ایستگاه پایش آنلاین هوا در شهرک مهران راه اندازی شد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا ابدالی ظهر شنبه در مراسم افتتاحیه ایستگاه پایش آنلاین هوای محیط در مهران اظهار داشت: ۲ ایستگاه پایش آنلاین هوای محیط با هزینه ۱۰۰ میلیارد ریال در طرح توسعه میدان نفتی آذر و شهرستان مهران، تاسیس و افتتاح شد.

وی گفت: با توجه به ماده ۱۱ قانون هوای پاک تبصره ۳ و الزامات مجوز زیست محیطی صادره از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان که نیازمند اجرای طرح های نفتی و بذری است و همچنین وظایف محوله به وزارت نفت در خصوص بهترین ها. پروژه توسعه میدان نفتی آذر با اجرای قانون هوایی پاک، موظف به راه اندازی دو ایستگاه پایش لحظه ای هوای محیط در منطقه تحت تاثیر خود شد.

وی گفت: کسب اطلاعات موثق آلودگی هوا بر اساس تحلیل داده های ایستگاه پایش هوای محیط که مبنای تصمیم گیری مدیریتی در کنترل ایستگاه های پایش کیفیت هوا با ظرفیت اندازه گیری گازهای هیدروکربنی است. در صنایع نفت و گاز نصب و راه اندازی شده است.»

وی گفت: سامانه پایش کیفیت هوا با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال از محل طرح توسعه میدان نفتی آذر که از ظرفیت بالایی در خواندن اطلاعات مربوط به آنالایزرها و انجام کلیه محاسبات مربوط به شاخص آلودگی هوا و غلظت ذرات و گازها مشخص می کند که ایجاد شده است.

مجید بیگلریان مدیرکل مدیریت بحران استانداری ایلام با بیان اینکه ایستگاه های پایش هواشناسی اطلاعات مختلفی از جمله غلظت آلاینده های مختلف هوا در مواقع بحرانی و زمانی خاص را با استفاده از این داده ها برای پیشگیری و درمان پدیده گرد و غبار و مدیریت آن ثبت می کنند، گفت: وی گفت: مسئولان هواشناسی (اداره کل هواشناسی و اداره کل محیط زیست) باید برنامه ریزی لازم را برای ایجاد و راه اندازی ایستگاه های سنجش آلودگی هوا در هر دوازده شهرستان استان داشته باشند.