تاثیر عملکرد دولت روحانی بر مشارکت مردم / فاتحه اصلاحات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه سیاست ماجده صفرپناه: ۷ خرداد ۱۴۰۰، روزی که شاهد انتخابات بودیم، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامگذاری شد. در این انتخابات هفت نامزد از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و وارد عرصه رقابت شدند. از این هفت نفر، دو نفر نماینده جریان اصلاحات بودند و کاندیداهای باقی مانده در جریان انقلاب مشخص شدند. چند روز پس از مناظره، تعدادی از نامزدهای انقلاب به نفع «سید ابراهیم رئیسی» انصراف دادند. دو روز مانده به انتخابات، خبر استعفای «محسن مهرعلیزاده» کاندیدای اصلاح طلبان نیز در رسانه ها منتشر شد. سرانجام در پی اعلام نتایج، سید ابراهیم رئیسی که با شعارهای «حکومت مردمی» و «طرفدار تغییر مردم» وارد کارزار انتخاباتی شده بود، توانست رای مردم را به خود اختصاص دهد و نفر اول شود. گرد .

بررسی عوامل اصلی انتخاب «رئیسی» در دادگاه ۱۹ خرداد سال گذشته، منجر به «حاج اسدالله مطلبی» ما ترک کردیم. وی که به عنوان مبارز پیش از انقلاب شناخته می شد و در تأسیس موتلفه نقش مؤثری داشت، پس از مرحوم محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب اسلامی موتلفه شد و در شورای وحدت با محوریت روحانیت مبارز نیز فعالیت کرد.

بادامچیان می گوید: رئیسی شخصیتی فعال، متدین، قوی، انقلابی و ولایی است که در هر یک از مسئولیت های خود قوی ترین و بهترین خدمات ممکن را و با وجود مشکلات موجود ارائه کرده است. مردم وقتی عملکرد دولت روحانی را دیدند چندان از اصلاح طلبان راضی نبودند و سوالی که پیش آمد این بود که حالا چه کسی بهتر از رئیس جمهور رای دهد؟ به همین دلیل توانست در انتخابات رای خوبی بدهد.

وی در این گفتگو همچنین با اشاره به انفعال جریان اصلاحات در عرصه سیاست و فاتحه اصلاحات خواندن آن تاکید کرد: من سال ها پیش گفتم اصلاحات مرده است. حتی مسیح هم نمی تواند آن را زندگی کند. هیچ کس باور نمی کرد و فکر نمی کرد ای کاش اصلاح طلبان مرده بودند. اما اینطور نبود. نظر من این بود که جریان اصلاحات مرده است و وقتی جریان فعلی می میرد، افراد کمی پیرو آن می مانند و به تدریج تعداد آنها کاهش می یابد و در نهایت تمام می شود.

تاثیر عملکرد دولت روحانی بر مشارکت مردمی/ فاتحه اصلاحات نامیده شد

متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:

به نظر شما مهمترین عاملی که باعث شد مردم در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به سیدابراهیم رئیسی رای دهند چه بود؟

آیت الله رئیسی با حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم چهره خود را برای مردم آشکار کرد. به همین دلیل در انتخابات سیزدهم مردم با او بیشتر آشنا شدند و به صحنه انتخابات آمدند تا به او رای دهند. در پاسخ به اینکه مردم به آیت الله رئیسی رای دادند، می توان گفت که ایشان شخصیتی فعال، متدین، قوی، انقلابی و ولایی هستند که در هر یک از مسئولیت های خود خدمات قوی و خوبی را از بهترین ها ارائه کرده اند. می تواند و با وجود مشکلات کشور.

مردم وقتی عملکرد دولت روحانی را دیدند چندان از اصلاح طلبان راضی نبودند و به همین دلیل در انتخابات به رئیس جمهور رای دادند.

بنابراین سوابق و مقام و خدمت و تندرستی و طهارت و امثال اینها به بسیج توده ای منجر شد و همه مشتاق رای دادن به آیت الله رئیسی بودند. بسیاری از گروه ها و سازمان های مختلف از او حمایت کردند. علاوه بر این مسائل، در دوازده دوره انتخابات ریاست جمهوری که در آن شرکت کرد، مردم به حرف او گوش دادند و او را با مشاغل اصلی پس از روی کار آمدن دولت روحانی مقایسه کردند. چون دولت روحانی نتوانست کشور را اداره کند.

در دولت روحانی لطمه جدی به حرکت کشور وارد شده و مبنای همه این هزینه ها قیمت مسکن، ارز و… در این دولت ایجاد شده است. من نمی خواهم همه چیز را به دولت قبلی بسپارم. اما کاملا مشخص است که همتی (رئیس سابق بانک مرکزی) آمد و ارز را به شدت افزایش داد. حالا که رئیسی می خواهد شرایط را به مسیر اصلی خود بازگرداند، مشکلات زیادی پیش روی او است و این کار سختی است نه آسان.

مردم وقتی عملکرد دولت روحانی را دیدند چندان از اصلاح طلبان راضی نبودند و سوالی که پیش آمد این بود که حالا چه کسی بهتر از آیت الله رئیسی رای دهد؟ به همین دلایل توانست در انتخابات رای خوبی بدهد و رای او هم خوب بود. از زمان تصدی پست، تا جایی که می توانید تلاش کنید. در مبانی اقتصادی کشور کارهای اساسی انجام دادند که موفق هم بود; اما سطح کنترل بر این افزایش ها هنوز به خوبی عمل نکرده است.

در عین حال آیت الله رئیسی در سایر حوزه های حکومتی از جمله در بحث کرونا عملکرد خوبی داشته است که باید به آن تبریک گفت. چون بعضی روزها حتی پا هم نداشتیم. موضوع صدور واکسن در خارج از کشور، رضایت همه پزشکان و همه خدمات ارائه شده در ارتباط با کرونا، تلاش اصلی دولت بود. همچنین در زمینه های دیگر مانند حذف تشریفات غیرضروری در جلسات و سفرهای دولتی خوب عمل کرده است. هیچ کس در قدرت، مردم، فعالیت مداوم و شفقت او شک ندارد. به همین دلیل مردم به او رای دادند.

حضور و تحرک اصلاح طلبان در عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته چگونه بود؟

روند اصلاحات در ایران به نقطه عطفی رسیده است. اصلاح طلبان نشان دادند که به هیچ وجه نمی توانند مورد قبول مردم باشند.

روند اصلاحات در ایران به نقطه عطفی رسیده است. اصلاح طلبان با مقایسه جریان اصلاح طلب و اصولگرا نشان دادند که به هیچ وجه نمی توانند مورد قبول مردم باشند. افرادی مانند مجید انصاری که عضو شورای علوم است، مانند نمایندگان خود که در انتخابات مجلس حضور داشتند، روحانی و حامی امام بودند، اما مواضع ایشان مشخص است، یا سهیلا جلودارزاده یا علیرضا محجوب. در نهایت ۸۰۰۰۰ رای آوردند و بقیه حذف شدند. رای آنها بسیار کم بود.

بسیاری از اصلاح طلبان وقتی احساس کردند که ممکن است چنین باشد و مشارکت کم در انتخابات مجلس داشته باشند، حاضر نشدند. به همین دلیل دیگر دو جریان وجود ندارد که یکی از آنها اصلاح طلب باشد. اصلاح طلبان اکنون دچار دودستگی شده اند و دیگر چیزی برای گفتن به مردم ندارند. ما وضعیت دولت ها و مجالس آنها را دیده ایم، مانند مجلس سوم و ششم و دولت اصلاحات.

در مورد تقسیم بندی اصلاح طلبان بیشتر توضیح می دهید؟

بله، دسته اول اصلاح طلبان کسانی هستند که به مسائلی که من در مورد اصلاحات مطرح کردم کاملاً آگاه شده اند و دیگر اصلاحات را قبول ندارند. دسته دوم کسانی هستند که مصلحت خود را اصلاح طلب نمی دانند; چون می گویند ما باید در این مملکت زندگی کنیم و اصلاحات الان به جایی رسیده است که هیچ پذیرشی ندارد. آنها دیگر حاضر نیستند خود را فدای اصلاحات کنند و بدانند که پیروزی این اندیشه نامیده می شود.

دسته سوم افرادی هستند که از همه چیز بریده اند و اکنون منزوی شده اند. دسته چهارم متعصبانی هستند که مدام به دیگران توهین می کنند و در نتیجه به خود اصلاح طلبان آسیب می زنند که بسیاری از آنها را در روزنامه های اصلاح طلب خواهید دید. دسته آخر کسانی هستند که مدام نق می زنند و غر می زنند. هیچ تاثیر مثبتی روی هیچکس ندارند.

من چندین سال پیش گفتم اصلاحات مرده است. حتی مسیح هم نمی تواند آن را زندگی کند. اما هیچکس باور نکرد.

این حرف هایی که زدم از سران اصلاحات و تئوریسین هایشان هم شنیده می شود که می گویند اگر می خواهی در کنار مردم باشی باید راه جدیدی را طی کنی. من چندین سال پیش گفتم اصلاحات مرده است. حتی مسیح هم نمی تواند آن را زندگی کند. هیچ کس باور نمی کرد و فکر نمی کرد ای کاش اصلاح طلبان مرده بودند. اما اینطور نبود. نظر من این بود که جریان اصلاحات مرده است و وقتی جریان می میرد، افراد کمی پیرو آن می مانند و تعداد آنها به تدریج کاهش می یابد و در نهایت به پایان می رسد.

میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد سال گذشته را چگونه ارزیابی می کنید؟

مشارکت عادی بود. زمانی است که ما فقط با شور انتخاباتی مواجه هستیم، اما نه یک بار، بلکه این یک اتفاق طبیعی است. مثلاً وقوع یک تصادف بزرگ می تواند باعث حضور ویژه مردم شود، سرود «سلام فرمانده» را ببینید که بسیار پرطرفدار بود. وقتی دشمنان و رسانه های بیگانه علیه این سرود وارد عمل شدند و خشم خود را ابراز کردند، ملت هم شورایی پیدا کرد که نمونه آن جامعه مردم یزد بود.

الان در انتخابات هم همین اتفاق می افتد، یک بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک قیام مردمی بزرگ شد و تقریباً ۹۹ درصد مردم در انتخابات برای تعیین نظام شرکت کردند، این شور انقلاب است. همه انقلاب ها، حوادث و وقایع تاریخی به تدریج آرام می شوند. حادثه ۱۶ تیر و ماجرای شهادت شهدای بهشتی منجر به حضور انبوه جمعیت در محل و شلوغی خیابان های اطراف شد. اما به تدریج این جمعیت در حال کاهش است.

برخی از افرادی که در دوره های قبل به حسن روحانی رای داده بودند، ناامید و خسته بودند. درصد زیر ۵۰ هم که برای مشارکت ثبت شد در واقع به همین موضوع مربوط می شود وگرنه مشارکت خیلی خوب بود.

در همین راستا به عنوان مثال در حادثه ۸ شهریور که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب برای ریاست جمهوری نامزد شدند، در نماز جمعه آن هفته، مردم سرود «چشم منافق کور است رئیس جمهور. خامنه ای». مقام معظم رهبری با مشارکت بالا رای دادند. اما رفته رفته این فضا و شرایط آرام می شود. در این انتخابات شرایط از نظر حضور طبیعی مردم خوب بود و مشکلی وجود نداشت. شاید بتوان گفت تا جایی که قرار بود رستگاری به خاطر نارضایتی مردم از دولت روحانی و اصطلاح شناسان نبود و از این منظر شاهد کاهش رای بودیم.

از سوی دیگر برخی از افرادی که در دوره های قبل به حسن روحانی رای داده بودند، ناامید و خسته بودند و برای شرکت نیامدند. درصد زیر ۵۰ که برای مشارکت ثبت شد در واقع به همین موضوع مربوط می شود وگرنه حضور مردم بسیار خوب بود حتی در بسیاری از کشورهای دیگر حضور بیش از ۳۰ درصد خوب و مطلوب تلقی می شود، البته بهتر است همه افراد به سطح بالاتر شرکت کنند.

همگرایی نیروهای انقلابی در انتخابات ۱۴۰۰ با حضور هم در شورای ائتلاف و هم در وحدت چگونه بود؟

در مورد نیروهای انقلاب (شورای اتحادیه و شورای ائتلاف) نیازی به دو قسمت شدن آنها نبود، زیرا نامزد هر دو شورا آیت الله رئیسی بود. اما جدایی نیروها در انتخابات زمانی پراکنده می شود که احساس کنند خطری برایشان وجود ندارد و یا نگرانی از رای ندادن عناصر مخالف وجود ندارد. مثلاً زمانی که در گذشته با ابوالحسن بنی صدر دعوا داشتیم، همه با هم همراه شدیم و پس از آشکار شدن خطر بنی صدر، به چند دسته تقسیم شدیم. در این انتخابات انتخاب دو شورا رئیس بود.