تحلیل روند هفتگی بورس / ارزش معاملات بورس کاهش یافته است


به گزارش تجارت نیوز، شاخص کل بورس اوراق بهادار چهارشنبه هفته گذشته یک میلیون و ۴۴۲ هزار واحد بود و این هفته به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار واحد رسید و ۰.۲۱ درصد کاهش را به ثبت رساند. با وجود کاهش شاخص کل، شاخص هم وزن با رشد ۰.۸۹ درصدی به محدوده ۴۱۱ هزار واحد رسید. بازار فرابورس نیز کاهش جزئی داشت و با کاهش ۰.۰۶ درصدی توانست وضعیت را نسبت به هفته گذشته تثبیت کند.

بررسی معاملات طی هفته گذشته نشان می دهد که شاخص هم وزن وضعیت بهتری را نسبت به شاخص کل تجربه کرده است. بر این اساس صنایع کوچک و متوسط ​​بازار سرمایه مورد اقبال سهامداران قرار گرفته است.

میانگین سرانه فروش سهامداران حقیقی در هفته جاری به ۲۰ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید در حالی که این میزان در هفته گذشته معادل ۲۱ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بود. بر این اساس میزان برداشت نقدی سهامداران حقیقی در هفته جاری به ۷۰۶ میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات بازار سرمایه نسبت به هفته گذشته کاهش یافت و به ۱۴ هزار و ۶۷۳ میلیارد تومان رسید. البته میانگین ارزش معاملات در این هفته حدود ۲۹۳۰ میلیارد تومان بوده است.

اخبار تاثیرگذار در بورس

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته نماد استقلال بازگشایی شد و در آخرین روز معاملاتی این هفته نیز سهام پرسپولیس بازگشایی شد. این بازگشایی به دلیل منفی بودن شدید در برخی روزها سیگنال منفی به کل بازار سرمایه تزریق کرد.

از سوی دیگر، بلاتکلیفی بازار هنوز به پایان نرسیده، وضعیت برجام همچنان نامشخص است و مذاکرات هسته‌ای در حال حاضر مستقیماً با بازار سرمایه مرتبط است. به گفته کارشناسان، در صورت مشخص شدن وضعیت برجام، بازار راه خود را پیدا می کند و حداقل پس از دو سال می توان به ثبات بازار سهام امیدوار بود.

کارشناسان معتقدند تعیین برجام و قیمت دلار می تواند اعتماد را به بازار سرمایه بازگرداند. بازگشت اطمینان به معنای ورود نقدینگی و تداوم رشد شاخص کل بورس است.