بیوپسی کلیه چگونه انجام می شود؟


انتشار: 26 آگوست 2021

بیوپسی کلیه چیست؟

یکی از روش های بررسی سلامت کلیه ها بیوپسی کلیه است که به آن بیوپسی قلب یا بیوپسی نیز گفته می شود. افرادی که مشکلات کلیوی دارند ممکن است در مورد انجام بیوپسی کمی عصبی و مضطرب باشند زیرا به استفاده مجدد از قلب عادت ندارند. بنابراین ، در این مقاله ، ما در مورد مطالعات سمیت کلیه و آنچه باید انجام دهیم و مواردی که بیماران نباید از آنها آگاه باشند صحبت خواهیم کرد. به مجله پزشکی Apple Health گوش دهید.

بیوپسی کلیه چیست؟

در بیشتر موارد ، پزشک قلب شما بیوپسی کلیه را برای تأیید بیماری توصیه می کند. این روش نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و در بیوپسی بیمارستان انجام می شود. یکی از نگرانی های بیماران درد هنگام بیوپسی است. قبل از انجام آزمایش بیوپسی ، دارویی به نام لیدوکائین دریافت خواهید کرد که محل بیوپسی را شل می کند.

در طول بیوپسی ، شما روی شکم می خوابید و بهتر است سعی کنید تا آنجا که ممکن است حرکت نکنید. اگر بیوپسی از یک اندام پیوند شده انجام شود ، به این معنی است که شما به پشت دراز کشیده اید. در صورت احساس درد پس از مصرف لیدوکائین ، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. هدف این است که بیمار در طول بیوپسی فقط سنگینی را احساس کند و درد را احساس نکند.

بیوپسی کلیه

معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می کشد ، بعد از اینکه پزشک شما را برای 4-6 ساعت در بیمارستان می بیند. گاهی به شما توصیه می شود شب ها در بیمارستان بخوابید تا مراقبت های بیشتری انجام دهید. در برخی موارد ، زیرا این بیماری اولیه است ، ممکن است کاندید مناسبی برای بیوپسی کلیه نباشید و پزشک شما را برای بیوپسی لاپاراسکوپی به جراح ارجاع می دهد. این روش پیچیده تر است و نیاز به آمادگی زیادی دارد و معمولاً در بیمارستان انجام می شود.

دلایل انجام بیوپسی کلیه

در برخی موارد ، بیماری های قلبی با خون ، ادرار و سونوگرافی خود کلیه قابل تشخیص نیستند. پزشک شما بیوپسی را برای درمان سریع و دقیق مشکلات کلیوی شما تجویز می کند. پس از بیوپسی ، نمونه ای از کلیه شما توسط متخصص زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد و پزشک شما می تواند با تشخیص قطعی ارائه شود. اگر پیوند کلیه انجام داده اید و در صورت مشکوک بودن به تزریق ، پزشک تجویز درمان بیوپسی را انجام می دهد. یکی دیگر از دلایل درخواست بیوپسی ایجاد لخته خون برای خون یا پروتئین در رحم است.

آماده سازی قبل از بیوپسی

اگر به هر دلیلی از سم یا داروهای ضد حشره و مسکن مانند ایبوپروفن استفاده می کنید ، به پزشک خود اطلاع دهید. این داروها باید به مدت یک هفته قبل از شروع درمان قطع شوند. همچنین اگر به دلیل مشکلات قلبی از داروهایی مانند وارفارین یا پلاویکس استفاده می کنید ، زیرا این داروها خطر سکته مغزی را افزایش می دهند ، باید تحت نظر بیمار متوقف شوند یا با داروی دیگری جایگزین شوند. متخصص قلب. در هر صورت ، هرگز بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را از سر نگیرید. همچنین بیمار باید در طول بیوپسی روزه بگیرد. یعنی شب قبل از بیوپسی ، یک وعده غذایی سبک بخورید اما 6-8 ساعت قبل از انجام بیوپسی غذا نخورید و آب ننوشید.

بعد از بیوپسی

پس از بیوپسی ، پزشک از شما می خواهد که روی تخت خود دراز بکشید و 4-6 ساعت در بیمارستان بمانید. برای کاهش خطر خونریزی بعد از بیوپسی ، پزشک از شما می خواهد تا آنجا که ممکن است در رختخواب بمانید. بعد از 4 ساعت نمونه خون و ادرار از شما گرفته می شود. هدف از این آزمایش ها این است که مطمئن شوید پزشک شما بعد از بیوپسی خونریزی ندارد. برخی از شایع ترین عوارض بعد از بیوپسی کلیه شامل خونریزی از محل ، درد ، تشکیل شنت وریدی-شریانی در محل بیوپسی ، تشکیل هماتوم و عفونت است. توصیه می شود 24 ساعت بعد از بیوپسی دیگر سوار نشوید. و حتماً برای بازگشت به خانه از قبل برنامه ریزی کنید.

توصیه های مهم بعد از برداشتن بیوپسی کلیه

بیماران بعد از بیوپسی به 24 تا 48 ساعت استراحت نیاز دارند. در این دوره ، فرد باید از وزنه برداری سنگین اجتناب کند و ورزش های سنگین انجام ندهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر حتماً به پزشک خود اطلاع دهید:

  • کمردرد
  • دریافت خون در رحم بیش از 24 ساعت پس از بیوپسی
  • فیوا
  • ادرار سخت
  • فشار خون پایین
  • سرگیجه

این علائم می تواند مشکلات پس از بیوپسی را نشان دهد و باید در اسرع وقت بررسی شود.

در بیشتر موارد ، نتیجه بیوپسی در کمتر از یک هفته آماده می شود. اگر بیوپسی شما فوری انجام شود (به عنوان مثال ، ممکن است تزریق کلیه انجام دهید) ، بیوپسی حاصله در کمتر از 24 ساعت به پزشک کلیه شما ارسال می شود. بر اساس نتایج بیوپسی ، پزشک می تواند درمان مناسب را برای شما انتخاب کند.

دکتر. ساینا نوروزی

شرح:

دیدگاهتان را بنویسید