اینترنت چقدر دوام می آورد؟ / روبیکا مسدود شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار قطعی اینترنت در ایران را در این خبر بخوانید.

روبیکا دقایقی پیش از دسترس خارج شد.

آیا دسترسی به واتس اپ قطع شده است؟

دسترسی به پهنای باند بین المللی که از شب گذشته در اینترنت ارائه شده توسط اپراتورهای تلفن همراه محدود شده بود، به حالت عادی بازگشت. متاسفانه واتس اپ و تلگرام همچنان مسدود هستند.

وزیر ارتباطات: فعالیت پیام رسان ها ادامه دارد

وزیر ارتباطات در گفت و گوی تلویزیونی گفت: فعالیت سایت ها و پیام رسان های داخلی مانند گذشته ادامه دارد و کاهش و قطعی وجود ندارد.

از ساعتی پیش دسترسی به پهنای باند اینترنت بین المللی در شبکه تلفن همراه کشور بدون مشکل شد. از شب گذشته دسترسی به اینترنت همراه فقط برای شبکه سراسری اینترنت امکان پذیر بود. فارس در گزارشی نوشت که این محدودیت ها در مصوبه شورای عالی امنیت کشور گنجانده شده است و خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که این تصمیمات موقتی است.

اکنون از صبح امروز اگرچه به گزارش خبرگزاری فارس، دسترسی به پیام رسان واتس اپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان محدود است، اما امکان دسترسی به اینترنت بین المللی برای کاربران فراهم شده است.

قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد

به گزارش برنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت: اینترنت از شب گذشته قطع شده و این کاهش همچنان ادامه دارد.

اینترنت از شب گذشته در سراسر کشور با خاموشی مواجه شده و این خاموشی همچنان ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت موبایل رخ داده و اینترنت خانگی قطعی ندارد.

به نظر می رسد حوادث و خشونت های دو روز اخیر در کشور منجر به قطع اینترنت در برخی مناطق و سپس در سراسر کشور شد و این کاهش همچنان ادامه دارد.

شبکه های اجتماعی فیلتر شده اند

از ساعتی پیش امکان دسترسی به اینستاگرام با آی پی ایرانی وجود ندارد و اینستاگرام تنها با فیلترشکن باز می شود. این موضوع فیلتر اینستاگرام را مطرح می کند.

همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت نیوز حاکی از آن است که در اکثر نقاط مرکزی تهران از جمله خیابان جمهوری، تقاطع خیابان حافظ و خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی عصر (عج) و… اینترنت قطع است.

این کاهش سرعت و قطعی اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین در شبکه بسیاری از اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت وجود دارد. اختلال در این شبکه اجتماعی از مدت ها قبل شروع شده و بسیاری از کاربران گاهی مجبور به استفاده از VPN برای اتصال به اینستاگرام می شوند.

وزیر ارتباطات احتمال محدودیت را تایید کرد!

امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ عیسی زارع پور در کنار هیئت دولت به تشریح علت محدودیت های جدید پرداخت و گفت: پهنای باند کاهش نیافته است. ما به طور مستمر این موضوع را رصد می کنیم. با توجه به مسائل امنیتی و بحث هایی که این روزها مطرح می شود، گاهی محدودیت هایی از سوی نهادهای امنیتی قابل تصمیم گیری و اعمال می شود، اما به طور کلی هیچ کاهشی در پهنای باند نداشته ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می کنیم. .

وزیر ارتباطات اگرچه از محدودیت اینترنت خبر داد اما توضیح اضافه ای نداد که محدودیت به معنای قطع اینترنت در قالب روزهای گذشته است. یعنی برخی از مناطق ایران ساعاتی از روز اینترنت نخواهند داشت یا تجربه آبان ۱۳۹۵ زمانی که اینترنت قطع شد و بعد از آن تلگرام برای همیشه فیلتر شد، تکرار خواهد شد.

رد اظهارات وزیر

پس از انتشار خبر تایید وزیر ارتباطات و روابط عمومی احتمال محدودیت اینترنت، این وزارتخانه اعلام کرد ظهر امروز برخی خبرگزاری ها نقل قولی نادرست از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حاشیه جلسه شورای دولت که پس از پیگیری های مرکز روابط عمومی حذف شد، اشتباه اصلاح شد.

اختلالات شبکه های اجتماعی

حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات در گفتگو با تجارت نیوز پیش از این از وجود اغتشاشات مبهم در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد است اینترنت کاربران هک شده است. این کارشناس همچنین نسبت به کمبود ظرفیت فنی پیام رسان های داخلی در برابر حجم بالای کاربران هشدار داد.

NetBlocks فیلتر اینستاگرام را تایید کرد

نت بلاکز نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام برای کاربران ایرانی را تایید کرد.