلا داوطلبانه در میدان مبارزه با ظلم و ستم رفتند.

وی تصریح کرد: مهرداد عزیزاللهی، مرحمت بالازاده و صدها نوجوان دیگر که در دوران دفاع مقدس با شور و شوق جان خود را برای دفاع از حق و مبارزه با ظلم فدا کردند و به شهادت رسیدند در کلام و وصیت خود تاکید کردند که قاسم بن حسن(ع) و حضرت علی اکبر الگوی ایشان بود.

کارشناس مذهبی کودک و نوجوان گفت: باید با روش های جدید اما با رویکرد محرمانه روحیه جهادی، ولایتمداری و شهادت طلبی را در فرزندان خود پرورش دهیم.

فاطمی منش سرود سلام فرمانده را نمونه موفق تربیت نسل ولایتمدار برشمرد و افزود: استقبال نوجوانان و کودکان ما از این سرود به این دلیل بود که اشعار آن به فرزندان ما به عنوان یک رهبر و ارادتمند نسبت به خود احساس اطمینان می کرد. که امام ناقل آن هستند

او گفت که بچه های ما دوست دارند بزرگ شوند و از او استقبال کنند. برای نزدیک کردن جوانان به فرهنگ عاشورا باید هر ساله شیوه تبلیغ را تغییر داد و از روش‌های نوینی برای ترویج دین مبین اسلام و قیام امام حسین (ع) استفاده کرد.

از روش های جدید برای تبلیغ عاشورا استفاده کنید

رئیس مرکز اسلامی گلستان در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: وقتی انسان به کودک خلاصه می شود باید با زبان بچه ها با آنها صحبت کند و اصولاً وقتی به ملاقات افراد مختلف می رویم باید با – زبان خودشان

دانشکده

حجت الاسلام نورعلی دیلم افزود: باید از بستر رمان، داستان کوتاه، نقاشی، پادکست و از نرم افزارهای به روز برای تبلیغ ایام محرم و عاشورا استفاده کنید.

وی با بیان اینکه جامعه امروز نیازمند گسترش بحث اخلاق است، افزود: باید اخلاق و مسائل اجتماعی را از دل حادثه عاشورا و اتفاقات واقعی برای کودکان تبیین کنیم.

رئیس مرکز اسلامی گلستان تصریح کرد: باید برای فرزندانمان توضیح داد که حوادث مرگبار کربلا به این دلیل رخ داد که مسلمانان امام زمان خود را تنها گذاشتند و باید به آنها یاد بدهیم که همیشه به یاد امام زمان (عج) باشند. زندگی آنها

دیلم با اشاره به ادب گفتار امام حسین (علیه السلام) با فرزندان و یارانش و ادب فرزندانش با امام (علیه السلام) گفت: عباراتی که در گفتار امام و فرزندانش بود باید باشد. گفت که فرزندان ما برای اینکه اهمیت احترام به والدین خود را بیاموزند.

وی بیان کرد: پایان خوش موضوع مهمی است که باید برای فرزندانمان توضیح دهیم و به آنها بیاموزیم که همیشه به دنبال پایان خوش زندگی باشند.

دیلم ادامه داد: کسانی که در روز عاشورا شکمشان از لقمه حرام پر شد و حق بر گردنشان بود، حرف حق بر آنها اثر نکرد و عاقبت به خیری نداشتند.

وی وفای به عهد، مسئولیت پذیری، راست گفتن، احترام به پدر و مادر و اهمیت نماز اول وقت را از جمله درس های بزرگ عاشورا و محرم برای فرزندان ما برشمرد.

رئیس مرکز اسلامی گلستان، محرم را مظهر بزرگ اخلاقی دانست که امام حسین (ع) از ما به یادگار گذاشت و افزود: باید درس عاشورا را با شیوه های نو به کودکان آموخت تا همیشه پیرو امام و اهل بیت باشند. . – بیت (ع).