برای رسیدن به یک توافق قوی و قابل اعتماد وارد مذاکره شده ایم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نور نیوز، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر که به تهران سفر کرده است با دریادار علی شمخانی نماینده قطر دیدار و گفتگو کرد. رئیس عالی و دبیر شورای عالی امنیت ملی بعدازظهر چهارشنبه در خصوص مسائل دوجانبه و منطقه ای، آخرین تحولات سیاسی و امنیتی و برخی موارد خاص بحث و تبادل نظر کردند.

دریادار شمخانی در این دیدار به تشریح سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و نقش محوری همسایگان در روابط خارجی کشورمان پرداخت و اظهار داشت: سیاست همیشگی ایران در قبال همسایگان، توسعه روابط همه جانبه و راهبردی همراه با حسن نیت است. محله .

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان از تروریسم و ​​صهیونیسم به عنوان دو عنصر اصلی ایجاد ناامنی در منطقه یاد کرد و افزود: هرگونه ائتلاف با رژیم صهیونیستی و سازمان های مردم نهاد در امور امنیتی و غیرنظامی، ثبات و امنیت را به خطر می اندازد. منطقه امنیتی

شمخانی با بیان اینکه رفتار ایران در منطقه نشان داده است که جمهوری اسلامی همواره به عنوان یک راهبرد دائمی به امنیت جمعی و حفظ تمامیت ارضی کشورها علاقه مند بوده است، خاطرنشان کرد: اشغال ایران، کویت از صدام و حمایت از قطر را محکوم می کند. در برابر زیاده خواهی و زورگویی گویی برخی از کشورهای منطقه مصداق بارز چنین راهبردی هستند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان رویکرد ایران در مذاکرات هسته ای را برای دستیابی به توافقی قوی، باثبات و قابل اعتماد ذکر کرد و افزود: تحریم های ظالمانه علیه ایران باید به گونه ای برداشته شود که همه کشورها بتوانند به راحتی در ایران سرمایه گذاری کنند. در حالی که منافع بلند مدت خود را حفظ می کنند. .

وی گفت: ایران دور جدیدی از مذاکرات را در وین با هدف دستیابی به توافق آغاز کرده و مانند گذشته تا زمان احقاق حقوق قانونی خود به دیپلماسی پایبند خواهد بود.

شمخانی در پایان با اشاره به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ از قطر، برای این کشور که این مسابقات را با شکوه برگزار می کند آرزوی موفقیت کرد و بار دیگر اراده جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری همه جانبه در این زمینه اعلام کرد.

در این دیدار شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر نیز با ابراز خرسندی از سفر خود به ایران بر ادامه گفت وگوهای منطقه ای برای رفع موانع مصنوعی و تسریع دوجانبه تاکید کرد. روابط چند جانبه بین کشورها

وی با اشاره به حمایت قاطع قطر از لغو مذاکرات تحریم‌ها، افزود: همه طرف‌ها باید با پذیرش تعهدات پذیرفته شده در برجام، هر چه سریع‌تر به توافق برگردند.

وزیر امور خارجه قطر نیاز اصلی منطقه را ثبات پایدار و همکاری همه جانبه برای رفاه و آسایش ملت ها عنوان کرد و گفت: شکل گیری توافق در مذاکرات هسته ای قطعا از افزایش ثبات در منطقه منتفع خواهد شد. منطقه .