بورل: خوش بینی من به توافق در وین کاهش یافته است


به گزارش تجارت نیوز، رصد تحرکات و مواضع اخیر آمریکایی ها در مورد توافق و درخواست های ایران از متن پیشنهادی اتحادیه اروپا نشان می دهد که برخلاف ادعای اروپایی ها مبنی بر اینکه آمریکا در یک قدمی دستیابی به توافق فاصله دارد، این کشور آنقدر از میز مذاکره فاصله دارد که هر گونه امید به توافق را از بین می برد. . توافق در وین صورت گرفت.

به گزارش فارس، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت که در ۲۸ ساعت گذشته خوش‌بینی به احیای مجدد توافق هسته ای با ایران شکست خورد.

وی در ادامه سخنان خود بدون اشاره به کارشکنی های آمریکا گفت: مذاکرات هسته ای ایران در حال انحراف است و همگرا نیست.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: همچنان در حال مذاکره با شرکت کنندگان توافق هسته ای ایران هستم.

بورل افزود: «امروز کمتر در مورد آن مطمئن هستم توافق هسته ای ایران به پایان خواهد رسید.»

آیا مذاکرات اشتباه پیش رفت؟

به نوشته این روزنامه، یک مقام آمریکایی گفته است که واشنگتن خواسته های تهران را بررسی می کند، اما با این وجود مدعی شد که برنامه موشکی ایران تهدیدی جدی برای غرب و متحدانش است و تا زمانی که توافق بر سر همه چیز نباشد، توافقی حاصل نخواهد شد.

صهیونیست‌ها که دائماً به پایتخت‌های غربی رفت و آمد دارند، توانسته‌اند مقامات واشنگتن را برای جلوگیری از هرگونه توافقی متقاعد کنند و به نظر می‌رسد دولت دموکرات بایدن اروپا را به نفع لابی صهیونیستی فروخته است تا شاید با پیروزی در در انتخابات ۲۰۲۴، او مدت بیشتری در قدرت خواهد بود.

در سال گذشته، مقامات آمریکایی بارها ایران را به اخلال در میز مذاکره متهم کرده و استدلال کردند که زمان احیای آن فرا رسیده است. توافق می گذرد و آنها مدت زیادی منتظر پاسخ تهران نخواهند بود، اما حالا که ایران تصمیم نهایی خود را برای دستیابی به توافق احتمالی اعلام کرده است، ابزار دیگری را اصلاح کرده اند.

مقامات اتحادیه اروپا ادعا می کنند

مقامات اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر مدعی شده‌اند که ایران و واشنگتن بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شده‌اند و این توافق کمتر از یک هفته دیگر امضا می‌شود، اما روند توسعه پیشرفت نمی‌کند چرا که آنها مدعی هستند غرب غرب و واشنگتن در مسیر متفاوتی حرکت می‌کنند. مسیر. توسط دیگران. اعضا توافق این بیشتر یک جاده است تا یک جاده مذاکره.

واشنگتن پس از ارائه درخواست نهایی ایران برای تصمیمات اخیر آمریکا، در روزهای آخر اعلام کرد که درخواست تهران سازنده نبوده، اما همچنان در حال بررسی است و در عین حال صداهایی از کاخ سفید شنیده می‌شود که می‌تواند موجب اخلال شود. در مذاکرات

ساموئل وربرگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه الشرق اعلام کرد که کشورش در حال رایزنی با متحدان خود درباره واکنش ایران به دیدگاه‌های آمریکا درباره پیش‌نویس توافق هسته‌ای است. و اینکه آمریکا بعدا پاسخ خواهد داد از پایان رایزنی ها به اتحادیه اروپا که نقش میانجی را دارد می فرستد.

وی افزود: باید دیدگاه ایران را بررسی کنیم و در فرصت مناسب با میانجیگری اروپا به آن پاسخ خواهیم داد.

این مقام آمریکایی گفت که ایالات متحده معتقد است «تا زمانی که بر سر همه جزئیات توافق نکنیم، توافقی وجود ندارد».

وربرگ در ادامه سخنان خود گفت که کشورش معتقد است «تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نباید با شرایط بازگشت به توافق هسته‌ای مرتبط باشد، زیرا ایران باید با توجه به تعهداتش در برجام با آژانس همکاری کند. معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای».

این مقام آمریکایی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو گفت: آمریکا سازوکارها و ابزارهای لازم را برای مقابله با آنچه به اعتقاد او «چالش‌های امنیتی ایران به‌ویژه در زمینه برنامه موشکی» است، در اختیار دارد.

بر اساس این گزارش، وربرگ مدعی شد که برنامه دفاع موشکی و بازدارندگی ایران «خطرناک» است و آن را «خطری برای امنیت آمریکا و متحدانش در خاورمیانه – حتی اگر به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ برمی‌گردد» خواند. .

در حالی که مقام‌های ایرانی بارها هشدار داده‌اند که برنامه موشکی جزو خطوط قرمز کشور است و هیچ مذاکره‌ای در مورد آن انجام نخواهد شد، واشنگتن سال‌هاست تلاش می‌کند برنامه موشکی را به عنوان یک خواسته اضافی در توافق احتمالی بگنجاند.

برنامه موشکی ایران

توسعه مجدد برنامه موشکی ایران در روزهای اخیر و ادعای سازنده نبودن پاسخ های ایران نوعی بهانه برای فرار از سنگینی تعهداتی است که در توافق احتمالی برای آمریکا در نظر گرفته شده است.

کاخ سفید بار دیگر این موضوع را مطرح کرده و بارها مدعی شده است که این تهران است که خواسته‌های فراتر از برجام را به میز مذاکره می‌آورد، در حالی که در واکنش اخیر به پیشنهاد اتحادیه اروپا، ایران از برخی خواسته‌های خود عقب‌نشینی کرد و به نتیجه رسید. برای حداقل

واشنگتن قصد دارد برنامه موشکی خود را که تهدیدی برای رژیم صهیونیستی و شیخ نشین های خلیج فارس می داند، مجدداً بررسی کند تا از تهران امتیاز بگیرد و چون می داند ایران آماده سازش در این زمینه نیست. او سعی می کند هر شکست احتمالی را روی میز بگذارد و تهران را مقصر میداند و او را مقصر اصلی جلوه می دهد.