امیدواری ترکیه برای آغاز صادرات گندم اوکراین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانرویترز به نقل از رویترز گزارش داد، روسیه روز چهارشنبه گفت که مسیر امنی را برای محموله غلات اوکراینی از بنادر دریای سیاه فراهم کرده است، اما مسئولیتی در ایجاد این کریدورها ندارد. در عین حال، ترکیه پیشنهاد داده است که کشتی های غلات اوکراینی می توانند دور از مین ها حرکت کنند.

محموله های گندم از اوکراین جنگ و محاصره بنادر را متوقف کرده است و قیمت جهانی گندم، روغن خوراکی، سوخت و کود افزایش یافته است. سازمان ملل در تلاش است تا صادرات و صادرات مواد غذایی و کودهای روسیه را که مسکو می گوید تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته است، از سر بگیرد. برای بدست آوردن آورده شده.

در این رابطه، «واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ما مسئول ایجاد کریدورهای امن نیستیم. ما گفتیم که اگر این راهروها ایجاد شود، می توانیم گذری امن را فراهم کنیم».

مولود چاووشو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه گفت که برداشتن تونل های بندر اوکراین مدتی طول می کشد، اما یک کریدور دریایی امن پیشنهادی از سوی سازمان ملل می تواند در آینده ایجاد شود، مناطق عاری از مین. او گفت که آنکارا همچنان منتظر پاسخ مسکو به این طرح است.

چاووش اوغلو گفت: «از آنجایی که محل استخراج معدن مشخص است، خطوط امن ویژه در هر سه بندر ایجاد خواهد شد. کشتی‌های تجاری می‌توانند به راحتی در بنادر بدون نیاز به پاکسازی مین با هدایت کشتی‌های اوکراینی که در این طرح توضیح داده شده است حرکت کنند.»

«استفان دوجاریکسخنگوی سازمان ملل همچنین گفت که سازمان ملل در این زمینه با مقامات ترکیه همکاری نزدیک داشته است. دوجاریک پیشرفت این امر مستلزم توافق بین اوکراین و روسیه است.

اوکراین نگران است که برداشتن مین ها به بنادر آن در برابر حملات روسیه توسط دریای سیاه آسیب برساند قابل قبول تر به آرامی

“دیوید اراخامیاقانونگذار اوکراینی و عضو تیم مذاکره کننده با روسیه روز چهارشنبه در مراسمی در واشنگتن گفت که به این طرح خوشبین نیست.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید می گوید خروج گندم از اوکراین دشوار است، اما جو بایدنرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دنبال کردن راه حلی در این زمینه وجود دارد.

کربی او به خبرنگاران گفت: «او تمام تلاشش را می‌کند تا آن غلات را به بازار بیاورد. همه ما از فوریت اینجا آگاه هستیم.»

قبلا بایدن او روز سه‌شنبه گفت که سیلوهای موقت در امتداد مرز با اوکراین برای کمک به صادرات غلات بیشتر و رسیدگی به بحران فزاینده جهانی غذا ساخته خواهد شد.

چاووشو اولو هفته گذشته نیز از آنکارا دیدن کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد طرح سازمان ملل گفتگو کرد، اما گفت که مذاکرات بیشتری با مسکو و کیف لازم است. لاوروف سپس گفت که اوکراین وظیفه دارد مین‌های اطراف بنادر را پاکسازی کند تا کشتی‌های تجاری بتوانند نزدیک شوند.

ترکیه که دارای نیروی دریایی قابل توجهی است، روابط خوبی با کیف و مسکو دارد و اعلام کرد که در صورت دستیابی به توافق، آماده ایفای نقش در مکانیسم نظارتی مستقر در استانبول است.