بافت تاریخی قنات زرچ ناجی یزد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، ابوالقاسم محی الدینی بعدازظهر پنجشنبه در بازدید خبرنگاران از مسیل و سدهای شهر یزد با اشاره به خسارات وارده بر اثر سیلاب به تاسیسات و معابر شهری اظهار داشت: برآورد ما برآورد شده است. از خسارت سیل در معابر و تاسیسات شهری ۴۵۰ میلیارد تومانی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اعتبارات در نظر گرفته شده برای جبران خسارات وارده به راه و تاسیسات شهری گفت: دولت یک ریال به این بخش کمک نکرده است و بیشترین کمک ها برای جبران خسارات وارده بوده است. مردم. خانه ها، زمین ها و کانال های کشاورزی و تجهیزات خانه مردم هدایت می شود.

محی الدینی بیان کرد: بر این اساس مصوباتی را در شورا گذراندیم که در یک فاز ۱۵ میلیارد تومان و در فاز بعدی ۱۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل اختصاص یافت و تلاش شد بخشی از اعتبار تخصیص یابد. غیر از پروژه های شهری.تخصیص جبران خسارت.

فرونشست ۶۲۰ نقطه از شهر یاز در ۱۰ روز

شهردار یزد با اشاره به اینکه قنات ها در مدت ۱۰ روز باعث فرورفتن زمین در ۶۲۰ نقطه شهر شد، افزود: هزاران متر گالری یا تونل قنات در زیر شهر یزد وجود دارد.

وی ضمن اشاره به اینکه آبی که در مسیر بافت تاریخی جریان داشت به سمت نگارخانه قنات زارکا هدایت می شد، تصریح کرد: اگر قنات زارکا نبود بافت تاریخی به خاطر همه چیز از بین می رفت. .

محی الدینی تصریح کرد: اکنون کل مسیر قنات زرچ باز است و سایر قنات ها در صورت بازسازی و لایروبی می توانند در زمان سیلاب تا حدودی به هدایت جریان آب کمک کنند.

تصریح کرد: مرمت و ساماندهی قنوات بر عهده میراث فرهنگی است اما بودجه ای در نظر گرفته نشده است بنابراین اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است.

تجهیزات خریداری شده توسط شهرداری پس از سیل مرداد

شهردار یزد درباره تجهیزات خریداری شده در سیل مرداد ماه سال جاری و پس از آن گفت: قبل از سیل حتی کفپوش ۶ اینچی نداشتیم و اگر می خواستیم از تجهیزات موجود در شهرداری استفاده کنیم و آتش نشانی برای تخلیه آب از خانه ها و جاده ها، ممکن است بیش از دو هفته طول بکشد.

محی الدینی یادآور شد: زمانی که سیل رخ داد یک کفپوش هشت اینچی خریدیم و قبل از سیل دوم ۵۰ دستگاه اسکاج کوچک برای خانه های مردم و تعدادی برای آتش نشانی خریداری شد و اکنون ۱۲۰ کفگیر در زمین وجود دارد. تجهیزات شهرداری

وی ادامه داد: بحران سیل با اندک همدلی مردم یزد که در کل کشور بی نظیر است و با کمترین کمک سایر استان ها مدیریت شد و توانستیم در عرض ۴۸ ساعت پل های اصلی را باز کنیم و منازل مردم را شستشو دهیم. .