بیماری کبد چرب غیر الکلی – ۳ سوال متداول

NALFD حروف اول بیماری کبد چرب غیر الکلی است. دلایل زیادی وجود دارد، اما چاقی اولین است.

۱) در ابتدا اعتقاد بر این بود که مشخصات بیمار NALFD یک زن میانسال چاق است. از آن زمان این نادرست بودن ثابت شده است. به نظر می رسد که مربوط به چاقی است و می تواند در هر دو جنس رخ دهد و در سنین اولیه و اولیه تشخیص داده می شود. به نظر می رسد ارتباط مستقیمی با چاقی وجود دارد، به خصوص با مصرف شربت ذرت با فروکتوز بالا، که در همه جا در غذاهای فرآوری شده ما وجود دارد.

اگر شما، همسر یا فرزندانتان چاق هستید (BMI بالای ۳۰ – باید از جدول مخصوص کودکان استفاده کنید) پزشک باید خون افراد چاق را از نظر عملکرد غیر طبیعی کبد آزمایش کند.

۲) NALFD علل مختلفی دارد. ۶۰ تا ۹۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نیز مبتلا هستند. ۲۸ تا ۵۵ درصد دیابت نوع ۲ دارند. ۲۰ تا ۹۰ درصد آنها چربی خون (کلسترول و تری گلیسیرید) به طور غیر طبیعی بالا خواهند داشت. تصور می شود که ۲۰٪ از جمعیت ایالات متحده ممکن است NALFD داشته باشند. معمولاً به سیروز و نارسایی کبدی پیشرفت نمی‌کند، اما با تشخیص بیماران جوان‌تر و جوان‌تر مبتلا به این مشکل، ممکن است این موضوع در طول ۵۰ سال صحت نداشته باشد.

اگر سایر علل افزایش عملکرد کبد را بتوان با اطلاعات تاریخی، آزمایش خون و اسکن سونوگرافی کبد رد کرد، NALFD قابل تشخیص است. تنها راه برای تایید تشخیص، بیوپسی کبد است. این ممکن است با بهبود تکنیک های تصویربرداری مغناطیسی تغییر کند.

۳) بیمار دیابتی چاق با چربی خون بالا بیشتر در معرض خطر است. یک بیمار چاق مبتلا به سندرم متابولیک که شامل چندین کودک است، مشخصات دیگری است (که ممکن است تا ۱۰ درصد از کودکان را شامل شود) در معرض خطر بالای ابتلا به NALFD.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر