تقاضای ۲۰۰ میلیارد تومانی آب این شرکت از کشاورزان طارم / قزل اوزن خشک شد


تصمیم علی حسنلو رئیس شورای اسلامی شهر طارم گفتما ترک کردیم به گزارش خبرنگار فارس در زنجان، وی با اشاره به وضعیت وخیم آب در حوزه کشاورزی و آشامیدنی در این شهرستان گفت: طارم نیاز مبرمی به ذخیره سازی آب از طریق – احداث سد زنده یا سد مخزنی دارد که متاسفانه. در سال های گذشته مورد ادعا بوده اما به نتیجه ای نرسیده ایم.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم ضمن اشاره به وجود ۲۲ رودخانه در شهرستان طارم اظهار داشت: بدون احتساب آب رودخانه قزل و زن سالانه ۴۰۰ میلیون لیتر مکعب آب تولید می شود. تنها توسط ۲۲ رودخانه فصلی طارم که متأسفانه این مقدار آب مصرف نمی کند، آب از شهر خارج و به سد منجیل می ریزد.

وی با بیان اینکه کشاورزان طارم به ویژه کشاورزان پایین دستی این شهرستان متحمل میلیاردها خسارت شده اند، تصریح کرد: نیاز به طارم در فصل تابستان با ۴۰ میلیون متر مکعب آب برطرف می شود. اگر اعطای ۱۰ درصد کنترل آب به مردم، علاوه بر این که بسیاری از مشکلات طارم حل می شود، کمک شایانی به اقتصاد استان و استان های همجوار در زمینه تامین مواد غذایی و نیروی کار خواهد کرد. .

خسارت جبران ناپذیر به کشاورزان طارمی

وی ضمن اشاره به اینکه طارم قطب کشاورزی استان است اما کشاورزان پایین دستی این منطقه در کشت محصولاتی از جمله زیتون، انار، برنج و … زیان صددرصدی را متحمل می شوند، گفت: متأسفانه گوجه فرنگی در این منطقه زیان می بیند. محصول این منطقه حدود ۵ کیلوگرم است که هزار تومان به قیمت ۷ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود که این قیمت پایین ضرر جبران ناپذیری برای کشاورزان است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم ادامه داد: طارم از رودخانه قزل است اون زن تقاضای ندادن وجود دارد البته این آب تا به پایین دست برسد تمام می شود در حالی که رودخانه غزل اون زن اکنون کاملاً خشک شده است.

وی با بیان اینکه مردم طارم حق خود را از ۲۲ رودخانه فصلی بگیرند که این امر از طریق احداث سد معیشتی و سد مخزنی امکان پذیر است که متاسفانه تاکنون انجام نشده است، تصریح کرد: متاسفانه سد پاوه رود. سدی است که به دلیل عدم تخصیص اعتبارات خوابی محسوب می شود.

رودخانه غزال اوزن خشک شده است

او از خشک شدن رودخانه ابراز تاسف کرد غزل اون زن وی گفت: آب طارم باید از طریق سد «ایدغموش» تامین شود و آبگیری در بالادست مانند تسکین درد در شرایط بحرانی منابع آبی است که چالشی برای استان و کشور است.

رئیس شورای اسلامی شهر طارم با بیان اینکه کشاورزان طارمی اقامه نماز سال آینده را آغاز کرده اند، گفت: چندین سال است که برای مشکل آب طارم دعا می کنیم اما به نتیجه ای نرسیده ایم.

وی با بیان اینکه آب ۲۲ رودخانه تپه ماهور است و در فصل تابستان به پایین نمی رسد، افزود: مردم طارم فقط از راه کشاورزی درآمد دارند و امسال خسارت های جبران ناپذیری دیده اند.

وزیر نیروی هوایی آمد و رفت!

حسنلو به سفر اخیر وزیر نیرو در استان و شهرستان طارم اشاره کرد و گفت: متأسفانه وزیر نیرو بدون اینکه مستقیماً به مشکلات منطقه وارد شود آمد و شد و بازدیدها دردی از مردم دوا نمی کند.

وی با یادآوری اینکه طارم تنها شهرستانی است که روزانه ۲۰۰۰ کارگر از استان های گیلان، زنجان و کردستان را می پذیرد، خاطرنشان کرد: مردم طارم علاوه بر مشکل آب در کشاورزی با مشکل آب شرب نیز دست و پنجه نرم می کنند. در حال حاضر روستاهایزرنیجوجورگان، آرون آباد علیا و سفلی، کهریز، کسریشاه نشین، هندی کندی، انزر جدید و قدیم، شقاقی انذر، عزیز آباد، وانی سر، الز ین و چند روستای دیگر به آب آشامیدنی دسترسی ندارند.

رئیس شورای اسلامی طارم افزود: آب معدنی در روستاهایی که به آب دسترسی ندارند توزیع می شود البته در روزهای اخیر آب معدنی از مرکز استان برای تامین تامین و توزیع شده است. آب g[ar-ra[al ta’ Harun Abad, li b’kunfidenza nista’ ng[id.li s-sitwazzjoni tas-sa[[a fl-ir[ula li m’g[andhomx a//ess g[all-ilma hija ]ero

طلب ۲۰۰ میلیارد تومانی آب منطقه ای از کشاورزان طارمی

وی ضمن تعجب از درخواست شرکت آبفای استان برای جمع آوری ۲۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان منطقه برای ساخت سد معیشتی گفت: اگر پول داشتیم، سد را خودمان می سازیم در حالی که کشاورزان منطقه ۲ میلیارد تومان به سد آیدغموش دارند.

حسنلو ضمن شکایت از مقامات استانی و با بی توجهی به مشکلات آبی طارم گفت: در حال حاضر کشاورزان با توجه به وسعت زمینی که دارند برای خرید آب از سد آیدموش فیش هایی بین ۴ تا ۵ میلیون تومان نوشته اند که هنوز جمع آوری نشده است.

فارس از خشک شدن قزل اوزن در سال گذشته خبر می دهد

پایان پیام / ۷۳۰۲۱
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید