حرکت در آمریکا برای شناسایی روسیه به عنوان “دولت حامی تروریسم”


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، سیاستمداران آمریکایی این روزها در ادامه تلاش های خود علیه روسیه، روسیه را «حامی تروریسم دولتی» معرفی کردند.

نیویورک تایمز در گزارش روز جمعه سنا از چنین اقدامی علیه روسیه حمایت می کند. «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز حمایت خود را از این موضوع اعلام کرد.

با این حال، به گفته نیویورک تایمز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هنوز تمایلی به انجام این اقدام ندارد، که شامل تحریم متحدان ایالات متحده به دلیل تجارت با روسیه است.

روز چهارشنبه، سنای آمریکا قطعنامه ای الزام آور را تصویب کرد که در آن از بلینکن خواسته شد تا روسیه را به همراه ایران، کره شمالی، سوریه و کوبا در فهرست به اصطلاح «دولت حامی تروریسم» قرار دهد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی و یکی از حامیان این قطعنامه گفت: برای من، [ولادیمیر] پوتین (رئیس جمهور روسیه) اکنون رئیس یک دولت تروریستی است».

این سناتور تندرو آمریکایی مدعی شد که تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای غربی علیه روسیه موثر بوده اما «ما باید اقدامات بیشتری انجام دهیم».

بلینکن روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی در این باره به طور ضمنی گفت که با توجه به تحریم های زیادی که علیه روسیه اعمال شده است، چنین اقدامی ضروری نیست.

او گفت: «هزینه‌هایی که ما و سایر کشورها به روسیه تحمیل می‌کنند دقیقاً مشابه عواقب قرار گرفتن روسیه در فهرست کشورهای حامی تروریسم است». بنابراین آثار عملی کاری که ما انجام دادیم یکسان است».

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک از اوکراین، نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف خود را از این اقدام خلع سلاح اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی های امنیتی و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرد و گفت که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی آن» خواند.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، تمامی حمایت های سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

علیرغم حمایت غرب، روسیه در میدان عمل موفق به کنترل لوهانسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین شده و سعی دارد بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید