داستان مباهله به ما می آموزد که اولویت «اسلام» است نه خانواده و خویشاوندان


به گزارش خبرنگار گروه اندیشه و اندیشه خبرگزاری فارس ، ماجرای دیدار پیامبر اکرم (ص) با مسیحیان نجران در ۲۴ ذی الحجه سال نهم هجری قمری، یکی از مهم ترین وقایع در عصر حاضر است. تاریخ اسلام که در قرآن کریم و سیره و تاریخ پیامبر به طور مشروح به آن پرداخته شده است. داستانی که پس از گفتگوهای فراوان پیامبر خدا با مسیحیان نجران و هر یک از دو طرف که بر خیر خود پافشاری می کردند، تصمیم به جنگ با یکدیگر گرفته شد.

شرح مختصری از رویداد

مباهله در اصطلاح به این معناست که دو نفر یا دو گروه یکدیگر را لعن کنند. پس هر که ستم کند حق تعالی بر او فریاد می زند و عذابش را فرو می ریزد. شرح واقعه به تفصیل در منابع اسلامی ذکر شده و خلاصه این است که صبح روز مباهله، حضرت رسول (ص) به منزل حضرت علی (علیه السلام) رسید. دست امام حسن (علیه السلام) را گرفت و امام حسین (علیه السلام) را در آغوش گرفت و با حضرت علی (علیه السلام) و حضرت فاطمه (س) مدینه را به مقصد مباهله ترک کرد. وقتی مسیحیان آنها را دیدند، ابوحرثه (از سران هیئت مسیحی) پرسید اینها که با او هستند چه کسانی هستند؟ جواب شنید: آن که پیش او بود پسر عمویش و شوهر دخترش و محبوب ترین شخص نزد اوست. آن دو فرزند، فرزندان اویند از دخترش. و آن زن فاطمه دخترش است که نزد او عزیزترین است.

پیامبر (ص) برای نماز زانو زد. سید و عقیب (دو تن از پیشوایان مسیحی نجران) فرزندان خود را برای ازدواج گرفتند. ابوحارثه می گوید: به خدا سوگند، چنان نشسته است که پیامبران برای مباهله می نشستند و سپس برمی گشتند. صاحب گفت: کجا می روی؟ گفت: اگر محمد خوب نبود با عزیزانش نمی آمد و اگر با ما سر و کله بزند تا پایان سال یک مسیحی روی زمین باقی نمی ماند.

سپس ابوحارثه نزد پیامبر آمد و گفت: ای ابوالقاسم! از بحث کردن با ما دست بردارید و در مورد چیزی که قدرت انجام آن را داریم با ما سازش کنید. از این رو حضرت با آنها مصالحه کرد که هر سال دو هزار حلا بدهند، قیمت هر حلوا چهل درهم است و همچنین در صورت جنگ با یمن، ۳۰ زره و ۳۰ نیزه و ۳۰ اسب به مردم قرض دهند. مسلمانان و پیامبر (ص) ضامن بازگرداندن این ابزار خواهند بود. پس از نوشتن توافقنامه صلح، آنها بازگشتند.

آیه مباهله

آیه‌ای که درباره مباهله نازل شده در آیه ۶۱ آل‌عمران است که می‌خوانیم: «فَمَنْ حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَکُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَکُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَکُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْکَاذِبِینَ. بنابراین پس از ظهور علم [وحی] به شما، همه در مورد آن [حضرت عیسی(ع)] تو را به چالش می کشد، به او بگو: بیا فرزندان ما و فرزندانت و زنان ما و همسرانت و جان ما و زندگی تو را صدا کن. پس به سوی خدا گریه کنیم تا لعنت خدا بر دروغگو نازل نشود».

در تفاسیر شیعه و سنی، آیه به «انفسنا» حضرت امیر، «نسائنا» حضرت صدیقه طاهره و «ابنینه» حسنین گفته شده است. ابن اثیر در «الکمال فی التاریخ» جلد ۷، صفحه ۳۵۹، شمس الدین ذهبی در «تاریخ الاسلام» جلد ۲، صفحه ۶۹۵، ابن کثیر دمشچی در «البدایه و النهایه» جلد ۵. صفحه ۵۲ و… نمونه هایی از علمای اهل سنت کسانی هستند که این واقعه تاریخی را با جزئیاتی که در آثارشان اتفاق افتاده نقل کرده اند.

اهل بیت، کانون وحدت در دفاع از اسلام

آنچه گفته شد به عنوان یک رویداد تاریخی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اهمیت دیگر این داستان این است که ما شیعیان وقایع مباهله را فضیلتی خاص برای اهل بیت پیامبر، امیرالمومنین، امام حسن و امام حسین علیهما السلام می دانیم. امامان شیعه که هیچکس در آنها سهمی ندارد. اما اگر دیدگاه و دیدگاه خود را تغییر دهیم، می بینیم که اهل بیت در اینجا به عنوان شخصیت های مذهب خاصی به نام تشیع نبوده اند، بلکه به عنوان پیشوایان اسلام و خط شکنی آن برای حفظ اصالت ظاهر شده اند. دین الهی و جامعه تازه شکل گرفته اسلامی. .

نقل روایات مربوط به مباهله و بسط آن توسط علما و مورخان اهل سنت، که به نظر می رسد مانند شیعیان با اهل بیت ارتباط نداشته باشند، نشان می دهد که اهل بیت در اینجا برای دفاع از اصل اسلام متحد شده اند. . در حقیقت نزول وحی شک کردند.

پیامبر خدا جایگاه اهل بیت را در این واقعه مهم تاریخی نشان داد. او آماده بود تا از دینی که به او سپرده شده بود دفاع کند و خود و مردم عزیزش را به اردوگاه مباهله بکشاند تا به همگان ثابت کند که اولین فداییان دین خدا، خود پیامبر و اهل بیتش خواهند بود. درس برپایی و پیروی از مباهله که از حضرت رسول می توان آموخت این است که هیچ چیز به اندازه «اسلام» مهم نیست و برای این امر گاهی باید جان و اهل بیت خود را فدا کرد. به عبارت دیگر، اهل بیت کانون این رویداد هستند که مسلمانان را به اصل دفاع از اسلام و حفظ موجودیت آن فرا می‌خوانند.

جام مباهله به عنوان یکی از مهمترین مظاهر صلاحیت اسلام و اهل بیت نه تنها مختص شیعیان بلکه متعلق به همه مسلمانان و به عبارتی اسلام است و مدار این پیروزی حول محور اولین سربازان می چرخد. اسلام، یعنی پیامبر و آل او.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید