تاخیر سه ساله صدا و سیما در انتشار آمار مصرف نفت


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شفافیت اطلاعات یکی از پیش نیازهای درخواست و نظارت بر عملکرد مدیران ارشد و تصمیم گیران در اقتصاد کشور است.

اگرچه وزارت نفت به درستی از افشای ارقام صادرات نفت ایران به دلیل تحریم های نفتی آمریکا خودداری می کند، اما این نباید بهانه ای برای تعمیم به همه حوزه های صنعت نفت باشد.

در برخی موارد فقدان سامانه جامع جمع آوری اطلاعات منجر به تولید و انتشار برخی اطلاعات ساده و آماری در صنعت نفت شده که ربطی به تحریم ها ندارد و شرکت های وابسته به وزارت نفت از این طریق اطلاعات خود را مخفی می کنند. نقاط ضعف.

* چرا آمار مصرف فرآورده های نفتی انرژی زا در سه سال اخیر منتشر نمی شود؟

«آمار مصرف فرآورده های انرژی نفتی» یکی از اسناد مهمی است که اطلاعات دقیقی را در اختیار رسانه ها و اندیشکده ها قرار می دهد تا بدون هیچ حساسیتی نسبت به موضوع تحریم، وضعیت صنعت نفت کشور را بررسی کنند.

در واقع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با توجه به اهمیت شفافیت در ارائه آمار مصرف فرآورده های نفتی اقدام به تهیه و انتشار سندی تحت عنوان «آمار مصرف انرژی فرآورده های نفتی» کرده است. سالانه منتشر می شود و جزئیات مصرف. محصولات عمده نفتی ۵. سال گذشته در کشور.

اما اکنون در سال ۱۴۰۱ قرار بود سند “آمار مصرف فرآورده های انرژی نفتی” برای سال های ۱۴۰۰ به بعد منتشر شود، اما آخرین نسخه تولید و منتشر شده توسط این آمار مربوط به سال های ۹۶ و ۹۷ است. شرکت پخش فرآورده های نفتی در تولید و انتشار آمار سه سال به عقب برگشته است.

علت تأخیر در انتشار «آمار مصرف فرآورده های انرژی نفتی» در سال های ۱۳۷۷، ۱۳۷۸ و ۱۴۰۰ هنوز مشخص نیست و به نظر می رسد دلایلی از جمله عدم همکاری شرکت ملی صدا و سیما در سال های گذشته و دولت فعلی، گرایش مدیران بی پاسخ تغییرات رسانه ای و مدیریتی در این شرکت باعث تاخیرهای طولانی در تولید و انتشار این آمار مهم و کلیدی شده است.

آمار مصرف فرآورده های نفتی انرژی زا در ۱۸ فصل زیر تعریف شده است. برای دانلود آخرین فایل منتشر شده این آمار که مربوط به سال های ۹۶ و ۹۷ می باشد بر روی لینک کلیک کنید.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول پیشنهاد دهید