تکلیف وزیر صمت به مس ایران برای تشکیل مس آذربایجان / مالیات مجتمع مس سونگون در استان اجرایی و عملیاتی می شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، علی رستمی مدیرعامل شرکت ملی مس ایران عصر امروز در دیدار با رئیس جمهور در مجتمع مس سونگون، آن را نقطه عطفی در تاریخ این مجموعه و کل مس عنوان کرد. صنعت و نشان از اهتمام ویژه آیت الله رئیسی به توسعه این صنعت است. وی تصریح کرد: تلاش ویژه و جدی استاندار و مدیران آذربایجان شرقی برای توسعه صنعت مس در راستای منویات رهبری است.

رستمی در خصوص اقدامات و برنامه های شرکت ملی مس ایران برای توسعه صنعت مس در آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای سال جاری مالیات مجتمع مس سونگون استان اجرایی و عملیاتی می شود و ما به بهره برداری می پردازیم. تمام تلاش خود را می کنیم تا حساب های این مجموعه در بانک های استان متمرکز شود.

وی افزود: اقدامات خوبی در حوزه مسئولیت های اجتماعی و حمایت های ورزشی انجام شده است و امسال اعتبار این بخش را ۳۰ درصد افزایش خواهیم داد و آماده پوشش یک تیم والیبال و یک تیم فوتبال خواهیم بود.

رستمی به برنامه‌های شرکت ملی مس ایران برای احداث نیروگاه خورشیدی ۳۰۰ مگاواتی و راه‌اندازی خط تولید سلول‌های خورشیدی در استان اشاره کرد و گفت: صنعت مس یکی از کم‌مصرف‌ترین صنایع است. آلودگی در مقایسه با سایر صنایع بسیار کم است.»

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران در خصوص ایجاد صنایع پایین دستی مس در استان گفت: ایجاد این صنایع یکی از برنامه ها و اهداف اصلی این شرکت است و آمادگی داریم در هر پروژه پایین دستی با سرمایه گذاران بخش خصوصی.”

رستمی در خصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان نیز به سوابق این موضوع اشاره کرد و گفت: وزیر صمت به شرکت ملی مس ایران دستور داده است که اقدام جدی انجام دهد که این موضوع درخواست جدی مسئولان و نمایندگان است. استان. و در همین راستا کارگروه کارشناسی برای بررسی جوانب حقوقی موضوع، گزارش نهایی تا یک ماه و نیم آینده ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ذخایر معدن مس سونگون ۴ میلیارد تن برآورد می شود و با وضعیت فعلی کل برداشت این ذخایر ۱۵۰ سال به طول می انجامد، افزود: بنا داریم با توجه به نیاز معدن این مدت ۵۰ سال کاهش یابد. بنابراین باید ظرفیت استخراج را به سه برابر وضعیت فعلی ۹۰۰ هزار تن برسانیم و علاوه بر آن اجرای پروژه ذوب و تولید کاتد مس از جمله برنامه هایی است که در دو یا دو سال آینده تلاش خواهیم کرد انجام دهیم. سه سال.

رستمی افزود: شرکت ملی مس ایران با توجه به تجربیات مشابه در دنیا پس از اکتشاف ذخایر معدنی آماده احیای جنگل‌ها است، بنابراین در این فرصت تاریخی نباید اجازه دهیم توسعه صنعت مس به تأخیر بیفتد.

بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشاف شرکت ملی صنایع مس ایران نیز گزارشی از توسعه پایدار صنعت مس ایران با محوریت انتخاب ظرفیت بهینه واحدهای فرآوری و ذوب ارائه کرد و گفت: آذربایجان شرقی دارای ظرفیت جدی است. عزم و همکاری مسئولان استانی می تواند در این زمینه توانمندی ها را توسعه داده و آن را به فرصتی برای توسعه و پیشرفت استان تبدیل کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط استان نیز به بیان دیدگاه های خود در خصوص مسائل و مشکلات صنعت مس و راهکارهای توسعه این صنعت پرداختند.

انتهای پیام/

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید