تشکیل کمیته منطقه آسیا و اقیانوسیه در ایکوموس – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، مجمع عمومی و عادی مؤسسه فرهنگی ایکوموس عصر شنبه سی و یکم اردیبهشت ماه در خانه تاریخی وثوق الدوله با حضور اعضای این مؤسسه فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم ناصر نوروز زاده چگینی عضو هیئت مدیره ایکوموس گفت: در دو سالی که بیماری کووید ۱۹ شیوع پیدا کرد، جلسات آنلاین ایکوموس به صورت مستمر برگزار شد. برای هر جلسات نیز با رئیس میراث فرهنگی ازبکستان رئیس ایکوموس جمهوری آذربایجان و رئیس پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار شد و با برخی از آنها تفاهم نامه به امضا رسید.

وی گفت: ایکوموس جهانی تعدادی کمیته دارد که برخی از آنها فعال هستند و برخی دیگر فعالیت کمی دارند. کمیته علمی معماری بومی، کمیته استادکاران و فناوری کهن، کمیته معماری دستکند و منظر فرهنگی و کمیته اسناد و انتشارات زیر مجموعه ایکوموس هستند. یکی از بیشترین و فعال‌ترین کمیته‌ها در سال گذشته معماری بومی بوده است. هر کدام از این کمیته‌ها نیز فعالیت‌های متعددی انجام می‌دهند.

چگینی گفت: از دی‌ماه سال ۱۴۰۰ با توجه به اینکه شهریه‌ها تغییر کرد اما خوشبختانه اعضای متعددی به عضویت در آمدند یا عضویت خود را تمدید کردند ما بیشترین تعداد اعضا را در سال‌های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ داشتیم. آبان سال گذشته مجمع ایکوموس برگزار شد و ۱۹ نفر از اعضای هیئت مدیره و بازرسی انتخاب شدند. مهدی حجت مجدد به عنوان رئیس ایکوموس انتخاب شد، مهناز اشرفی بوستانی و لاله برخی از اعضای اصلی و علی البدل بودند که معرفی شدند.