انسولین و گلوکز چگونه قند خون را تنظیم می کنند؟ – مشاوره مشاور تلفنی


انسولین و گلوکز چگونه قند خون را تنظیم می کنند؟

لوزالمعده انسولین و قند ترشح می کند. هر دو هورمون در تعادل قند خون مهم هستند. اگر سطح یکی از این هورمون ها بیشتر یا کمتر از مقدار مورد نیاز باشد ، ممکن است سطح قند خون ایجاد شده یا کاهش یابد. انسولین و گلوکاگون در کنار هم به ایجاد حالتی در بدن به نام هموستاز کمک می کنند که وضعیت بدن را حفظ می کند. هنگامی که قند خون بیش از حد بالا باشد ، لوزالمعده انسولین را افزایش می دهد. هنگامی که قند خون کاهش می یابد ، لوزالمعده گلوکاگون را آزاد می کند تا قند خون را بالا ببرد. تعادل به بدن کمک می کند تا انرژی کافی را برای سلول ها فراهم کند ، در حالی که از اعصاب که ناشی از قند خون بالا است محافظت می کند.

این مقاله عملکرد و مکانیسم انسولین و گلوکاگون و همچنین اثرات آن بر دیابت را شرح می دهد.

انسولین ، قند و شکر قند

انسولین و قند بر سطح قند خون در بدن تأثیر می گذارد. بدن چربی را به گلوکز به گلوکز تبدیل می کند ، که قند ساده است ، گلوکز یک عنصر بسیار مهم انرژی است.

قند خون معیاری برای استفاده م ofثر از گلوکز در بدن است.

همه چیز در طول روز متفاوت است. با این حال ، در بیشتر موارد ، انسولین و قند این سطوح را در حالت سالم حفظ می کنند.

هنگامی که بدن گلوکز کافی ندارد ، سطح قند خون بالا می ماند. انسولین به سلولها در جذب قند کمک می کند ، قند خون را کاهش می دهد و سلولهایی را که برای انرژی به قند نیاز دارند ، تأمین می کند.

هنگامی که قند خون پایین است ، لوزالمعده گلوکاگون را آزاد می کند. گلوکز به کبد کمک می کند تا گلوکز ذخیره شده را آزاد کند ، که باعث افزایش قند خون می شود.

سلولهای لوزالمعده مسئول ترشح همه هورمونهای انسولین و قند هستند. لوزالمعده شامل بسیاری از این غشای سلولی است. انواع زیادی از سلول ها در لوزالمعده وجود دارد ، از جمله سلول های آزاد کننده انسولین و سلول های آلفا آزاد کننده گلوکاگون.

انسولین چگونه کار می کند؟

سلول ها برای تامین انرژی به قند نیاز دارند. با این حال ، اکثر آنها نمی توانند بدون کمک انسولین از گلوکز استفاده کنند.

انسولین اجازه می دهد قند به سلول ها برسد. گلوکز به گیرنده های حشرات در سلول های سراسر بدن متصل می شود و حشره به ورود گلوکز به سلول کمک می کند.

سطح پایین انسولین در سراسر بدن در گردش است. وقتی قند خون بالا باشد ، سیگنال های انسولین به کبد منتقل می شود. کبد گلوکز را جذب کرده و به مولکول دیگری به نام گلیکوژن تبدیل می کند.

هنگامی که قند خون کاهش می یابد ، گلوکاگون کبد را هدایت می کند تا گلیکوژن را به گلوکز تبدیل کرده و قند خون را به حالت طبیعی بازگرداند.

انسولین همچنین با انتقال اسیدهای آمینه به بهبود ماهیچه ها بعد از آسیب کمک می کند. اسیدهای آمینه به ساخت پروتئین در توده عضلانی کمک می کند ، بنابراین وقتی سطح انسولین پایین است ، ممکن است ماهیچه ها به درستی بهبود نیابند.

گلوکاگون چگونه کار می کند؟

کبد برای تأمین انرژی سلول ها در دوره های پایین قند خون ذخیره می کند. عدم تغذیه مناسب می تواند قند خون را کاهش دهد. با ذخیره گلوکز ، کبد از حفظ قند خون بین وعده های غذایی و هنگام خواب اطمینان می دهد.

هنگامی که قند خون کاهش می یابد ، سلول های پانکراس گلوکاگون ترشح می کنند. گلوکاگون به کبد کمک می کند تا گلیکوژن را به گلوکز تبدیل کرده و قند خون را افزایش دهد.

انسولین و گلوکاگون در چرخه های مشابه کار می کنند. گلوکاگون با کمک به کبد قند خون را افزایش می دهد ، در حالی که انسولین به سلول ها در استفاده از گلوکز کمک می کند ، که باعث کاهش قند خون می شود.

سطح بالای قند خون

تعدادی از عوامل مهم از جمله مقاومت به انسولین ، دیابت و عدم تعادل رژیم غذایی می توانند قند خون را افزایش یا کاهش دهند. محدوده معمول اندازه گیری میزان قند خون میلی گرم در دسی لیتر (میلی گرم در دسی لیتر) است. بهترین سطح قند به شرح زیر است:

زمان

Toto they they (میلی گرم / دسی لیتر)

قبل از صبحانه

فرد بدون دیابت: 100

افراد مبتلا به دیابت: 130-70

دو ساعت بعد از شام

فرد بدون دیابت: کمتر از 140

افراد مبتلا به دیابت: کمتر از 180 نفر

زمان خواب

فرد بدون دیابت: 120

افراد مبتلا به دیابت: 150-90

A1C اندازه گیری است که تصویری از متوسط ​​قند را در مدت زمان طولانی نشان می دهد. A1C برای افراد مبتلا به دیابت باید کمتر از 7 درصد و برای افراد بدون دیابت کمتر از 6 درصد باشد.

شرایط قند خون چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

هیچ اثر فوری انسولین و گالاگون وجود ندارد ، به ویژه در افرادی که قند خونشان بالا یا پایین است.

قند بالا

علائم قند خون بالا عبارتند از:

 • ادرار زیاد: کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را حذف کرده و به قند خون بالا پاسخ دهند.
 • تشنگی بیش از حد با تکرر ادرار همراه است: هنگام تلاش برای تنظیم قند خون ، کلیه ها دچار کم آبی می شوند و احساس تشنگی زیادی می کنند.
 • احساس گرسنگی: قند خون بالا باعث نمی شود احساس گرسنگی کنید. با این حال ، انسولین پایین اغلب باعث گرسنگی و افزایش قند خون می شود.

با گذشت زمان ، سطح بالای قند خون می تواند منجر به علائم زیر شود:

 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص
 • کاهش سرعت بهبودی
 • پوست و پوست خشک
 • افزایش خطر عفونت
 • سردرد
 • خسته و فاقد مدیتیشن
 • نور را آشکار کنید
 • خستگی ، اسهال یا هر دو
 • اختلال نعوظ در مردان

Maualalo suka suka

تأخیر بین وعده های غذایی ، تغذیه نامناسب ، داروهای دیابت و شرایط پزشکی می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.

علائم کاهش قند خون عبارتند از:

 • سرگیجه
 • بذرها را سریع بکارید
 • ضعف
 • گریه ، به ویژه در زبان ، لب ها ، دست ها یا پاها
 • گرسنه و سرگیجه
 • از هوش رفتن
 • سردرگمی و عدم صداقت
 • ایتا

در صورت عدم درمان ، قند خون پایین می تواند منجر به تشنج یا از دست دادن هوشیاری شود.

انواع دیابت

دیابت زمانی رخ می دهد که انسولین در مواقعی که بدن قادر به تولید آن نیست ، ناکارآمد باشد. این بیماری مشکلاتی در تنظیم قند خون ایجاد می کند.

انواع مختلفی از دیابت وجود دارد:

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که معمولاً در سنین جوانی بروز می کند. به همین دلیل است که گاهی اوقات دیابت دوران کودکی نامیده می شود.

این نوع دیابت شامل جلوگیری از حمله به سلول های بتا که انسولین را در لوزالمعده تولید می کنند ، می کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 اغلب قند خون بالایی دارند. سطح انسولین پایین است ، به این معنی که آنها نمی توانند از گلوکز زیادی در عروق خود استفاده کنند.

شکر نوع 2

دیابت نوع 2 یک نوع معمول دیابت است و اغلب به دلیل شیوه زندگی مانند اضافه وزن پیشرفت می کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مقاومت به انسولین دارند ، به این معنی که ناتوانی بدن در تولید انسولین کافی یا ناتوانی در استفاده صحیح از انسولین تولید شده رخ می دهد.

دیابت

دیابت حاملگی نوعی دیابت است که در برخی از زنان در دوران بارداری بروز می کند. هنگامی که یک زن باردار می شود ، جفت ، که از رشد نوزاد حمایت می کند ، ممکن است توانایی مادر در استفاده از انسولین را کاهش دهد. این باعث مقاومت به انسولین می شود که علائم آن بسیار شبیه علائم دیابت نوع 2 است.

دیابت معمولاً هنگام تولد نوزاد باید از بین برود. با این حال ، این یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 در آینده است.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و سایر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید سطح انسولین خود را کنترل کرده و قند خون خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش منظم تنظیم کنند.

مترجم: سید حمیدرضا ناجی

منبع:

دکتر جدید

دیدگاهتان را بنویسید