توجیه اتحادیه اروپا در خصوص سفر ولیعهد سعودی به کشورهای اروپایی – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «پیتر استانو» سخنگوی اصلی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به یونان و فرانسه با وجود انتقادات حقوق بشری دفاع کرد.

پیتر استانو در یک کنفرانس مطبوعاتی و در پاسخ به این سوال که دعوت از ولیعهد چقدر مناسب است، علیرغم انتقادهای جهانی از ولیعهد عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی گفت. عربستان سعودی برای سفر به اروپا: «این بخشی از روند طبیعی است، روابط ما شامل تقویت روابط، بررسی روابط و ارتقای روابط با سایر کشورها است.

استانو گفت: اتحادیه اروپا علاقه مند به تقویت روابط با عربستان در چندین زمینه از جمله انرژی است.

استانو علیرغم تاکید بر اینکه موضع اتحادیه اروپا در قبال قتل روزنامه نگار مخالف سعودی تغییری نکرده است، همچنین افزود: کاملا واضح است که انتظار داریم در این مورد تحقیقات، شفاف سازی و مسئولیت کامل انجام شود و این موضوع دائما مطرح است. مطرح کرد. “.

ولیعهد عربستان سعودی روز سه شنبه برای گفت و گو با نخست وزیر یونان وارد این کشور شد و انتظار می رود با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه دیدار کند.

سیاستمداران چپ‌گرای فرانسوی و وکلای حقوق بشر در رسانه‌های اجتماعی از مکرون به دلیل میزبانی از شاهزاده سعودی انتقاد کردند، از جمله بندیکت ژانرو، مدیر دیده‌بان حقوق بشر فرانسه، که گفت که مکرون در معرض خطر «تبرئه و سفید کردن چهره ولیعهد سعودی» است. ” » در اروپا مواجه است.