تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین جزئیات مذاکرات توافق را بخوانید

تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران

وزارت بازرگانی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که سه فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی ایرانی را که برخلاف قوانین کنترل صادرات آمریکا خدمات باربری به روسیه ارائه می‌کنند، در لیست سیاه قرار داده است.

فرانسه بار دیگر بر تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد

وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود، درخواست تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین را تکرار کرد.

ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «کاترین کولونا» در گفتگو با خبرنگاران، بدون اشاره به سهل انگاری کشورش در اجرای تعهدات برجام و نقش آمریکا در نابودی این توافق، مدعی شد که بهتر از این وجود ندارد. پیشنهاد برای دستیابی به توافق در وین. و “این به ایران بستگی دارد.” این بستگی به تصمیمات درست او دارد.”

وی با اشاره به پیش نویس توافق نامه پیشنهادی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: هیچ ابتکار دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات رفع تحریم ها وجود ندارد.

این مقام فرانسوی افزود: مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام همانند آمریکا در مسائل امنیتی است.

کنعانی: احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات لغو تحریم ها در نیویورک

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات رفع تحریم ها وی در نیویورک اعلام کرد: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و مذاکره را راهی مناسب، منطقی و معقول برای حل اختلافات می داند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه) ۷ شهریور در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. خط مشی. .

وی در ابتدا با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: وی یاد و خاطره همه شهدا را گرامی داشت و از جانبازان دوران دفاع مقدس قدردانی کرد.

کنعانی در این دیدار همچنین از شهدای دیپلمات وزارت امور خارجه تجلیل کرد.

وی با اشاره به اربعین حسینی ابراز امیدواری کرد که این مراسم باشکوه موجب تقویت همدلی و همگرایی ملت‌های اسلامی و همه ملت‌های آزاده جهان و پایبند به ارزش‌های انسانی و اسلامی شود و زمینه صلح و آرامش را فراهم کند. همگرایی مبتنی بر ارزش های دینی و اصول و اسلامی باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات منطقه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه قفقاز جنوبی بارها به صورت رسمی در سطوح مختلف اعلام شده و هیچ ابهامی وجود ندارد. متاسفانه از روز سه شنبه هفته گذشته شاهد آغاز درگیری های جدید در مرزهای دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بودیم که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از بزرگان دو طرف شد.

ایران بر اساس سیاست همسایگی و تلاش برای کمک سازنده به حل بحران‌های منطقه‌ای، تلاش‌های سیاسی را در اسرع وقت آغاز کرد. در این راستا نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور ایران گفت و گو کرد و رئیس جمهور به بیان دیدگاه ها و مواضع ایران پرداخت و توصیه های سیاسی خود را به طرف ارمنی ابلاغ کرد. سپس وزیر امور خارجه ایران با همتای آذربایجانی خود تلفنی گفتگو کرد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) قبل از اینکه تهران را برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل ترک کند، اظهار داشت: ملت ایران ایستاد و مقاومت کرد و حضور من در این سفر صدای و نماینده این ملت خواهد بود.

به گزارش دنیای اکوستان، وی افزود: اگر ملت ایران با تحریم و تهدید متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل افتخارآمیز نبود، اما حضور من در این سفر افتخارآفرین و افتخارآفرین است.

رئیس جمهور ادامه داد: به دلیل قدرتی که ملت را به وجود آورد، حضور من افتخارآمیز و افتخارآفرین است. قدرت مسئولان از قدرت مردم ناشی می شود و این قدرت مردم به ما این جسارت را می دهد که حرف ملت را بدون هیچ مانعی بیان کنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک به دعوت رئیس سازمان ملل انجام شد، گفت: این سفر فرصتی برای بیان دیدگاه ها و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین فرصتی است برای بیان ظلم هایی که بر ملت ایران و مردم مظلوم جهان وارد شده است. این سفر جایی است برای توضیح قساوت ها و بی عدالتی ها. در واقع این سفر می تواند یکی از مظاهر تبیین جهاد باشد.

وی افزود: در حاشیه این سفر دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف برگزار خواهد شد. تا زمانی که فرصت وجود داشته باشد، این دیدار با کشورهایی که درخواست کرده اند برگزار می شود. ما هیچ برنامه ای برای مذاکره یا دیدار با آمریکایی ها نداریم.

رئیسی با بیان اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در این سفر بیان می شود، تصریح کرد: اگر فرصتی باشد با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی شخصیت های دیگر دیدار خواهم داشت. اصل حضور در این اجلاس در راستای سیاست خارجی ایران یعنی عزت، حکمت و مصلحت خواهد بود.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

به گفته خبرفوری، سازمان همکاری شانگهای نمی تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد توافق دولت جمهوری اسلامی ایران باید ضمن نزدیک بودن به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به مذاکرات هسته ای ادامه دهد و از قطع شدن آخرین تارها جلوگیری کند. توافق بودن

عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک دستاورد مهم اقتصادی برای دولت تلقی می شود. این خبر بسیاری از شهروندان، تحلیلگران اقتصادی و دولتمردان را به وجد آورد.

در این میان، گروهی شادتر از همیشه شدند. این افراد معتقد بودند و هستند که عضویت ایران در شانگهای و همجواری با چین، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی می تواند جایگزین برجام و نزدیکی آن به غرب شود و شکاف آن را جبران کند.

این گروه که بیش از مخالفان برجام هستند، معتقدند عضویت رسمی در پیمان شانگهای باعث می‌شود که محاصره اقتصادی ایران که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا ایجاد شده بود از بین برود و نوعی اقتصاد ایجاد شود. باز شدن برای کشور

بازار محدود نفت کشورهای عضو شانگهای

مهمترین قسمت تحریم های آمریکا پس از خروج توافق جلوگیری از فروش نفت ایران

اگرچه شراکت شانگهای خرید نفت ایران را برای چین و هند آسان می کند، اما دو نکته را نباید نادیده گرفت. نخست، همانطور که گفته شد، کشورهای عضو شانگهای همچنان از نظر امنیتی و سیاسی تابع سازمان ملل هستند و در صورت صدور قطعنامه علیه ایران و بازگرداندن تحریم های بین المللی، خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

ثانیاً روسیه که خود دارای منابع نفتی فراوانی است و اکنون با تحریم های مختلف مواجه است، سعی دارد نفت خود را به کشورهای عضو شانگهای (چین و هند) بفروشد.

حضور همزمان ایران و روسیه در سازمان شانگهای بازار انرژی را اشباع کرده و اجازه نمی دهد هر دو کشور نفت خود را بفروشند و از نفت درآمد کسب کنند.