حفظ مراسم سنتی نخل گردانی در روز عاشورا پس از دو سال توقف


به گزارش خبرگزاری فارس از اردستان، مراسم سنتی نخل گردانی پس از دو سال وقفه در روز عاشورا با حضور علاقه مندان به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار شد.

سنت سنتی ۳۰۰ ساله نخل گردانی زواره در شامگاه عاشورا صورت می گیرد و در کنار این نخل عظیم، ۱۸ کتال و دو گوشواره وجود دارد که توسط عزاداران احاطه شده است.

در این مراسم نخل نماد تابوت امام حسین (ع) است و از این رو در میان جمعیت زیاد مردم حرکت می کند. در زوار مردم برای نخل ها نذر می کنند و این پارچه های رنگارنگ را بر پایه نخل ها می بندند و هر مربع نخل را یک نفر حمل می کند.

لازم به ذکر است که به دست آوردن پایه درخت خرما افتخار بزرگی است که در گذشته نصیب هر فردی نمی شد; مقامی که پایه نخل را می گیرد به پسر بزرگ خانواده به ارث می رسد و در حال حاضر خانواده های قدیمی زواره پایه نخل در اختیار دارند.

نخل گردانی یک سنت قدیمی در مرکز ایران است و مردم نخل گردانی را نمادی از تابوت امام حسین (ع) می دانند و آن را بر دوش خود مقدس و مبارک می برند.

بر روی دیوارهای حسینیه تاریخی زواره نیز آینه کاری نصب شده است. آینه های مات با قاب های چوبی زیبا که سال هاست بر روی دیوار حسینیه ایستاده اند.

یکی از اهالی زواره می گوید: در حسینیه آینه هایی تعبیه کرده اند که گریه کنندگان با دیدن تصویر خود در آینه شرمنده شوند و در اطراف حسینیه میخانه های کوچکی نیز وجود دارد که انگار دیگر هیچکس در آنجا شمع روشن نمی کند. .

شمع های سوخته پایین روی سطح فلزی سقاخانه مدت هاست خشک شده اند، اما در ایام محرم سقاخانه ها نیز به خوبی روشن می شوند.

انتهای پیام/۶۳۰۹۴/ج/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید