به هر بازمانده ۱۰ میلیون تومان سهام عدالت تعلق می گیرددر حالی که مدیریت بازماندگان سهام عدالت در مراحل پایانی خود قرار دارد، وزیر اقتصاد در آخرین اظهارات خود از ۱۰ میلیون تومان برای هر بازمانده صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، بحث باقی مانده سهام عدالت با آزادسازی این سهام در اردیبهشت ۱۳۹۷ و ارزش بالای این سهام در آن روزها داغ شد و صدای اعتراض مردمی را که خود را مستحق دریافت این سهام می دانستند، بلند کرد. شامل نمی شود.

به هر حال دولت دوازدهم زمانی به کار خود پایان داد که اعلام شد پرونده ثبت سهام عدالت بسته شده و امکان پذیرش جدید وجود ندارد.

با این حال برخی نمایندگان مجلس همچنان وعده اختصاص سهام عدالت به بازماندگان را دادند و آمارهای مختلفی از بازماندگان ارائه شد و در نهایت زمزمه های یک جامعه آماری ۲۰ میلیونی نیز به گوش رسید.

البته این آمار هرگز از سوی هیچ مسئولی تایید نشد تا اینکه نمایندگان شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ راهکاری را برای تعیین تکلیف باقی مانده سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ مشخص کردند.

بر اساس مصوبه مجلس، دولت مکلف شد بقیه سهام دولت یا شرکت‌های دولتی را در شرکت‌های قابل واگذاری در هر بازار موضوع گروه‌های (۱) و (۲) ماده (۱) واگذار کند. ۲). ) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۴ خرداد ۱۳۸۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن در خصوص واگذاری سهام عدالت. برای مابقی. مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، مشمولان سازمان بهزیستی کشور و کلیه افرادی که سهام عدالت دریافت نکرده اند.

این موضوع از ابتدای سال جاری در دست بررسی بود تا اینکه چندی پیش حسین قربان زاده، رئیس سازمان خصوصی سازی به ایسنا اعلام کرد که بر این اساس افراد تحت پوشش کمیته آزادی، بهزیستی و ایثارگرانی که فاقد آن هستند. سهام به عنوان اولین مرحله بازماندگان حقوق صاحبان سهام در نظر گرفته می شود. بدیهی است اگرچه این جمعیت حدود سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر تعیین شده است، اما هنوز منابع در نظر گرفته شده برای سبد این افراد به صورت رسمی اعلام نشده است. با این حال روز گذشته وزیر اقتصاد برای اولین بار میزان سهامی که قرار است به بازماندگان تعلق بگیرد را اعلام کرد.

همانطور که خاندوزی اعلام کرد برای هر نفر ده میلیون تومان سهم عدالت تصویب و منابع آن مشخص شد و این موضوع در انتظار تصویب مجلس است. در صورت عدم مشاهده مشکل طی ماه های آینده به صورت رسمی اعلام و اجرا خواهد شد.

البته همه این موضوعات در حالی مطرح می شود که آزادسازی سهام عدالت آنطور که انتظار می رفت موفقیت آمیز نبود و به یکی از عوامل کاهش بازار در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تبدیل شد. زیرا ارزش بالای آن باعث شد تا ذینفعان سهام خود را بفروشند و فشار فروش را افزایش دهند. بر این اساس حدود دو سال است که امکان فروش برای هیچ یک از مشمولان وجود ندارد اما سود سالانه این سهام حفظ شده است.