جداسازی معده و مشکلات آن چیست؟


جدا کردن تنفس ها diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که ناهنجاری بین دو عضله در بطن راست را توصیف می کند.

علل ناراحتی تنفسی

این حالت معمولاً بعد از زایمان شایع تر است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و مادران شیرده را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه است که اغلب غیر طبیعی تلقی می شوند و نیاز به درمان دارند. این وضعیت معمولاً با ادامه درمان برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که بافت همبند بین عضلات راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث تورم شکم می شود.

این وضعیت اگرچه دردناک و طاقت فرسا است ، اما معمولاً ظرف چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای اکثر زنان باقی می ماند

علائم

بیشتر حاملگی های علامتی جداگانه در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر تا بعد از تولد متوجه تغییراتی در شکم خود نشدند.

در دوران شیردهی ، مادرانی که دچار گرفتگی شکم شده اند باید بتوانند ظاهر چاقی یا چاقی را در قالب جدا شدن عضلات شکم مشاهده کنند.

از طرف دیگر ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه به عضلات ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده ناراحتی گوارشی باشد عبارتند از:

توده ای که از وسط شکم عبور می کند در صورت آسیب یا انقباض شکم بیشتر قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدنی

جعبه گیج شده

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم ناراحتی تنفسی

علل ناراحتی تنفسی:

افزایش اتساع شکم یکی از دلایل اصلی اتساع شکم است. هنگامی که باردار هستید ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رشد را حفظ کنند ، که باعث ایجاد بافت همبند بافت نازک می شود.

سلولهای باردار راضی ، پروژسترون و استروژن نیز در سلول استراحت دخیل هستند. با ادامه این فرآیند ، ممکن است قسمتی یا پاکسازی فضا رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به مشکلات بارداری می کند شامل موارد زیر است:

سن مادربزرگ (35 سال یا بیشتر)

چاپ بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

دوقلو یا حاملگی چند قلو

اگرچه سقط جنین در مادران باردار و شیرده شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان و مردان یائسه نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، دلایل اصلی افزایش وزن ، تغییرات سریع وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ است.

نوزادان گاهی اوقات دچار معده متسع می شوند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا معمولاً به تنهایی کار می کنند.

مطالعه کالبد شکافی دستگاه گوارش

بسیاری از زنان می توانند این شکاف را در وسط شکم خود ببینند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تأیید رسمی با پزشک خود تماس بگیرید.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که آیا دچار گرفتگی شکم شده اید و در صورت وجود آن ، چقدر شدید است.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک نفس کوچک می کشد. در این حالت ، جراح مرکز عضله راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک از جدا شدن شکم اطمینان حاصل می کند. برای درمان ، یک سری تمرینات بدنی تجویز شده برای درمان و بازگرداندن طلاق طراحی شده است.

درمان جداسازی تنفسی

درمان جداسازی تنفسی

درمان جداسازی تنفسی بر توانبخشی ورزش برای بازگرداندن جدایی متمرکز است. همچنین شامل تمرین در مورد تمریناتی است که باید از آنها اجتناب کرد و ممکن است تا زمان بهبودی کامل ، انزوا را تشدید کند.

برای بیمار مهم است که آگاه باشد که حتی پس از فیزیوتراپی شکم ، ممکن است به دلیل دردی که در دوران بارداری تحمل شده است ، به طور کامل به وضعیت فعلی خود در دوران بارداری باز نگردد.

اگر ناراحتی تنفسی بیمار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند سطح خودکارآمدی بیمار را بهبود بخشد.

جراحی جراحی

اگر کالبد شکافی علت فتق واقعی باشد (در فتق ، محتویات شکم از طریق اتصال بافتی حفره شکم بیرون زده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در رفع اسهال مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که فعالیت بدنی برای رفع تنفس شکسته شده کافی نیست.

در این مورد ، وتینوپلاستی گزینه مناسبی است. یک مطالعه در سال 2019 بالاترین موفقیت این روش را در بهبود تناسب اندام و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به انسداد دستگاه گوارش نشان داد.

تحریک جریانهای الکتریکی عصبی عضلانی

این یک درمان احتمالی غیرجراحی است که ممکن است برای شکم بسیار جذاب باشد. “این روش از آهنرباهای قوی برای ایجاد توده عضلانی استفاده می کند.” تحریک عضله اسکلتی باعث انقباض ماهیچه های شکمی ، تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات م theثر بودن این درمان را نشان داده است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تشویق تنفس شکمی تجویز شده است.

تفکیک تنفس مردان

باید از ورزش اجتناب کرد

وقتی نوبت به ورزش می رسد باید از آن اجتناب کرد ، به این معنی که مادران تازه وارد باید از تنفس زیاد ورزشی ، به ویژه ورزش های طولانی مدت اجتناب کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

نفس بکشید

هرگونه تمرینی مستلزم این است که بدون حمایت یا تنفس قوی روی بازوها و زانوها بایستید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث اسهال می شود (مانند درمان والسالوا)

به عقب خم شوید تا شکم کشیده شود

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نشده)

اجازه دهید روی شکم جداگانه ورزش کنید

تمرینات مفیدی وجود دارد که می توانید با خیال راحت شکم خود را بشکنید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

حرکات تنفس عمیق که به طور مستقل انجام می شود (این حالت معمولاً روی زانو است) برای تنظیم و تحریک استفاده از تنفس عرضی.

به طور معمول ، شکم به مدت 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و برای مدت طولانی نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این درمانها هر روز به مدت 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و کشش کف لگن نیز کمک می کند.

مهم است که این اقدامات را با فرم صحیح انجام دهید. بنابراین بهتر است با یک متخصص مشورت کنید که می تواند بر آموزش شما نظارت کند.

پیشگیری از اسهال:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری تمرینات تنفسی خود را انجام دهید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که تمرینات تنفسی برنامه ریزی شده برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت اتساع شکم کمک کند.

علائم بارداری:

برخی از کارشناسان ترکیبی از وسایل (بند ، کمربند دور شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا نگه داشتن شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند معده شما را سفت نمی کند و همچنین شکم شما را سفت نمی کند.

جداسازی رباط های شکم و کف لگن

با این حال ، طرفداران این روش می گویند که استفاده از این باندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. جداسازی شکم می تواند شکم را پس از تولد نشان دهد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر دچار معده درد هستید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او رژیم درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

پزشک می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز بهداشت با مجوز معتبر از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، ما آماده ایم تا با تجربه و کادر حرفه ای به شهروندان عزیز خدمت کنیم.

پرسنل مجرب این مرکز در زمینه پرستاران بزرگسال ، پزشکان پرستار و پرستاران اطفال همواره با مرور آخرین سطوح خدمات مراقبت و پرستاری خدمات ارائه کرده و آن را راحت و مفید ساخته اند.ایمنی عزیزان شما اولویت اصلی وی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مصاحبه رایگان انجام دهید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً این مقاله را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید