برنامه توسعه سازمان ملل: افزایش فقر، بی سوادی و ناامیدی


به گزارش تجارت نیوز، در سال ۲۰۲۱ شرایط زندگی در ۹ کشور از ۱۰ کشور بدتر شده است. شاخص توسعه انسانی برنامه توسعه سازمان ملل متحد می گوید مردم فقیرتر، کمتر تحصیل کرده و مستأصل شده اند. گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد در مورد شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. این گزارش نشان می دهد که شرایط زندگی در ۹۰ درصد کشورها بدتر شده است.

از سال ۱۹۹۰ که این شاخص اندازه گیری شد، برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ و سپس در سال ۲۰۲۱ همواره افزایش و کاهش داشت. طبق برنامه توسعه سازمان ملل متحد، این بدان معناست که دستاوردهای پنج سال گذشته از بین رفته است. آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد، به خبرگزاری فرانسه گفت که کاهش این شاخص به این معنی است که “ما زودتر می میریم، آموزش کمتری می گیریم و درآمدمان کاهش می یابد.” نتیجه اینها گسترش احساس «یأس، خشم و ترس از آینده» است.

سوئیس در بالاترین رده

بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۱، سوئیس در فهرست ۱۹۱ کشور با شاخص ۰.۹۶۲ از نظر توسعه انسانی بالاترین رتبه را دارد. بعد از آن نروژ و ایسلند هستند. آلمان با شاخص ۰.۹۴۲ در جایگاه نهم قرار دارد و به این ترتیب از سال ۲۰۱۵ پنج پله سقوط کرده است.
در اولین شاخص توسعه انسانی که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد، ایالات متحده در بالاترین سطح قرار گرفت. این کشور اما به رتبه بیست و یکم سقوط کرد.

پایین ترین کشورها از نظر توسعه انسانی نیجر، چاد و سودان جنوبی هستند. ایران در این گزارش در جایگاه هفتاد و ششم قرار دارد.

بحران های بی پایان

آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد، می گوید که جهان از یک بحران به بحران دیگر سقوط می کند بدون اینکه ریشه این بحران ها را بداند. او می گوید: «ما در دوران بسیار دردناکی زندگی می کنیم. فرقی نمی‌کند که موضوع دنیایی زیر آب، بدون آب، در شعله‌های آتش باشد یا جهانی در میان همه‌گیری.»
علاوه بر این، ناظران شاهد بدبینی فزاینده در سراسر جهان هستند. از هر هفت نفر شش نفر احساس ناامنی می کنند و یک سوم افراد به یکدیگر اعتماد ندارند.

به گفته اشتاینر، کاهش شدید شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۲۱ از زمان تهیه اولین گزارش این شاخص در سال ۱۹۹۰ بی سابقه بوده است.
در بزرگترین بحران مالی حدود ۱۰ سال پیش، این شاخص تنها در ۱۰ درصد از کشورها کاهش یافته است، اما در آخرین گزارش در ۹۰ درصد کشورها.

یک بارقه امید

اما به گفته اشتاینر، به‌عنوان مثال، به لطف فناوری‌های جدید یا انواع جدید گندم، پیشرفت‌هایی نیز حاصل شده است. برای مثال در کنیا ۹۰ درصد برق مورد نیاز از طریق انرژی های تجدیدپذیر تامین می شود. رئیس برنامه توسعه سازمان ملل متحد می گوید کشورهایی که روی سوخت های فسیلی سرمایه گذاری کرده اند اشتباه کرده اند.

برای تعیین شاخص توسعه انسانی که از سال ۱۹۹۰ اندازه گیری شده است، همراه با داده های اقتصادی، عواملی مانند امید به زندگی، درآمد و مدت تحصیل نیز در نظر گرفته شده است.