خسارت ۱۱۷ میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: ششم مردادماه امسال بود که بارندگی شدید باعث آبگرفتگی روستاهای شهرستان طالقان به ویژه روستای ناریان شد و خودروهای این روستا بر اثر امواج شدید آب گرفتگی و سیل ۱۰۰ واحد مسکونی را فرا گرفت. آسیب دیده بودند.

با ورود سامانه بارشی اخیر ۱۲ شاخه رودخانه شاهرود در طالقان دچار طغیان و گل و لای شد و در برخی روستاها آب و گل و لای وارد خانه های مردم شد که البته با هشدارهای پیش از بارندگی توسط کارشناس هواشناسی این سیلاب شد. خسارات جانی نداشتند، اما مردم متحمل خسارات مالی زیادی شدند.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

در این سیل ۷۲ خودرو به طور کامل تخریب شد و چیزی از آنها باقی نماند، همچنین ۳۴ خودرو نیز از ۵ تا ۹۰ درصد خسارت دیدند.

وسایل منزل برخی از اهالی روستاهای طالقان به ویژه ناریان یا به طور کامل تخریب شده و یا قسمت زیادی از آنها آسیب دیده است.

مسئولانی که قول خود را فراموش کردند

اکنون پس از گذشت ۲۲ روز، عواقب این سیل همچنان ادامه دارد و جاده ها و منازل اهالی روستا همچنان درگیر این سیل ویرانگر است و خودروی ما را از درب بیرون برده و تخریب کردند.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

وی گفت: اکنون اقلام باقی مانده را داریم و دو سه هفته است که مشغول نظافت منزل هستیم اما کار تمام نشده و همچنان مشکل داریم.

بانوی دیگری که پدرش ساکن روستای ناریان است در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پدرم ۸۰ ساله است که خانه اش را خودش تمیز می کند و الان هم لوله فاضلاب خانه اش مسدود است و خواهرم و من برای کمک آمدم.” و کسی برای کمک به ما نیامد.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

این پیرمرد در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در روزهای اول سربازان و بسیجیان آمدند و به ما کمک کردند اما از زمانی که آنها رفتند از سوی دولت کمکی نشدیم و به نوعی ما را رها کردیم.

وی گفت: دولت باید در این مواقع به مردم کمک کند اما گویا ما را فراموش کرده اند، اگر بسیج و گروه های جهادی نبودند امروز وضعیت ما خیلی بدتر بود.

جوانی که مشغول بازسازی دیوار خانه خود است در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یک سری نامه نوشته و مسئولان یک سری قول هایی دادند که امیدواریم عملی شود، البته هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی گفت: تاکنون هیچکس برای ما کاری نکرده است، حالا شاید خیرین جمع شوند و کاری برای ما انجام دهند چرا که امیدی به کمک مسئولان نداریم.

جلوگیری از سیل آینده

یکی دیگر از اهالی روستای ناریان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پلی که به دلیل پایین بودن سطح آن برای روستای ناریان مشکل ایجاد کرده و باعث آبگرفتگی شده بود همچنان پابرجاست و مسئولان برای رفع آن اقدامی انجام ندادند.

وی گفت: ممکن است چند روز دیگر دوباره باران شدید ببارد و دوباره همان سیل و مشکلات تکرار شود و این بار تمام خانه ها دچار آبگرفتگی شود.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

این ساکن روستای ناریان تصریح کرد: از مسئولان انتظار حمایت داریم تا دیگر شاهد نابودی جان خود نباشیم، مطمئناً با اجرای اقدامات امنیتی و مهندسی می توان از بروز این گونه سیلاب جلوگیری کرد.

باغ هایی که ناپدید شدند

سیل علاوه بر تعداد زیادی خانه و خودرو، موجب تخریب هکتارها از اراضی کشاورزی و باغات نیز شد و خسارت زیادی به بخش کشاورزی و باغداری طالقان وارد کرد.یکی از کشاورزان طالقانی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد باغات مردم آسیب دید

وی بیان کرد: منبع درآمد ما از این باغات است و اگر برای جبران خسارت آن اقدامی نشود حتما در امر معیشتی با مشکل مواجه خواهیم شد.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

یکی دیگر از باغداران ناریانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هیچ وقت فکر نمی کردیم چنین ضربه ای وارد شود و به باغ من چنین خسارتی وارد کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ درخت من زیرزمینی هستند و اگر به زودی اقدام نشود این درختان که امرار معاش من هستند از بین می روند.

این باغدار ناریانی گفت: توان خالی کردن خاک را ندارم و باید شاهد نابودی زندگیم باشم.

۱۱۷ میلیارد تومان خسارت سیل در طالقان

خوب است بدانیم که بیشتر باغات و زمین های کشاورزی تاگان تحت پوشش هیچ نوع بیمه ای نیستند.علی مهدوی فرماندار شهرستان طالقان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سیل در شهرستان طالقان عصر ۶ آگوست امسال به برخی از روستاهای طالقان خسارت وارد کرد. .

وی ادامه داد: بیشترین این خسارات به روستای ناریان از توابع شهرستان طالقان وارد شد و به ۱۰۹ واحد مسکونی خسارت وارد شد و تعداد زیادی خودرو، زمین کشاورزی و باغ تخریب شد و به ۱۱۷ میلیارد تومان رسید.

فرماندار طالقان با بیان اینکه با وجود شدت و حجم سیل در این شهرستان تلفات جانی نداشته است، تصریح کرد: با این حال خسارات مالی زیادی متحمل شدیم.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

بیان داشت: خسارت ها عمدتاً در حوزه کشاورزی و زیرساخت های عمرانی روستاها بوده که در صورت تامین اعتبار با تصویب هیات وزیران بازسازی می شود.

مهدوی تصریح کرد: گروه های مختلف امدادی، مردمی و خدمات رسان از روز اول مشغول کار بودند. آنها به کمک سیل زدگان شتافتند.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

وی افزود: بدیهی است به دلیل خسارات زیاد و وجود گل و لای وارد شده به منازل مسکونی، عملیات امداد و نجات به مدت چهار روز به طول انجامید.

رودخانه های طالقان به طور کامل پاکسازی شدند

فرماندار طالقان تصریح کرد: با همکاری شرکت آب منطقه ای در حال لایروبی رودخانه ها هستیم و طی روزهای آینده پاکسازی کامل رودخانه ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین خسارت در بالادست طالقان وارد شده و به عرصه کشاورزی این منطقه از جمله باغات، اراضی کشاورزی، انهار و کلونی زنبور عسل آسیب وارد شده است، گفت: طالقان به هکتارها از اراضی کشاورزی و باغات خسارت وارد کرده است. بیش از هزار کلنی زنبور عسل، تعدادی پل و بخشی از جاده.

مهدوی گفت: سیل همچنین به پل‌ها، ساختمان‌ها، جاده‌ها و تأسیسات آب، برق، مخابرات و گاز در حوزه زیربنایی خسارت وارد کرد در حال حاضر فرم‌های ارزیابی خسارت توسط کارشناسان تهیه و به ادارات مربوطه ارسال شده است.

وی تصریح کرد: تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا در اسرع وقت خسارت ها را دریافت و مشکلات را در اسرع وقت رفع کنیم.

فرماندار طالقان خاطرنشان کرد: بیشتر باغات و زمین های کشاورزی این شهرستان تحت پوشش بیمه نیستند و این امر باعث شده تا مشکلات کشاورزان دو چندان شود.

ضرورت اجرای طرح های آبخیزداری در البرز

علی حدادی نماینده مردم ساوج بلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیل اخیر در طالقان نشان داد که باید در حوزه مدیریت بحران اقدامات بیشتری صورت گیرد.

خسارت 117 میلیارد تومانی سیل طالقان/ سیل زدگان در انتظار حمایت

وی گفت: اگر پروژه های آب به صورت گسترده اجرا می شد امروز شاهد چنین خساراتی نبودیم.

نماینده مردم ساوج بلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ در مجلس خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم بتوانیم بخشی از خسارات سیل زدگان را هر چه سریعتر جبران کنیم.

مردم از دولت انتظار حمایت دارند

احداث سیل بند و دیوارهای ساحلی و اجرای به موقع طرح های حریم رودخانه و لایروبی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند خسارات سیل را به حداقل برساند که شاید در سال های اخیر چندان به آن توجه نشده است.

هم اکنون نیز مردم روستاهای طالقان امیدوارند با حمایت و توجه ویژه دولتمردان حداقل بخشی از خسارات آنها جبران شود و البته وعده هایی که در بازدید مسئولان از مناطق سیل زده داده شده عملی می شود. .