ایران یکی از موضوعات دیدارهای بایدن با ترامپ و مکرون است


به گزارش خبرگزاری فارس، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با «لیز تراس» نخست وزیر انگلیس و «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار کرد.

بر اساس گزارش‌ها، در این دیدار علاوه بر روابط دوجانبه، بحران‌های جهانی از جمله کمبود مواد غذایی، گرانی حامل‌های انرژی و همچنین جنگ در اوکراین، مسائل مربوط به ایران را بررسی کردند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای درباره دیدار بایدن و تراس در صبح پنجشنبه گفت: هر دو طرف بر ادامه هماهنگی برای مقابله با چالش‌های ناشی از چین و تضمین امنیت انرژی تاکید کردند.

رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر انگلیس در این دیدار گفتند: برای کنار گذاشتن انرژی روسیه توافق کردیم که همکاری کنیم. اظهارات اخیر پوتین در مورد اوکراین تهاجمی است. اقدامات پوتین نشان دهنده نیاز به ادامه حمایت از اوکراین است.

تراس در گفتگو با بایدن گفت: ما از اوکراین حمایت می کنیم و از کشورهای دموکراتیک برای تضمین آزادی و آینده ای مرفه برای مردم ما انتظار کمک داریم.

کاخ سفید در بیانیه دیگری با اعلام دیدار روسای جمهور آمریکا و فرانسه اعلام کرد: بایدن و مکرون درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفتگو کردند.

در این بیانیه آمده است: «هر دو طرف بر حمایت مستمر خود از تلاش‌های اوکراین برای دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه تأکید کردند». بایدن و مکرون همچنین در مورد ادامه همکاری ها در منطقه هند و اقیانوس آرام و چالش های ناشی از چین گفتگو کردند.

همچنین صبح پنجشنبه ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تکرار این درخواست مبنی بر امکان بازگشت به توافق هسته ای با ایران، تهدید به ادامه فشار بر تهران در زمینه فعالیت های منطقه ای کرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید